Trabzonspor, Fenerbahçe’ye ek ceza için UEFA’ya başvurdu

Trabzonspor Kulübü, şike sürecine ilişkin Fenerbahçe’ye ek ceza verilmesi konusunda UEFA’ya başvurdu.
Bordo-mavili kulübün internet sitesinden yayımlanan açıklamada, 2010-2011 sezonunda UEFA, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) İsviçre Federal Mahkemesi tarafından da “Türkiye’de şike yapıldığının” tespit edildiği, ancak bununla ilgili Türkiye Ligi’nde herhangi bir kulübe ceza verilmediği belirtildi.
Bu konuda bordo-mavili kulübün, 9 Mayıs 2014’te UEFA ve FIFA’ya yaptığı şikayet üzerine Türkiye Futbol Federasyonu ve Fenerbahçe Kulübü hakkında soruşturma açıldığı hatırlatılan açıklamada, sürecin halen UEFA nezdinde sürdüğü, FIFA’nın da UEFA kararının ardından durumu değerlendireceğini kulübe bildirdiği ifade edildi.
Şike yapan kişiler hakkındaki soruşturmanın devam ettiğinin de UEFA tarafından kulübe bildirildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Ülke futbolu hakkında bu hayati önemdeki gelişmeler yaşanırken yetkili makamlar konuyu ısrarla görmezlikten gelmektedirler. CAS kararları ile yeni bir durum ortaya çıkmıştır. 2010-2011 sezonunda Fenerbahçe’nin şike yaptığı CAS kararıyla sabittir. UEFA, şike nedeniyle Fenerbahçe Kulübü’nü 2 sene süresince UEFA kupalarına katılmaktan men etmiştir. 11 Nisan 2014 tarihli CAS kararında belirtildiği üzere Fenerbahçe Kulübü 2011 senesinde oynadığı 4 maçta şike yapmıştır. Bu 4 maç, Gençlerbirliği, Ankaragücü, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ve Sivasspor maçlarıdır.”
Açıklamada, kısa bir süre önce Eskişehirspor ve Sivasspor kulüplerine de UEFA tarafından şike nedeniyle ceza verildiği, bu cezaların da CAS tarafından onandığı aktarılarak, şunlar kaydedildi:
“CAS’ın Eskişehir kararına göre Fenerbahçe, 22 Nisan 2011’de oynanan Eskişehirspor-Trabzonspor maçında teşvik primi vermiş, 9 Nisan 2011’de oynanan Eskişehirspor-Fenerbahçe maçında ise şike yapmıştır. (Fenerbahçe Kulübü, Eskişehirspor teknik direktörü ve futbolcusuna 300 bin dolar şike parası ödemiştir). Kulübümüz UEFA’ya 2 maç için ek ceza verilmesi konusunda yeni bir başvuruda bulunmuştur. Fenerbahçe Kulübü’ne verilen 2 yıllık cezaya yukarıda belirtilen Eskişehirspor-Trabzonspor ve Eskişehirspor-Fenerbahçe maçları dahil değildir. Dolayısı ile Fenerbahçe Kulübü’ne eksik ceza verilmiştir. Şikeye hem ulusal ligde hem de UEFA turnuvalarında ceza verilmesi hukukun gereğidir. Trabzonspor Kulübü bu amaçla yeni bir başvuru yaparak UEFA’yı ek ceza vermeye ve gerekli tedbirleri almaya davet etmiştir.”
Açıklamada, 22 Nisan 2011’de oynanan Eskişehirspor-Trabzonspor müsabakasından sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden bordo-mavili taraftar Mustafa Çelik’in vefatına da değinilerek, “Aramızdan ayrılan taraftarımız Mustafa Çelik’i ve tüm merhum taraftarlarımızı saygıyla anıyoruz. Trabzonspor, adalet mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir” ifadelerine yer verildi.