Taşdelen: Çankaya Belediyesi’ni borçsuz olarak yeni döneme taşıyoruz

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, 31 Mart Yerel Seçimler dolayısıyla eğer sandıkta kazanırsa ikinci başkanlık döneminde neler yapacağını 24 Saat Gazetesi’nin de aralarında olduğu bir grup medya kuruluşuyla paylaştı

Yıldız YAZICIOĞLU – Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, 2014-2019 dönemini borçsuz olarak tamamladıklarını, kiralık araç uygulamasına son verdiklerini ve tüm yatırımları borç almaksızın gerçekleştirdiklerini açıkladı. Taşdelen, iktidar partisi belediyelerinde “rant” yaklaşımıyla boş arsalarda konut ve alışveriş merkezi yapılaşması ön plandayken “Çankaya’nın en kıymetli arsalarında halka dönük tesisler kazandırdık, kazandıracağız” dedi.
Taşdelen, dün sabah 24 Saat Gazetesi’nin de aralarında bulunduğu az sayıda medya kuruluşundan muhabirler ile buluştu. Taşdelen, gazetecilerle sohbeti sırasında hem Çankaya Belediye Başkanlığı’nda ilk döneminin muhasebesini yaptı hem de CHP’nin adayı olarak 31 Mart’ta başkanlığı yeniden kazanırsa ikinci döneminde neler yapacağına ilişkin soruları yanıtladı.
Taşdelen, öncellikle yerel seçimler sonuçları konusunda iddiasını da kamuoyuna duyurdu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı CHP’nin adayı Mansur Yavaş’ın en az 4 puan farkla kazanacağını ve Çankaya’da ise 2014’teki yüzde 64’lük CHP oy oranını daha yükselteceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’nin elinden almak istediği başkanlıklar arasında Beşiktaş, Kadıköy ile birlikte Çankaya’yı da söylediğini anımsatan soru üzerine Taşdelen, “Bu seçimde yeni bir rekor ile Çankaya’yı yeniden kazanacağımıza inanıyorum” ifadesini kullandı.
CHP’nin insana dokunmayı dolayısıyla sosyal belediyeciliği ön plana alan yaklaşımına aslında her dönem ilgi duyulduğunu ve parti olarak yerel seçimlerde genel seçimlerden daha fazla oy aldıklarını anlatan Taşdelen, şimdi yerel seçimler için CHP’nin İyi Parti’yle kurduğu ittifaktan dolayı da olumlu sonuç alınacağını düşündüğünü dile getirdi. Taşdelen, “Aslında anayasa değişikliği referandumundan (16 Nisan 2017) başlayarak seçmenler sandıkta ittifakı sağlıyor. Bir anlamda seçmen sandıkta koşulları değerlendirerek oy tercihini kullanıyor. Mesela 2014 yılında o zaman MHP AKP’ye muhalefet ettiği için yerel seçimlerde CHP’li seçmenler de eğer yaşadıkları yerde kazanma şansını daha yüksek görmüşlerse MHP adayını destekledi” diye konuştu.
Yavaş’ın yine CHP’den aday olduğu 2014’teki seçim sonuçlarına itiraz sürecine ilişkin bir soru üzerine Taşdelen, o gece Yavaş’ın ciddi oy farkı olduğu için başkan seçildiği açıklaması yaptığını ancak sonrasında işin değiştiğini belirterek, o günkü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi süreci için “Balık kokarsa tuzlarsanız ama tuz kokarsa ne yaparsınız?” görüşünü aktardı.
