Tarihi Şahruh Köprüsü’ne zarar-onarım incelemesi

Anadolu'ya gocen insanlarin ilk duragi olan Sarioglan'in Karozu beldesinde bulunan tarihi Sahruh Koprusu'nde, Kayseri Kultur Varliklari Koruma Bolge Mudurlugu'nden sanat tarihcisi Zeliha Ozbek ile peyzaj mimari Filiz Ozyalcin Ozuberk, zarar-onarim incelemesi yapti.

KAYSERİ – Anadolu’ya göçen insanların ilk durağı olan Sarıoğlan’ın Karözü beldesinde bulunan tarihi Şahruh Köprüsü’nde, Kayseri Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü’nden sanat tarihçisi Zeliha Özbek ile peyzaj mimarı Filiz Özyalçın Özüberk, zarar-onarım incelemesi yaptı.

Kültür varlığı olarak tescilli Şahruh Köprüsü’nün, Karaözü çıkışı köprü başında meydana gelen kazadan sonra duvarlarının zarar görmesi üzerine Sarıoğlan Belediyesi, Kayseri Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü’ne başvurarak, yıkılan ve zarar gören bölgelerle, diğer köprü ayaklarında inceleme yapılmasını istedi. Bunun üzerine Sarıoğlan’a gelen Zeliha Özbek ile Filiz Özyalçın Özüberk, Başkan Ali Osman Yıldız’ı makamında ziyaret etti. Fen İşleri Müdürü İhsan Abbasoğlu’nun da bulunduğu ziyaret sırasında, bölgedeki diğer kültür varlıklarının durumu ele alındı.

Sanat tarihçisi Zeliha Özbek ile peyzaj mimarı Filiz Özyalçın Özüberk, tarihi Şahruh Köprüsü çevresinde ve zarar gören bölgede inceleme yaptı. Bu incelemede sık sık fotoğraflar çekilerek rapor öncesi belgelendirme yapıldı. Köprünün zarar gören bölge ve diğer eksikliklerinin yapılması ve onarımı amacıyla düzenlenecek raporun kurulda onaylanması beklenecek.