Tunceli’de doğa gezileri ve mavi turlara ilgi arttı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yıllarca terör olaylarıyla anılan Tunceli’ye 11 milyon 700 bin liralık iki feribot hibe etti.
Çözüm Süreci’nin etkisiyle Tunceli’de doğa gezileri ve mavi turlara ilgi arttı. Doğa tutkunları, terör nedeniyle yıllardır gidilemeyen bölgeleri keşfetmenin heyecanını yaşıyor.
Yörede turizmin canlanması için yürütülen çalışmalar kapsamında, Bakanlık tarafından hibe edilen “Murat” ve “Bayram Baba” adlı feribotlar, Keban Barajı’nda suya indirildi.
Pertek Belediye Başkanı Recai Vural, feribotlardan “Murat”ın Pertek Belediyesi, “Bayram Baba”nın da Çemişgezek Belediyesi için inşa edildiğini söyledi.
İlçenin, tarihi ve doğal güzellikleriyle turizm merkezine dönüşmeye aday olduğunu ifade eden Vural, özellikle feribot gezilerinin yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi.
– “Feribotlar, ilçe turizmine ciddi katkı sağlayacak”
Vural, feribotların hem turizm hem de araç taşımacılığı için önemli bir ihtiyaç olduğuna işaret ederek, “Feribotların hibe yoluyla temin edilmesi bizi çok rahatlatacak. Çünkü ilçede gezi düzenlendiğinde boştaki feribotlardan birini kullanmak zorunda kalıyorduk. Bu da bizim için ekonomik olmuyordu. Feribotlar, ilçe turizmine ciddi katkı sağlayacak” dedi.
Bir feribotun yaklaşık maliyetinin 5 milyon 850 bin lira olduğuna dikkati çeken Vural, belediye imkanlarıyla bu bütçeyi ayırmalarının mümkün olmadığını anlattı. Vural, hükümetin ve Bakanlığın bu güzel projesinin belediyeyi ve ilçeyi çok rahatlatacağını bildirdi.
– “Vatandaşlarımız için iyi bir hizmet”
Vural, bir feribotun 100 yolcu ve 30 araç kapasiteli olduğunu belirterek, Bakanlık yetkililerine teşekkür etti.
Tunceli-Elazığ arasındaki feribot seferlerine ilişkin bilgi veren Vural, şunları kaydetti:
“Seçilmeden önce ‘ilçede köprü yapılana kadar köprüyü aratmayacağız’ demiştik. Gece saat 01.00’de biten feribot seferlerini 24 saat kesintisiz hale getirdik. Kesintisiz feribot seferlerinin, hem yurtdışından hem de ilçelerimiz ve merkezden gelen vatandaşlarımız için iyi bir hizmet olduğunu düşünüyorum.”
Feribotlar, 16 Mayıs’ta hizmete başlayacak.