Tuhaflaşanlar…

Güray SOYSAL

SEYİRCİ KAÇIYOR

Futbolu hep kazanmak üzerine düşünenler, Türk seyircisini tribünden kaçırıyor.
İş bilmeyen yöneticilerin ortaya çıkardığı son durum karşımızda duruyor.
Süper Ligde ortalama seyirci sayımız 14 binde kalırken, bu rakam Almanya’da 40 binden aşağıya düşmüyor.
Bu durumumuz Avrupa’da 8 nciliğe kadar düşerken, bu çarpıklık konuya günü gün etmenin peşinde olanların işi nasıl bildiklerini (!) görüyoruz.
Şu hakikati unutmayalım:
Futboldaki sevgiyi bir kenara atıp, hep kazanma üzerinde olanlar, tribündekilerinin kaçmasına sebep oluyor.
Statlarımız ve spor salonlarımız modernleşirken, bilhassa futbol seyircimiz medeniyetten uzaklaşmasındaki çareyi en kısa zamanda bulmalıyız.
Aksi halde…
Yarın ortalama 14 bin seyirciyi dahi mumla arayacağımız günler yakınımızsa duruyor.

ANKARAGÜCÜ İYİ YÖNETİLMİYOR

Bir dönem 2 nci lige düşen, sonra mevcut yöneticilerin gayreti sonunda Süper Lige kadar çıkan Ankaragücü’nün şimdilerde iyi yönetilmediğini defalarca yazdım.
Bu Kulübün başarılı olmasını isteyenlerin başında geldiğimi de her fırsatta haykırdım. Ama “Ben iyi yönetici oldum” görüntüsüne bürünenlerin işi nasıl beceremediklerini gördüm.
Futbol takımının durumu ortada. Sponsorluk konusunu halledebilecek ve el uzatacak kimselerde artık yok.
2 ve 1 nci Ligdeki başarılarını bir türlü Süper Lige çıkartmayanların acizliklerini görünce üzülüyoruz.
İşte onlardan sonuncusu…
Bu kulübe Başkanlık ve yöneticilik yapanların üyeliklerine son verilmiş. Bunu öğrenince irkildim.
O bileti kesilenler görevden ayrıldıktan sonra bile Ankaragücü’ne maddi ve manevi yardımlarını her fırsatta yerine getirdiklerini biliyorum.
Birkaç kuruşluk aidatı öne süren mevcut yöneticiler, zamanında yapılan destekleri de dahi dikkate almayarak, bu uygulama ile yöneticilikteki seviyelerini ortaya koydular.
Sonra…
Ankaragücü neden iyi yönetilmiyor diye hayıflanıyoruz.

ANKARALI OZAN KABAK…

Stuttgart’a transfer olan Galatasaraylı 19 yaşındaki Ozan Tabak’ın Ankaralı olduğunu bilmiyordum.
11 milyon Euro’ya transfer olan Ozan Kabak’ın Ankara doğumlu olduğunu, bana bunu meslektaşım Yaşar Önel söyledi.
Araştırdım ve ağzım bir karış olarak, Ozan’ın 25 Mart 2000’de Ankara doğumlu olduğunu öğrendim.
Verilen bilgi doğruymuş.
Şimdiler Ozan Galatasaray’a 12 milyon Euro kazandırırken, cebine de yıllık olarak 1.8 milyon Euro’yu indirecek.
Sonuçta…
Almanya’da çok büyük paralarla transfer olan Ankaralı genç Ozan Tabak’ı zamanında değerlendiremeyen Başkentli spor adamlarını bir kez daha lanetledim.

TRT’YE 2 NCİ SPOR KANALI GELİYOR

Sporla ilgili personelinin büyük kısmını İstanbul’a götürmeyi kafasına koyan TRT, şimdi de ikinci Spor Kanalı için kolları sıvadı. Yetiştiği takdirde Mart ayının sonlarına doğru ekrana gelmesi planlanan ikinci spor kanalı, genelde amatör spor olaylarını ve haberlerini yayınlayacak.Bu arada TRT’nin ikinci spor kanalı 2 nci ve 3 ncü Lig maçlarını da naklen ekrana getirmenin yolları da araştırılıyor.

