THY, Somali’ye yardım elini uzattı

İbrahim YILDIZ/MOGADİŞU, (DHA) – İklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerin başından gelen Somali, 2010-2012 yılları arasında yaklaşık 260 bin vatandaşını kaybettiği kuraklığın bir benzeri hatta daha şiddetlisini yaşamaya başladı. Bunun üzerine Fransız internet fenomeni Jerome Jarre ve 5 arkadaşı sosyal medya üzerinden #TurkishAirlinesHelpSomalia etiketiyle başlattı. Bu çağrıya kayıtsız kalmayan ve kampanyaya resmi hesabından ‘Somali. Sevgi ve yardım için yapılacak yolculuğun çağrısını aldık’ mesajını veren Türk Hava Yolları, yapılan bağışlarla alınan 60 tonluk bebek mamasını Airbus A330 tipi kargo uçağıyla Somali’ye getirdi.
SOMALİLİ BÜROKRATLARDANTÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR
Yardım malzemeleri taşıyan uçağın Somali’ye gelişi nedeniyle düzenlenen törene Somali Federal Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fowsiya Abiikar Nur, Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Mohamed Abdullahi Salad, Türkiye Cumhuriyeti Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, Türk Hava Yolları Kurumsal İletişim Başkanı Seda Kalyoncu ve yerel sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Törende söz alan Somalili bakanlar, kampanyanın başlatan sosyal medya fenomenlerine, çeşitli yardımlarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne ve toplanan yardımları taşıdığı için Türk Hava Yolları’na minnettarlıklarını dile getirdi.
EROME JARRE VE ARKADAŞLARIN IUNUTMADI
Törende bir konuşma yapan Türk Hava Yolları Kurumsal İletişim Başkanı Seda Kalyoncu şunları söyledi:
“THY ailesi olarak 51 destinasyon ile Afrika’nın en çok noktasına uçan ve Somali’yi dünyaya bağlayan tek uluslararası havayolu olmanın getirdiği sorumluluk ile yüzyılımızın en büyük açlık ve kuraklık felaketlerinden biriyle mücadele eden Somali halkına yardım gayesiyle buradayız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında Somali’ye ziyaretleri ile ivme kazanan Türkiye-Somali ilişkileri, bugün Türk kurum ve kuruluşları tarafından inşa edilen Mogadişu Havalimanı, hastaneler, eğitim kurumları ve diğer birçok altyapı yatırımları ile önemli mesafe kat etmiş durumda. Bu destekler ve Türk Hava Yolları’nın kıtadaki sosyal sorumluluk faaliyetleri Afrika’ya uzanan ve karşılık beklemeyen bir dost eli olarak görünüyor. Sosyal medyada başlayıp milyonlarca insanın Somali’de yaşanan insanlık dramına dikkatini çekerek çok kısa sürede 125 farklı ülkeden büyük bir destek toplayan bu anlamlı kampanya için Jerome Jarre ve arkadaşlarına bir kez daha teşekkür ederim.”