CHP’li seçmenlere de mesaj verdi
Alper Taşdelen, CHP’li bir siyasetçi kimliğiyle son dönemde CHP’de parti içi yaşanan süreçler dolayısıyla seçmenlerde kararsızlık eğiliminin arttığına ilişkin soruyu da yanıtladı. CHP’li seçmenlerde “kararsızlık” olmaması gerektiği görüşünü savunan Taşdelen, “Biz Türkiye konusunda karalı olmak zorundayız. Biz demokrasi özgürlük hakça düzen istiyor muyuz? Biz ülkenin gidişatının ne olduğu konusunda kararlı olmak zorundayız. Ben geldiğimiz noktanın bir siyasi partinin iç işleyişinden kaynaklanan veya bir şeyleri eksik ya da fazla yaptığından kaynaklanan bir argümanla yaklaşılabileceği dönemi geçtiğimiz kanaatindeyim. Biz özgür ,demokratik, insan haklarına saygılı bir ülkede mi yaşamak istiyoruz buna karar vereceğiz. Yerel seçimler boyutuyla da kentlere ihanet edilsin mi istiyoruz, birileri kent rantından köşeyi dönsün mü istiyoruz yoksa o rant halka dönsün insanca yaşayalım mı diyoruz? Kararlar bunun kararlarıdır. Bu konuda kararlı isek eğer ben gerisinin teferruat olduğuna inanıyorum” dedi.
Taşdelen, özellikle Çankaya ilçesinde seçmen profili nedeniyle bazı muhtar adaylarının partiyle bağı olmamasına ve hatta iktidar partili olmasına rağmen kendisini CHP’li olarak tanıttığı iddiasını da değerlendirdi. Taşdelen, Çankaya’da 124 mahalle bulunduğunu ve en büyük mahallelerde bile seçmenlerin kimin kim olduğunu rahatlıkla bildiğini, öğrenebileceğini söyledi. Taşdelen, Çankaya’da muhtar adayı sayısındaki artışı da belediye olarak muhtarların 300 liraya kadar olan faturalarını karşılamaları ve verdikleri hizmet desteğiyle de bağlantılı olarak yorumladı.
Çankaya Belediyesi’ndeki durumu nasıl anlattı?
Taşdelen, Çankaya Belediyesi’nin tüm yatırımlarını ve yatırım planlarını borçsuz ve kendi kaynaklarıyla hayata geçirme amacıyla hareket ettiğini vurguladı. Taşdelen, “Son 5 yılda belediye başkanı olarak belediye bütçesinden çeyrek altın almadım. Yurtdışında geçirdiğim toplam süre 1 ayı bile bulmaz. Kiralık araç uygulamasına son verdim. Belediyecilik biraz da belediye başkanı kimliği ve felsefesiyle de yürüyen bir yapı. Sonuçta belediye personeli de belediye başkanı nasıl davranıyor diye bakıyor” diye konuştu.
İktidar partisince Ankara’ya yatırım yapılmadı eleştirisinde bulunan Taşdelen, “Metro hatları tamamlanamadı. Metro inşaatları ‘utanç’ meselesi. 15 yıldır Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası bitirilmedi. Çünkü Ankara’yı sevmiyor, cumhuriyeti sevmiyor” diyerek ilçe belediyesi olmalarına rağmen büyükşehir belediyesi ve hükümetten daha fazla yatırım yaptıklarını kaydetti. Bu kapsamda, kente 4 yeni kültür merkezi, 600 bin metrekarelik yeni park alanı, 7 yeni kreş, 1 kapalı yüzme havuzu, Bülent Ecevit Buz Sporları Tesisi, 14 yeni mahalle evi kazandıklarını anlatan Taşdelen, bunun gibi yatırımları gelecek dönem de sürdüreceklerini belirtti. Bademlidere’de 750 dönümlük park alanında Atatürk Orman Çiftliği oluşturacaklarını da açıklayan Taşdelen, Maltepe’deki mevcut alışveriş alanına ise kütüphane ve gençlik merkezi inşaa edileceğini bildirdi. Kurtuluş Savaşı Müzesi inşaa edeceklerini kaydeden Taşdelen, Çiğdem ve Dikmen-Karapınar’a da yüzme havuzu tesisi kazandıracaklarını dile getirdi.