Turizm sektöründen tedbirlere destek

ANTALYA – Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, ilgili bakanlıkların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını konusunda çok hassas davrandıklarını söyledi.
Sürecin başlangıcından itibaren Türkiye’nin tedbirli adımlar attığını belirten Çorabatır, “Bakanımızın açıklamalarını yakından takip ediyoruz. Otelciler olarak Bilim Kurulunca öngörülen tedbirleri alıyoruz ve bu tedbirleri destekliyoruz. Zaten virüs salgını nedeniyle gelen ziyaretçi sayısında bir düşüş var, bu nedenle yaz sezonunun nisan sonuna kaydırılmasında hiç sakınca yok.” dedi. Çorabatır, otellerde virüse karşı gerekli tedbirleri aldıklarını ifade etti.
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, öncelikli konunun insan sağlığı olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin bu salgına karşı başarılı bir çalışma yürüttüğünü söyleyen Atmaca, şöyle konuştu:
“Başta Sağlık Bakanı olmak üzere herkesi tebrik etmek lazım. Düne kadar bir kişi bile çıkmamıştı. Türkiye’nin bu işten bu kadar az etkilenmesi çok büyük bir başarı. Ülkemizde alınan tedbirler neticesinde Türkiye, en güvenilir ülke olarak gösterilmekte. Salgın durduğunda hem Antalya hem Türkiye hedefine koşar adımlarla ilerleyecektir. Turist sayısı artar, seyahatler olur ama insan sağlığı bir daha geri gelmez.”
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, turizmde sezonun geç açılması kararının yerinde olduğunu ifade etti.
Yağcı, “Küresel sorunla ilgili en iyi şeyleri yapmaya çalışıyoruz. Bu noktada sezonun geç açılması tam yerinde bir karar olmuştur. Bakanımızın sektöre desteklerle ilgili açıklaması da çok önemli. Bizim hem personelimize hem de misafirlerimize karşı sorumluluğumuz var. Dolayısıyla bu konuda işletmelere desteğin verilmesi, Türkiye’nin bugüne kadar turizmde yaşamış olduğu başarının devam etmesi için son derece önemli. Hem sezonun geç açılmasıyla ilgili kararı doğru ve yerinde buluyoruz hem de sektöre destek konusunda yerinde bir hamle olacağını düşünüyoruz. Heyecanla bekliyoruz.” dedi.