Türk Eğitim-Sen: YGS’den sonra bitişik eğik el yazısı açıklaması manidar

Timur TARLIĞ/ İZMİR, (DHA) – Türk Eğitim-Sen İzmir Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, YGS sonuçlarının hemen ardından, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın öğrencileri zorladığı düşünülen ‘bitişik eğik el yazısı’na son verileceğini, onun yerine dik temel harfler kullanılacağını açıklamasının manidar olduğunu söyledi. Demir, “Alınan başarısız sonuçların ardından gelen açıklama, akla YGS ile ilişkisi olup olmadığı sorusunu getiriyor” dedi.
Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ilkokul öğrencileri ve velilerinin en çok şikayet ettiği el yazısı ile öğretimin önümüzdeki yıldan itibaren uygulanmayacağını açıkladı. Buna göre, artık eskiden olduğu gibi kitap harfleriyle okuma yazma öğrenecek çocuklar ilkokul 3’üncü sınıftan itibaren ise güzel yazı dersinde el yazısını basitleştirilmiş yeni bir formatla öğrenecek.
Yapılan açıklamanın ardından konuşan Türk Eğitim-Sen İzmir Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, 2016 yılında BİMER’e konuyla ilgili ilettiği soruyu hatırlatarak, şunları söyledi:
“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokullarda bitişik eğik yazı eğitimine devam edilip edilmeyeceği ile ilgili yapılan anket sonuçlarını sordum. Anket sonuçları yerine, bitişik eğik yazının çocukların anatomisine uygun olduğunun tespit edildiği, düşüncede sürekliliği sağladığı, harflerin yazılış yönlerinin karıştırılması sorununu ortadan kaldırdığı, görünüşünün öğrencinin estetik bakış açısını geliştirdiği, diğer yazı karakterlerini okumalarında problem yaratmadığı, anketin uygulamayı durdurmak için değil öğretmenlerin görüşünü almak için yapıldığını içeren bir yanıt verdiler. Ayrıca bitişik eğik yazının uygulamadan kaldırılmasına ilişkin bir çalışmalarının olmadığını da belirttiler. Ancak YGS sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından bu uygulama kaldırıldı. Bu girişim manidardır. YGS başarısızlığının bu yazı sistemiyle ilgisi olup olmadığı sorusunu akıllara getiriyor. Bu uygulamanın hayata geçirildiğinde ilk kez bitişik eğik el yazısı ile okuma yazma öğrenen öğrenciler bu yıl sınava girdiler. Bu da bu düşünceyi destekler durumdadır” dedi.