Türk dünyası çocuk oyunları yaygınlaştırılacak

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesince yürütülen projeyle, Türk dünyası ile akraba topluluklardaki çocuk oyun ve oyuncaklarının, okullar aracılığıyla yaygınlaştırılması hedefleniyor.
ESOGÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Turan, Türk dünyası ile akraba topluluklardaki çocuk oyun ve oyuncaklarını derlemeyi, bu konuda çalışan akademisyenleri bir araya getirmeyi, araştırma merkezi kurmayı ve bunlarla ilgili müze oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.
Bu kapsamda 14-17 Mayıs’ta ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde ”1. Uluslararası Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı” düzenleneceğini anlatan Turan, kurultayda kaynak toplama konusunu ele alacaklarını dile getirdi.
Nihai hedef olarak da bu oyun ve oyuncakların, eğitim kurumlarında 12. sınıfa kadar ”ortak bir değer haline getirilebilmesi” üzerinde durulacağını aktaran Turan, ”Çünkü okullarımızda oynanan oyunların büyük çoğunluğu, kültürümüz dışından bir aktarımla geliyor” değerlendirmesinde bulundu.
– ”Aşık oyunu, tüm akraba topluluklarda oynanıyor”
Prof. Dr. Turan, şöyle devam etti:
”Hayvanların diz kapağından çıkan aşık kemiğinin kullanıldığı ‘aşık oyunu’, bütün akraba topluluklarda istisnasız oynanıyor. Ancak internetin, sanal alemin, kimliği sarsıntıya uğrattığı bir zaman diliminden geçiyoruz. Apartman hayatı da çocukların yaşam alanını daraltıyor. Bunun için okullarda Türk dünyası geleneksel oyunlarını yaygınlaştırarak, çocukların ruhen, bedenen daha sağlıklı olmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”
Oyun ve oyuncağın, çocuğun milli kimliğini inşa etme, kendini tanıma ve ifade etmesindeki stratejik ve pedagojik önemini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını belirten Turan, ”Böyle giderse gelecek 20 yılda çocuklarımız kendi kendilerini yönetemeyecek duruma gelecek. Bu bakımdan da oyun ve oyuncakların yaygınlaştırılması hayati önem taşıyor” görüşünü bildirdi.
Prof. Dr. Turan, kurultaya 36 ülkeden 100’ün üzerinde akademisyenin katılacağını da sözlerine ekledi.