Toplumları üzen ölümler

2019 yılında pek çok sevdiğimiz yetenekli örnek sanatçı ve ün sahibi kişileri yıldızlara yolcu etmiş, bu yılın biran önce bitmesini beklemiştik. Gelen gideni aratırcasına 2020 yılın bir önceki yıl gibi bizleri, toplumları üzmekten geri kalmadı. Bu yıl da pek çok ünlü ismi, iş insanları, sanatçılar, siyasetçiler birer birer aramızdan ayrılıp yıldızlara yolcu ettik.
2020’nin bitimine çok değil iki ay kal Türk siyasi hayatına ismini altın harflerle yazdırmış olan eski başbakan, parti başkanı, bakan ve diplomat MESUT YILMAZ’ ı gözyaşları içinde sonsuzluğa uğurladık. MESUT YILMAZ’ ın bende unutulmaz anıları vardır. TURGUT ÖZAL Başbakan olup hükümeti kurduğu zaman ben Başbakanlık, Devlet Bakanlığı Bakan ve Halkla İlişkiler Müşaviri olarak görev yapıyordum. Hükümet kurulmuş MESUT YILMAZ devlet bakanı olmuştu. Daha önce Başbakanlık’ta müsteşar yardımcısı olan Kazım Aksoy’da Devlet Bakanı olarak görev almıştı. Mevcut Devlet Bakanları Aksoy’un yani daha önce Mehmet Özgüneş’in ve Ahmet Karahan’ın bakanlık yaptığı Başbakanlık binasının en büyük salonu olan bu oda da toplanmışlardı. Yeni başbakanlıkta bulunan makamına götürmemi istedi. Mesut Bey’ in resmi makam aracı ile geldiğimiz bu yerde Mesut Bey’in sekreterlerini, telefon numaralarını, özel kalem müdürünün ise kendi seçeceği şahıs olacağını bildirerek ayrılmak için müsaade istedim. Kendilerine Bulvar Palas’tan yemek siparişi verip. Eski binada eşimin beni beklediğini söyleyip ayrıldım.
Daha sonraki günlerde Mesut Yılmaz hükümet sözcüsü olarak Başbakanlıkta uzun süre beraber çalıştık. Şık, kibar ve oldukça heyecanlı olan bakan, belki de hiç hayal etmediği yaşamı sürdürmek zorunda olsa gerek. Basın mensuplarına açıklama yaparken bir hayli zorlanıyordu. Konuşmalarını uzatıyor, duraklıyordu. Bu zaman içinde Başbakanlığın kurt basın mensupları ile bakan arasında hoşnutsuzluk başlamıştı. Yine bir gün Mesut Bey basın mensuplarına açıklama yapmak için benim Başbakanlığın birinci katındaki odama geldi. Bakan o gün biraz gergindi. Açıklamaya başlamış fakat sık sık duraklıyarak konuşmayı uzatıyordu.
Kurt gazeteci E.V. “Biz çorba tarifi yapıyorsunuz” diyerek bir çıkışta bulundu. Hepimiz şoke olmuştuk.
Diğer bir gün Turgut Özal’ın özel kalem müdürü, Başbakanın misafirlerini oyalıyorum. Sayın Başbakanı sen karşıla demesi üzere ana kapıya çıktım. Rahmetli Turgut Özal her nedense randevularına hep gecikmeli gelirdi. Bir an dikkatimi çekti. Kapı da hiçbir foto muhabiri yoktu.
Başbakan geldi, karşıladım. Binanın meşhur kavisli merdivenlerinden yukarı çıkarken basamaklarda 5-6 fotoğraf makinesi bırakılmıştı. Koruma müdürü makinaları toplarken Turgut Özal “bunlar ne demek” dedi.
Daha sonra Başbakan gazeteciler ile makamında uzun bir görüşme yapmış. Konu kapanmıştı. Mesut Yılmaz bir başka bakanlığa atanmıştı.
Uzun süre yıllar içinde Turgut Özal daima Mesut Yılmaz’ı yanında tutmuştu. Ben daha sonra ki yıllarda Sağlık Bakanlığı Bakan Danışmanı olarak Yüce Meclis’te görev yaptığımda Mesut Bey de çeşitli Bakanlıklar da bakan olarak görev yapmıştı.
Mesut Beyle son karşılaşmamız Kültür ve Turizm Bakanı iken bir gün açılışını yaptığı bir resim sergisinde olmuştu. Eşimle sergiyi izlerken beni gören Mesut Bey “Bakanlığa gel, özel kalem seni bana getirsin” diye bir istekte bulunmuştu. Benim böyle bir göreve ihtiyacım yoktu. O yılların siyasi çalkantıları arasında sayın bakanın talebine cevap veremedim. Şurasını itiraf etmeliyim ki Mesut Bey Türkiye’nin en sıkıntılı günlerinde başarılı çalışmalar yaparak Türk siyasi tarihine adını altın harflerle yazdırmış önemli bir devlet adamı idi.
Evlat acısı, çaresiz rahatsızlıklar, ameliyatlar sevip saydığım daima minnetle anacağım bu değerli büyüğümü yaşadığım sürece asla unutmayacağım.
Hepimizin başı sağ olsun.
Timur Selçuk’un beklenmedik vefatı ve onunla olan kısa bir anımı gelecek günlerde sizlere aktaracağım.