Tiyatro biletleri zamlanıyor

Birsen GÜRDİL

2018-2019 Tiyatro sezonunda gerek Ankara ve gerekse İstanbul’da temsil edilen oyunlar perdelerini başarılı olarak kapatmışlardı. 201-2020 tiyatro sezonu için yeni oyunların sahne çalışmaları yapılırken Ankara ve İstanbul’da perde açacak olan devlet, belediye ve özel tiyatrolarda geçen sezonda beğeni ile izlenen sahne oyunlarını tekrar repertuvarlarına almışlardır.
Ankara Devlet Tiyatroları oyun sezonuna hazırladıkları yeni eserlerle girmeye çalışırken, daha önce perde açmış sahne oyunlarını da gösterime sürme kararı almıştır.
Yeni tiyatro sezonu için yapılan çalımalar hakkında bilgi veren devlet tiyatroları müdürü, kendisi de Moliere’nin ünlü sahne oyunu Cimri’de başrolde oynamaktadır. Mustafa Kurt, önümüzdeki sezon bilet fiyatlarına yüzde 20 bir zam yapıldığını da açıklamıştır.
Devlet Tiyatroları, geride bıraktığımız sezonda 150’nin üstünde oyunla perdelerini açmış, 1 milyon 770 bin tiyatro sever bu yapıtları izlemiştir. Daha önceki sezon seyircisinin 200 bin fazlası ile perde kapatmıştır. Bu oyun mevsiminde ise seyirci sayısını yüzde 50’ye çıkartmak azmindedir.
Yeni sezonda repertuvarlarına yapancı klasikler ve yerli yazarlar, Ekrem Reşit Rey’in, İskender Pala’nın, “Leyla ile Mecnun” adlı eserlerine de yer vermiş bulunmaktadır.
Devlet Tiyatroları daha çok seyirci çekebilmek için bazı oyunları örneğin, Müzede hayat var projesiyle Anadolu Medeniyetleri ve Etnografya müzelerinde seyirci ile buluşma kararları da alınmıştır. Muhsin Ertuğrul ve Cer Modern sahnelerini de bünyesine katarak geçen sezon beğeni ile izlenen, Susan Hill’in yazdığı ve Erdinç Doğan ile Kutay Sungar’ın sahneye koyduğu, “Siyah Kadın” adlı oyunu tekrar seyirci karşısına çıkartacaktır.
Ankara’da 11 sahnede perdelerini açacak olan Devlet Tiyatroları’nın hedefi yeni sezonda seyirci sayısını iki milyonun üstüne çıkartmaktadır. Sanatseverler Bertolt Brecht’in ünlü oyunu, “Küçük Burjuva Düğünü”nü bu sezon seyretme imkânı da bulacaklardır.
Ankara’daki bu çalışmalar devam ederken, İstanbul Büyükşehir belediyesi ve özel tiyatrolar, ünlü isimlerle yeni sezona girmişlerdir. Bu arada pek çok oyun geçen tiyatro mevsiminde kapalı gişe oynadığı için bu dönemde de tekrar seyirci ile buluşacaktır.
İstanbullular, bu sezonda başrollerini Bülent Şakrak, Okan Yalabık, Engin Hepileri ve Demet Evgar’ın, 1916 yılından buyana sahnelenen, “39 Basamak” adlı oyunu izleyeceklerdir.
Sahnelerden bir süre uzak kalan Canan Ergüder, eşi Kenan Ece ile birlikte, “Toy” adlı sahne oyununda vicdanlarıyla baş başa kalan iki doktoru canlandıracaklardır.
Kerem Alışık, Kaan Taşaner, geçen sezon kapalı gişe oynadıkları, “Esaretin bedeli” adlı oyunu tiyatro severler bu yılda izleyeceklerdir.
“Henrik Gabler”de başrolü “39 Basamak” adlı oyunda da sahne alan Demet Evgar üstlenmiştir. Bu sahne oyununda Evgar’a, Tuğrul Tülek eşlik etmektedir. Tülek, aynı zamanda rolleri Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu’nun rol aldığı, “Aşk geçmişim” adlı oyununda yönetmenliğini yapmaktadır. Şebnem Bozoklu, Zepnep Tekindor ve Onur Saylak’ın rolleri paylaştıkları, “Arzu Tramvayı”nın bu sezonda İstanbullularla buluşmaya devam edecektir.
Birkaç dizide rol alıp, istediği başarıyı elde edemeyen usta oyuncu Binnur Kaya, rol arkadaşları Güven Kıraç, Tilbe Saran ve Levent Ülgen ile Celal Kadri Kınacıoğlu7nun yönettiği, “Vahşet Tanrısı” adlı oyun ile sahnelerde tekrar görünecektir. Das Das adlı sahnede temsil edilecek bu oyunun ötesinde Alice’de sezona iddialı girecektir. Takviye edilen kadroda Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan gibi ünlü isimler bulunmaktadır.
Hamile olduğu söylenen Bergüzar Korel’in, “Kızlar ve Oğlanlar” adlı oyunu ile seyirci karşısında olacaktır. Dolunay Soysert’in oyunu, “Kul” Erdal Beşikçioğlu’nun oyunu, “Bir delinin hatıra defteri” Songül Öden’in oyunu, “Lal hayat” Erkan Can’ın rol aldığı, “Alevli günler”, adlı oyunların yanı sıra, “Barut fıçısı ve Bezirgân” adlı oyunlarda bu sezonki sahne oyunlarından bazılarıdır.
Haluk Bilginer’in kurucusu olduğu Oyun Atölyesi, sezona Steven Berkoff’un, “Dolu düşün, boş konuş” adlı oyunu ile tiyatro severlere güzel dakikalar geçirtecektir.
Bu arada Oyun Atölyesi, Macar Szabolcs Hajdu’nun, “Daha iyi günlerimiz olmuştu” adlı oyunuyla da adından söz ettirecektir. Muharrem Özcan’ın yönettiği oyunda rolleri Tuna Kırlı, İpek Türktan Kaynak ve Pınar Çağlar Gençtürk paylaşmışlardır. Şener Şen’in, “Zengin Mutfağı” yine gösterimine devam edecek. Sahnelere dönen Uğur Yücel’i de bu yarışta izleme imkânı bulacağız.