Topluluk önünde konuşmak kâbusunuz olmasın

Topluluk önünde konuşmak çoğu insanın korkulu rüyasıdır. O an yaşanılan stres altında nefesiniz kesilir, boğazınız kurur, elleriniz ve sesiniz titrer. Bir şekilde konuşmayı yapsanız da, sürenin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Hatta ne söylediğinizi bile hatırlamazsınız. Öte yandan, iyi bir konuşmacı olabilirsiniz ama ses ve sahne kullanımında çok da başarılı olmayabilirsiniz. Ankara’da, hitabet yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz faydalı bir kulüp var; Ankara Türkçe Toastmasters Kulübü. Uluslararası Toastmasters International’ın 142 ülkede bulunan yaklaşık 16.000 kulübünden biri olan ve Ankara’daki tek Türkçe kulüp olan Toastmasters, her ayın birinci ve üçüncü Pazartesi günleri, ücretsiz düzenledikleri etkinliklerle bir araya geliyor

 

HABER / SULTAN YAVUZ ÖZİNANIR (ANKARA) – Hitabet yeteneği konusunda adından söz ettiren Ankara Türkçe Toastmasters Kulübü, geçtiğimiz günlerde 85. toplantısını gerçekleştirdi. Her toplantı için farklı bir tema seçen kulübün son toplantısında da, “Bilinçaltı Kayıtlarımız” konusu ile bilinçaltımızın serüveninden ve hayatımızdaki mucizevi boyutlarından bahsedildi. “Hazırlıklı Konuşmalar” bölümünde dört üye, kendilerinin belirlediği konularda yedi buçuk dakikalık sürelerde konuşmalarını sundular. Konuşmacıların işledikleri birbirinden ilginç konularla, katılımcılara keyifli bir akşam yaşattılar.
Toplantı, herkesin sahne alma fırsatı yakaladığı doğaçlama oturumunda seyircilere yöneltilen eğlenceli sorularla ve değerlendirme bölümleri ile devam etti. Yaklaşık, 40 kişinin katıldığı toplantı, ödül töreni ile son buldu.
Kulüp Başkanı, Zeren Erik Yaşar, kulübün üye profilini ve gelme amaçlarını şöyle tanımlıyor, “Kulübümüz, herkese açık ve etkinliklerimiz ücretsiz. Aramızda, öğrenciler de var, farklı mesleklerden ve ilgi alanlarından birçok profesyonel de. Kulübümüze herkes ilk olarak topluluk önünde konuşma yeteneklerini geliştirmek için geliyor ama Toastmasters’ın bunların yanında kişisel gelişimimize yaptığı başka katkılar da bulunuyor. Mesela, düşünme, strateji yapma ve etkili yazma yetenekleriniz de konuşmalara hazırlanırken gelişiyor. Etkili bir lider olmak için gerekli olan etkin ve yapıcı değerlendirme vermek, değerlendirme almayı öğrenmek- ego törpülemek yani biraz- iyi dinlemek, delegasyon gibi pekçok alanda size büyük bir gelişim kapısı aralıyor.”
Toastmasters’ın ücretsiz olarak düzenlediği etkinliklere katılmak isteyenler, her ayın birinci ve üçüncü Pazartesi akşamı 19.30’da Route Cafe’ye gidebilirler. Kulübün bir sonraki etkinliği, 19 Şubat 2018 Pazartesi günü yapılacak.