Tayland mutfağı Ankara’ya taşınıyor

Pirinç ve baharatlı yemekleriyle ünlü Tayland mutfağı Ankara’da tanıtılıyor. Tayland Büyükelçiliği tarafından Ankara Hilton Otel’de düzenlenen “Tayland Yemek Festivali” 9-12 Aralık tarihleri arasında Başkentlilerle buluşacak

NAZ AKMAN – Tatlı, ekşi, acı, tuzlu tatların bir arada tüketildiği, bol deniz mahsulü ve aromatik bitkiler ile egzotik lezzetleriyle tanınan Tayland mutfağı, 9-12 Aralık tarihleri arasında Ankara Hilton Otel’de meraklılarıyla buluşacak. Tayland Büyükelçiliği tarafından bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek “Tayland Yemek Festivali” kapsamında, Ankara’ya gelen altı şef, ülkenin zengin mutfağını tanıtacak.
Festivalden önce Hilton Otel’de basınla bir araya gelen Taylandlı şefler, Weera Kantangkul, Phonphen Mongkhon, Aranya Mingkwan, Methee Soodrak, Anucha Panikorn ve Jatuporn Maiphuek, Thai glass noodle salad, lamb massaman curry ve thai coconut pancake yaparak, katılımcılara yemeklerin tarifini verdi.
Tayland sokak lezzetleri
Basın mensuplarına ülkenin tanınan yemekleri hakkında bilgi veren Tayland Büyükelçisi Phantipha Lamsudha Ekarohit, “Tayland mutfağı büyüleyici lezzetiyle, egzotik malzemelerle ve titiz sunumuyla dünyada popüler hale gelmiştir. Sokak yemeği denince akla gelen atıştırmalar, meyveler ve pazar arabalarında satılan yiyecekler Tayland’ın ayrılmaz bir parçasıdır. Thai sokak yemekleri örnekleri ziyaretçiler için çok ilgi yaratan bir etkinliktir. Tayland Yemek Festivali sırasında, Büyükelçilik, Türk halkının Tayland yemeklerinin ihtişamını ve heyecan verici Thai sokak yemeği kültürünü tanıtmayı umuyor” dedi.
“Dünyanın en iyi yemekleri arasında”
2017 yılında Tayland yemeklerinin dünyanın en iyi 50 yemeği arasında yer aldığını ifade eden Ekarohit, 2018 yılında Massam Curry isimli yemeğin bu listede birinci sırada yer aldığını söyledi. Ekarohit, “Thai yemekleri güçlü aromatik bileşenler ve baharatlı bir lezzete sahiptir, ayrıca çok sağlıklıdır. 2017 yılında Thai yemekleri dünyanın en iyi 50 yemeği arasına girmiştir. Yemeklerden Tom Yum Goong dördüncü, Pad Thai beşinci Som Tam altıncı, Massaman Curry onuncu sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl Massam Curry bu listede birinci seçildi. Özellikle 13 Aralık Cuma günü yemek festivalinin sonunda elçiliğimiz, Hilton Otel desteği ile misafirlerini Thailand sokaklarına taşıyacak, sokak lezzetlerini ve Thai eğlencelerini tanıtacak” diye konuştu.
Festival kapsamında ayrıca yapılacak çekilişle şanslı bir kişiye, Türk Hava Yolları tarafından iki kişilik Tayland’a gidiş dönüş uçak bileti hediye edilecek.