Tuncer Abimizi sonsuzluğa uğurladık

DSC_0214                    DSC_0203

Meslekte yarım yüzyılı geride bırakan usta gazeteci Tuncer Özbaykal, yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek aramızdan ayrıldı

Tuncer Özbaykal, dün Hasan Tanık Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedildi. Özbaykal’ı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Başkan Vekili Savaş Kıratlı, Genel Sekreter Ümit Gürtuna, Başkan Yardımcısı Ertürk Yöndem, Mali Sekreter Mustafa Yoldaş, Yönetim Kurulu Üyeleri Güray Soysal, Yusuf Kanlı, Ali Şimşek, Ali Oruç, Seçici Kurul Başkanı Seva Erten, Denetim Kurulu Başkanı Doğan Bulgun, Onur Kurulu Başkanı Ercan San ile çok sayıda cemiyet üyesi, ailesi, meslektaşları ve sevenleri son yolculuğuna uğurladı.

tuncer özbaykal

TUNCER ÖZBAYKAL KİMDİR ?

1936 yılında Yozgat’ta doğan Tuncer Özbaykal, mesleğe 1958 yılında Yozgat, Bozok Gazetesinde başladı. Eğitim için geldiği Ankara’da Rüzgârlı Sokakla tanışan Özbaykal, Haber Gazetesi ardından da son yazı işleri müdürü olduğu Kudret Gazetesinde görev yaptı. Özbaykal daha sonra Ekspres ve Zafer gazetelerinde çalıştı, Adalet Gazetesinin kurucu kadrosunda görev aldı. Anadolu Ajansı ve TRT Haber Dairesinde de görev yapan Özbaykal, ikinci Barış Harekâtı sırasında Kıbrıs’ta esir düşen on Türk gazeteciden birisiydi. Harbiye Komutanı Albay Talat Aydemir’in darbe girişimi sonrasında gözaltında tutulduğu evine girebilen ve kendisiyle konuşabilen tek gazeteci olan, son dönemde 24 Saat Gazetesinde “Fiske” başlığıyla fıkraları yayınlanan Tuncer Özbaykal’ın ,”Sola Fıskıyeler” ve ” Halam Amcam Olsa” adlı da iki kitabı yayınlandı.

DSC_0189  DSC_0566