Tiyatro Perdaz’ın ilk oyunu sahnelendi

Bir kadının portresi:
“Dizlerinde Yatayım”

Yönetmenliğini ve yazarlığını Derman Gülmez Aydın’ın, oyunculuğunu Aleyna Yüksel’in yaptığı yeni kurulan tiyatro Perdaz’ın ilk oyunu “Dizlerinde Yatayım” Ankaralı seyircinin beğenisini kazandı. Feminist bir tiyatro olarak adlandırılabilecek oyun, “Naciye” isimli karakter üzerinden kadınlık hâllerini ve sorunlarını sahneye aktarıyor

SULTAN YAVUZ / Ankara – Yeni kurulan tiyatro Perdaz’ın ilk oyunu “Dizlerinde Yatayım” Ankara Fade Sahne’de sergilendi. Yönetmenliğini Derman Gülmez Aydın, oyunculuğunu Aleyna Yüksel’in yaptığı oyunun ışık tasarımını Berkay Erdoğan, efektini Umu Şen ve afiş tasarımını da Yiğit Can Aydın üstlendi.
Ankaralı seyircinin beğenisini kazanan oyun, “Naciye” isimli, köyde yaşayan üç çocuklu bir kadının hayatını merkeze alıyor. Kocası hırsızlık nedeniyle sürekli ceza evine girip çıkan ve son hırsızlığından uzun süre ceza alan bir kişidir. Naciye ise bu süreçte ilginç bir deneyim yaşayacaktır. Bu deneyimle birlikte dönüşüm geçiren Naciye kocasını beklemekle, çekip gitmek arasında kalacak ve hayatını sorgulayacaktır. Oyunun ucunu açık bırakan yazar ve yönetmen Derya Gülmez Aydın, oyuna dair bilgileri 24 Saat gazetesine anlattı.
Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nin dramatik yazarlık bölümünde son sınıf öğrencisi olan Aydın, aynı zamanda Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları bölümünde de doktora öğrencisi. Daha önce amatör bir tiyatro topluluğuna dâhil olan Aydın, dramatik yazarlık bölümüne girince işin akademik yönünü de öğrenmiş. Henüz yolun çok başında olduğunu belirten Aydın, Perdaz için şunları söyledi: “Zamanla kendi yolunu bulacaktır. Ben daha çok kadınların ürettiği bir tiyatro olsun istiyorum. Kadın Çalışmaları alanından gelmem, deneyim aktarımı ve sessizlik hikâyelerini önemsememi ve anlatamadıklarımızın sahnelenmesi fikrini doğurdu. Anlatı tiyatrosu üzerinden gitmeyeceğim ama son yıllarda bu türde artış var. Tiyatroda geleneğe dönüş mü var yoksa şartlar mı buna zorluyor bilmiyorum. Bizde de kadın bir anlatıcı var, meddahın mendili yerine, karakterin başörtüsü var ve sadece sandalye yer alıyor. Genelde meddahlıkta erkek vardır ama bizim yaptığımız biraz da geleneği kırmak anlamına geliyor. Oyuncumuz Aleyna ile metin üzerinde durduk, danışarak çalıştık. Perdaz’ın anlamına gelirsek eski dilde güzel söz söylemek demek.”
Yüksel, “Naciye, kentli kadınlara hem uzak hem de çok yakın bir karakter”
DTCF oyunculuk ikinci sınıf öğrencisi, “Dizlerinde Yatayım”ın oyuncusu Aleyna Yüksel de canlandırdığı karaktere dair şöyle konuştu:
“Naciye, biz kentli kadınlara hem uzak hem de çok yakın bir karakter. Yaşadığı yer, eğitimi, konuşması, uğraşlarıyla uzak ama duyguları hepimize dair.
Sonuç itibariyle bir kadın, bir insan ve bizlerin bilinçli olduğu bir konuda bilinçsiz olduğu için bunun karmaşasını yaşıyor ve kendisiyle yüzleşiyor veya yüzleşemiyor.
Kendi içindeki bu gelgitleri çocukluktan gelen çevresinin, yaşadığı toplumun ona öğrettiklerinin dışına çıkmak istiyor da olsa, çıkamıyor oluşunun etkisi altında. Bu karmaşanın içinde kendisine tutunacak bir dal yaratıp, direnişini çiçekleriyle konuşarak ve mizahla yapıyor. Bu mizah ise bilinç dâhilinde değil, karakterinden kaynaklanan bir özellik olarak kaşımıza çıkıyor. Aslında günümüzde hepimizin bir kaçış olarak kullandığı ağlanacak halimize gülmek, Naciye tarafından bilinçsiz olarak seçilmiş. Bizim isim verdiğimiz duygulara isim veremiyor olsa da, bu hissetmediğini göstermiyor.”