Tarihte iz bırakan kadınlar sergisi

8 Mart Kadınlar Günü’nde anlamlı bir etkinlik

ORHAN GÜRDİL / ANKARA – Bin 500’ün üstünde kadının hunharca katledildiği bir ülkede 8 Mart Kadınlar gününü kutlamak her ne kadar olursa olsun huzur bozan bir durum olmasına rağmen, yapılan etkinlikler sayesinde canavar ruhlu, kadın düşmanı bu yaratıkları bir parçada olsa uyarmak yine de bir başarıdır. Güzel yurdumun değerli varlıkları kadınlarımıza uzanan kirli eller bir gün son bulacaktır.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle başkent Ankara’da pek çok yerde çeşitli etkinlikler düzenlenerek, bugünün önemi belirtilmiştir. Benim ilgimi çeken en anlamlı kutlama töreni ise Panora Alışveriş Merkezi salonlarında yapılandır. Düzenlemenin özelliği Ankara’nın en saygın eğitim yuvası olan Jale Tezer Koleji öğrencilerinin katkıları ile gerçekleşmiştir.
Felsefe Kültür Sanat Derneği ve Jale Tezer Eğitim kurumlarının katkıları ile anlamlı bu güne emeği geçen güzel sanatlar öğretmenlerimiz Meryem Sevinç, Seval Demir, Nilhan Önder ve Caray Gürler’i kutlayıp, tebrik etmek gerekir. Ellerinde minik pankartlar ve jelatine sarılmış karanfillerle etkinliğe gelen konukları coşkulu sesleri ile karşılayan geleceğin örnek yavrularını yürekten kutlamalıyız.
8 Mart Kadınlar Günü nedir?
“İlkelerine aykırı mantıksız sözlerinin yarattığı zayıflıkların inatla sürdürürlerse, boş üstünlük taslamalarının verdiği güçle cesurca ona (erkeğe) karşı dur;
Felsefenin standartları altında bir araya gel; varlığının tüm enerjisini ver ve sonra o mağrur erkekleri gör; ayaklarımıza kapanan köleler gibi rezil olmayacaklar fakat yüce varlığının hazinelerini seninle paylaşmaktan gurur duyacaklar. Seni engelleyen ne olursa olsun, kendini özgür kılmak senin ellerinde; sen yeter ki iste…”
OLYMPE DE GOUQES
Peki, kim bu Olympe de Gouges?
7 Mayıs 1748 yılında dünyaya gelen Olympe de Gouges 1789’da Fransız Ulusal Meclisinde okunan ve günümüzdeki insan hakları evrensel bildirgesinin kaynaklarından biri olan insan ve yurttaş hakları bildirgesine karşı bu metinde geçen, “İnsan” sözcüğünün yalnızca erkeği kastetmesi nedeniyle 1791 yılında kadın ve yurttaş hakları bildirgesini yayımlar. Bu insanlık tarihindeki ilk kadın hakları bildirgesidir.
Olympe de Gouge, Fransız Devrimi’nin ilk başlarında büyük bir coşkuyla destekler. Ancak kısa süre içinde devrimin kadınlara yönelik duyarsızlığını fark etmekte gecikmez. Bu duyarsızlığa karşı devrimin en önemli ismi olan Maximilien Robespierre’e yönelik eleştirilerini yayımlamaktan çekinmeyen de Gouges, yazılarındaki üslubunu her geçen an daha da sertleştirir.
Nihayet devrim sonrasında yaşanan terör ve kaos döneminden kurtulmak için bölünmez bir cumhuriyet, federal bir hükümet ya da anayasal monarşi arasında bir seçim yapılması için halk oylamasına gidilmesini öneren bir yazı yayımlar. Bu yazısı nedeniyle 1793 yılının temmuz ayında tutuklanır. Tutukluluk sürecinde her çeşit işkenceye tabi tutulan yazar, yargılama sonucunda idama mahkûm olur.
Hamile olduğunu ileri sürse de Olympe de Gouges 3 Kasım 1793’te halkın önünde giyotinle idam edilir.
Ünlü yazar, Olympe böylelikle “1791 kadının ve kadın yurttaşın hakları bildirgesi” de modern kadın hareketinin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.
Bugün Ulusal Meclis’e sunulmuş olan kadının ve kadın yurttaşın hakları bildirgesi 17 maddeden oluşmaktadır.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Panora’da düzenlenmiş olan Tarihte İz Bırakan Kadınlar Sergisi ’de konukların ilgisini çeken, ünlü kadınlardan oluşan büyük boy resimleri olmuştur. El emeği göz nuru bu yapıtlarda Ata’mızın annesi Zübeyde Hanım, ünlü savaş pilotumuz Saibha Gökçen, yıldızlara yolcu ettiğimiz dünya çapında şöhrete sahip Leyla Gençer, tiyatromuzun unutulmaz sanatçısı Yıldız Kenter, ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf, 1. Dünya Savaşı sırasında aile içindeki ilişkileri Mrs Dallovay adlı romanında dile getiren ünlü İngiliz yazar Vırgınıa Wolf, meşhur modacı COCO-CHANEL kimyanın dahi ismi Maria Cutie Fransızların milli kahramanı Jeanne Darc, Türk balesinin ünlü ismi Meriç Sümen, yazar Muazzez İlmi Çığ, ilk Türk kadın tiyatro sanatçı, ünlü bestekâr, müzisyen Selahattin Pınar’ın eşi Hafife Jale, ünlü kadın savunucu, İtalya’nın ilk kadın doktoru Maria Mon Tessori, ilk kadın opera sanatçımız, ressam Semiha Berksoy, insan hakları savunucusu Rosa Darks, devlet sanatçımız, keman virtüözü Suna Kan, 1936 yılında ünlü ressam Bedri Rahmi Eyüpoğlu ile evlenen ressam Eren Eyüpoğlu, 80 yaşında dünya moda devi Irıs Apfel, devlet sanatçımız ünlü piyanist İdil Biret, ilk kadın matematikçi Hypatıa gibi yerli ve yabancı pek çok şöhretli kadınların sergilendiği bu salon konukları nen çok ilgi çeken köşesi olmuştur. Özçekim yapanların çokluğu serginin başarısını kanıtlamaktadır.
8 Mart Kadınlar Günü’nde öğrencileri ile başarılı bir organizasyona katkı sağlayan Jale Tezer Koleji’nin başarılı, samimi, mütevazı öğretmenleri yürekten kutlarım. Başka etkinliklerde buluşmak dileğiyle.