TEV, vefat eden sağlık çalışanlarının çocuklarına umut oluyor

Türk Eğitim Vakfı (TEV), tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarına burs vermek için “TEV Korona Kahramanlarına Vefa Fonu”nu hayata geçirdi

NAZ AKMAN / Ankara – Maddi olanakları sınırlı öğrencilere 53 yıldır burs desteği veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), korona virüs (Covid-19) salgınında görev alan ve virüs sebebiyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarına burs tahsis edeceğini duyurdu. “Korona kahramanlarına destek, çocuklarına gelecek” sloganıyla başlatılan “TEV Korona Kahramanlarına Vefa Fonu” kapsamında öğrencilere eğitim hayatları boyunca destek olunacak.
TEV Korona Kahramanlarına Vefa Fonu”nundan faydalanmak için korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanı (doktor, hemşire, teknisyen, diş hekimi, eczacı, hasta bakıcı, hastane işçisi vb.) çocuğu olmak gerekiyor. Burslar, üç yaştan itibaren, okul öncesi, ilk-ortaöğretim ve yükseköğretim olarak verilecek. Burs kapsamında ilk yıl sadece eğitime devam şartı aranacak, ikinci yıl ise eğitim-öğretim döneminde bursun devamı TEV Burs Yönetmeliği’ne göre fonla ilgili yürütme kurulu kararları ışığında geçerli olacak. 2020-2021 öğretim yılında başlayacak burslara başvurmak isteyenler vakıf ile koronabursu@tev.org.tr mail adresi üzerinden iletişime geçebilecek. Burs hakkında detaylı bilgiye ise tev.org.tr adresinden ve http://www.tev.org.tr/vefafonu/TEV-Korona-Kahramanlarina-Vefa-Fonu.html linkinden iletişime geçilebilecek.
“Sağlık çalışanları kahramanlarımızın çocuklarının eğitimlerinin yarım kalmaması için”
Konuya ilişkin açıklama yapan TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, TEV’in misyonu gereği hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının geride bıraktıkları evlatlarına eğitim hayatları boyunca destek olacaklarını söyledi. Günay, “Bugünlerde korona virüs salgınını durdurmak ve toplum sağlığını korumak için birçok kurum ve kuruluş etkin bir şekilde mücadele veriyor. Hepimizi zorlayan bu günleri, sağlığımız ve hayatımızın sekteye uğramadan devam etmesi için çalışanlar sayesinde evlerimizde güvenle geçirebiliyoruz. Salgın dönemini birbirimize destek olarak ve moralimizi yüksek tutarak geride bırakacağımıza inanıyoruz. Ancak salgın sonrası hayat normale dönerken, uzun vadede ihtiyaçların devam edeceğini ön görüyoruz. Bu farkındalıkla da bizim için sevdiklerini arkada bırakarak bu mücadelenin ön saflarında yer alan ve maalesef virüs sebebiyle hayatlarını kaybeden tüm sağlık çalışanları kahramanlarımızın çocuklarının eğitimlerinin yarım kalmaması için hızlıca harekete geçtik ve ‘korona kahramanlarına destek, çocuklarına gelecek’ sloganıyla ‘TEV Korona Kahramanlarına Vefa Fonu’nu hayata geçirdik. Misyonumuz gereği, bize miras bırakılan çocuklarımızın gelecekteki eğitim hayatlarında nasıl destekleneceklerini tüm ayrıntılarıyla çalışarak, onlara eğitim hayatları boyunca destek olma hedefi ile yola çıktık” dedi.
“Hep birlikte bize emanet edilenlere sahip çıkalım”
53 yıldır verdikleri bursların büyük çoğunluğunun sağlık alanında eğitim alanlara aktarıldığını da belirten Günay, ‘TEV Korona Kahramanlarına Vefa Fonu’ ile eğitim hayatları boyunca bu burstan yararlanacak çocukların ilk yıl için tek şartının eğitime devam zorunluluğu olduğunun altını çizdi. Günay, ayrıca kurulan bu eğitim fonunu geliştirerek salgın döneminde çalışmak zorunda olan ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın da çocuklarını kapsayacak şekilde genişletilmesinin hedeflendiğini söyleyerek “Hep birlikte bize emanet edilenlere sahip çıkalım” mesajını verdi.
Korona virüs salgını mücadelesinde motivasyonun önemine değinen Günay son olarak “En önemli gücünü eğitimli bir gençlik ve aydınlık bir ülke hedefinden alan TEV Ailesi olarak bu olağanüstü günlerde öğrencilerimizin kesintisiz destek alabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelişmeler ve alınan tedbirlere ilişkin tüm iç ve dış paydaşlarımızla yakın koordinasyon halinde çalışıyoruz. Korona virüs mücadelesinin olumlu sonuçlanmasında tedbir boyutunun yanı sıra moral motivasyon tarafında da farkındalığı artırmayı amaçlıyor, bursiyerlerimiz ve vakıf yönetimimizle bağışçılarımızı görüntülü olarak arayıp, Türk Eğitim Vakfı’nın kocaman bir aile olduğunu ve her zaman yanlarında olduğumuzu hatırlatıyor, onların tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bursiyerlerimizle ile ise birebir ve anket yöntemiyle iletişime geçiyor, ihtiyaçlarını öğrenip destekliyoruz” ifadelerine yer verdi.