Topluma örnek olan yetenekli kadınlar

Birsen GÜRDİL

Becerileri ve davranışları ile topluma örnek olan pek çok yetenekli kadınlarımızın üstün meziyetleri ile genç nesillere adeta ders verdikleri görülmektedir.
Melda Kosif, 10 parmağında 10 marifet
Genç ve güzel bir kadın olan Melda Kosif’in, özellikleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Sinema, Tiyatro oyunculuğu, sahnelerde şarkı söyleyen, resim ve heykel yapan Kosif, son olarak arkadaşı emre Alkın’ın yazdığı yeni kitabı, “Mükemmeli arayan kadın” adlı romanının kapak ve iç desenlerini çizmiştir.
Bu kadar yoğun bir çalışma içinde bulunan yetenekli ve becerikli genç kadın, şimdi de aile şirketi ProfiloAVM’nin yeni oluşumu için çalışmalara daha şimdiden başlamış bulunmaktadır.
Müge Anlı, örnek bir sunucu ve hayırsever
ATV’de yayımlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programının başarılı sunucu bence örnek bir yetenektir. Sadece program sunmanın ötesinde insanların rahatı ve bilgili bireyler olması içinde çaba harcamaktadır. Anlı, ekibi ile birlikte pek çok faili meçhul cinayeti aydınlatmakla kalmayıp, yıllarca birbirinden kopuk aile bireylerini de bulup kavuşturmuştur. Hayvan sevgisine de sahip Müge’nin, diğer bir örnek davranışı ise Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın da desteğini alarak başlattığı okuma yazma seferberliği ile birçok vatandaşımızın okuryazar olmasını sağlamıştır.
Anlı’nın, başarılı çalışmalarına son bir örnekte, Myanmar’daki zulümden kaçıp, Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara, Kızılay Başkanı Kerem Kınık ile yardım elini uzatması olmuştur. 6. Gün içinde 3 milyon 194 bin 486 Türk Lirası bağış toplayan Anlı, “Siftahı bizden, bereketi Allah’tan” diye başlattığı ATV kanalındaki programı sırasında gelen bu bağış paraları ile Türkiye’den 6 bin 529 kilometre uzaklıktaki Bangladeş’te 492 konutluk “Müge Anlı ve Dostları Mahallesi” kurulmuştur. Yüzlerce Müslüman kardeşlerimizin zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiği bu yerde yapılan konutlara yerleşmelerinin pek çok ihtiyacı olan malzemelerde tedarik edilmiştir.
MügeAnlı’yı yürekten kutlamak gerekir.
Ebru Yaşar’ın da bir okulu var
Ünlü şarkıcı Ebru Yaşar ve eşi Necat Gülseven ile Diyarbakır-Bismil’de tam teşekküllü bir okul yaptırdı. Ebru Yaşar adı ile 2019 öğretim yılında kapılarını açacak olan bu irfan yuvasında 600-700 çocuğun eğitim göreceği tahmin edilmektedir.
Bugüne kadar taşıma usulü uzak okullara gitmek zorunda kalan minik öğrenciler, hayırsever, yetenekli ablaları Ebru sayesinde evlerinin yakınında bitmek üzere olan okulda eğitim görecektir.
Ebru Yaşar, çok sevdiği çocuklar için gerekli okul ders gereçlerini de alacaktır. Türkan Şoray, Fatih Terim, Hülya Avşar ve Seda Sayan’ın da okul yaptırdıkları bilinmektedir.
Ceylan Kaygusuz: Mesleğim önemli para değil
Ceylan Kaygusuz, İstanbullu zengin bir adamının tek kızı, işte bu kızımız bireli yağda, bir eli balda lüks yaşam içinde iken her şeyi geride bırakıp, Urfa’nın merkeze 80 kilometre uzaklığındaki Dağ Mahallesi Akçiçek’e öğretmenlik görevini yapmak için gidiyor. Esasen Ceylan, üniversite de sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olmuş.
Eğitim gönüllüsü bir kızımız, 60 haneli pek çok eksiği bulunan okula eğitmen olarak tayininin çıkması, hoca hanımı son derece mutlu etmişti. 400 öğrencisi ile hergün başbaşa olan Ceylan Kaygusuz, bu arada o bölgede cep telefonlarının işlev görmediğini, bu konuda köylülerin de müşteki olduğunu görünce İstanbul’a zengin baba Hüseyin Gaygusuz’u arayan Ceylan Hoca, babasına GSM operatörü verici kurdurmuş.
Köylülerinde güven ve sevgisini kazanan fedakâr öğretmen, “Zorluklarla mücadele etmezseniz, öğrencilere bir şey veremezsiniz, hizmeti yerine getirmemiş olursunuz” demektedir. Seni de kutlamak lazım Ceylan Hocam.