Trafik polisine her mevsime uygun kıyafet

ANKARA – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, trafik polisleri için yeniden tasarlanan kıyafetlere ilişkin, “Bu kıyafetler özellikle polisin görünürlüğünü daha fazla artıracak. Bu da bir politika belgesinin ürünü. Bu kıyafetlerin özgünlük, görünürlük ve kalite özelliği var. Bu kıyafetler çok kaliteli. Ayakkabılardan pantolonuna ve yazın giyeceği tişörte kadar özgün bir şekilde tasarlandı. İnanıyorum ki, trafik kazalarında da bunun azaltıcı bir etkisi söz konusu olacak.” dedi.
Soylu, “Trafik Birim Amirleri Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Toplantısı” sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, trafik polisleri için yeniden tasarlanan kıyafetlerin üç ana özelliği olduğunu söyledi.
Kıyafetlerin özgün olduğunu belirten Soylu, “Kıyafetlerimiz, çizgileri de ihtiyaçları da arkadaşlarımızın talepleriyle, hem de kendi desenlerimizle birlikte özgünleştirildi.” ifadesini kullandı.
Trafik sorununun çözümünde büyük bir aşama kaydedeceğimizi ümit ediyoruz”
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya da Türkiye genelindeki tüm trafik birimlerinin sorumlu emniyet müdür yardımcıları ve bölge trafik denetleme müdürlerinin katılımıyla iki gün sürecek değerlendirme toplantısı yapılacağını söyledi.
“Kıyafetler her mevsime göre tasarlandı”
Tanıtımı yapılan trafik birimlerinin yeni kıyafetlerine de değinen Uzunkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kıyafetler her mevsime göre tasarlandı. Yazlık tişörtlerinden kışlık tişörtlerine, montlarına parkalarına kadar farklı şekilde dizayn edildi. Ama hepsinin ortak özelliği, görünürlüğünün yüksek oluşu, reflektif özelliklerinin yüksek oluşu ve özellikle de trafik sizin görünmeniz kadar karşı tarafı da görebilmeniz üzerine kurulu. Trafik polislerimizin zaman zaman yol kontrollerinde fark edilmemelerinden kaynaklı, ölümlü ve yaralanmalı kazalarda mağdur olduğunu hatta çokça personelimizin hayatını kaybettiğini de biliyoruz. Bu yeni kıyafetler hem görünürlüğü hem son derece sağlıklı şekilde dizayn edilmiş olmaları açısından ve trafik polisimizin bugüne kadar kullandığı özellikle kravat ve benzeri giysilerinin çalışmalarını engelleyici yönü açısından son derece yararlı olacak. Görünürlük yönüyle de vatandaşımızın algısı yönüyle de oluşturacağı sempati yönüyle de inanıyorum ki trafik hizmetlerinde katkı sağlayacak.”