Teravih namazı evde kılınacak, aşı orucu bozmuyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

Diyanet İşleri Başkanı, “Belirti göstermeyen vakaların varlığı gibi nedenlerden dolayı Teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız. Aşı orucu bozmaz” dedi

ANKARA – Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüs nedeniyle vaka ve can kaybının artarak devam ettiğini belirterek, “Ramazan’a özel bir ibadet olan Teravih namazını cemaatle evlerimizde kılalım, cemaatle kılamıyorsak ferdi olarak kılalım. Çocuklarımızla birlikte cemaat yaparak evlerimizde kılalım” dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “2021 Ramazan Ayı Faaliyetleri Tanıtım Programı”nda konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta Kabine Toplantısı sonrası, Teravih namazlarının camiilerde kılınabileceğini ilişkin açıklama yapmıştı. Erbaş ise “Başta Sağlık Bakanlığı’mız olmak üzere devletimiz yetkili organlarıyla yaptığımız çok yönlü istişareler neticesinde mevcut şartlarda Teravih namazlarımızı camiilerde değil evlerimizde kılmanın daha uygun olduğuna karar verdik” diyerek Teravih namazlarının evlerde kılınacağını duyurdu.
Teravih namazının uzun süre kapalı bir alanda kılmayı gerektiğini söyleyen Erbaş, “Belirti göstermeyen vakaların varlığı gibi nedenlerden dolayı Teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız. Geçen sene olduğu gibi. Tabii acı ve üzücü. Böyle bir duyuruyu yapmak benim için çok acı, ama sağlık çok önemli. Biliyoruz ki yüce dinimiz İslam’a göre insan sağlığı önceliklidir. Ramazan’a özel bir ibadet olan Teravih namazını cemaatle evlerimizde kılalım, cemaatle kılamıyorsak ferdi olarak kılalım. Çocuklarımızla birlikte cemaat yaparak evlerimizde kılalım” diye konuştu.
“ORUCU BOZMAZ”
Oruçluyken koronavirüs aşısının orucu bozup bozmayacağına ilişkin bir süredir merak edilen soruya ise Erbaş, “Oruçluyken aşı olmakta sakınca yok. Bu durum orucu bozmaz” dedi.