ÇOTANAK’A VAR DA…

22 bin 28 seyirci kapasiteli Çotanak Stadı, bin kişilik olimpik yüzme havuzu, spor salonu, antrenman sahası ve mağazaların yer aldığı Çotanak Spor Kompleksi’nin, yeni sezon öncesi tamamlanması için çalışmalar sürüyor.
Giresun’da yapımına 2016’da başlanan spor kompleksindeki stadyum ve olimpik yüzme havuzunun inşaatında önemli bir aşama kaydedildi.
Çatısı tamamlanan, cephe giydirme çalışmaları ile ince işçilikleri sürdürülen Çotanak Stadı’nda mart ayı itibarıyla koltukların montajı, sonrasında ise çimlendirme çalışmaları başlayacak.
Yapılan tesis çok güzel.
Bu imrenişimizin Ankara’ya da sirayet etmesini dilerim.

BUZ ÜZERİNDE DEĞİŞEN HAYATLAR

Size bugün Ankara’nın uzağından bir haber ulaştıracağım
Kartepe Belediyespor Kulübü bünyesinde 14 dalda, 1000’e yakın lisanslı sporcu bulunduruyor. Geçen yıl kurulan Buz Hokeyi Takımı Kartepeli miniklerin büyük beğenisini kazandı.
Buz hokeyinin Kartepe’deki serüveni, geçtiğimiz yıl Kartepe Belediyespor Kulübü Minik Kategorisi Buz Hokeyi Takımının kurulmasıyla başladı. Kartepe Belediyesi Çocuk Kulübü’nün, spora erişimi kısıtlı çocuklara yönelik gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi kapsamında Kartepe Belediyesi Çocuk Kulübü üyelerinden oluşturularak kurulan takım, antrenmanlarına ve başarılarına hızla devam ediyor.

ZAMAN HER ŞEYİ GÖSTERİR

Hiç unutmam…
Bir dönem Gençlerbirliği’ni, şimdilerde ise Giresunspor’un Teknik Direktörü Ümit Özat ile konuşuyordum.
Birara Ümit hoca “Gençlerbirliği’nden haber uçurtanlar var. Hem de içimizdekiler” diyerek dert yandı.
Sonrasında, bahsedilen teknik adam, diğer kardeş kulüp içinde bir takım kişilerle ilişkisini sonlandırmak zorunda kaldı.
O konudan bugünlere geldiğimizde kardeş kulüpten dışlananlara yeniden görev verildiğine şahit oluyorum.
Hem de Ankaragücü’nde…
Bakalım, bir zamanlar dert yanan Ümit Özat’ın tarif etmeye çalıştığı bu kişilerin şimdilerde Başkent’in göz bebeğinde neler yapabileceklerini görebilecek miyiz?
Bekleyip, görelim.

Şimdi ne yapıyor? CEMAL AYDIN

1 Mart 1947’de Samsun’da dünyaya gelen Cemal Aydın, 14 yıl avukatlık, daha sonra müteahhitlik yaptı. Cemal Aydın Gençlerbirliği’ndeki Genel Kaptanlık görevinde bulunurken, Ankaragücü’nde de 1990-94 arasında ikinci Başkanlık yaptı. Bilahare Sarı-Lacivertlilerde 1997’den 2008’in Aralık ayına kadar da Başkanlık görevinde bulundu. Bu arada, o zamanki adı olan Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğünde Ceza Kurulu Başkanlığı görevinde de bulunan Cemal Aydın’ın, evli ve 1’i erkek, 2’si kız olmak üzere 3 çocuğu var. Şimdilerde müteahhitlik işine devam eden Cemal Aydın, hızlı bir Ankaragüçlü olduğunu söylemekten de kendini alamıyor.