Türk iş adamları yeni pazarlar arıyor

TİM Başkanı Büyükekşi: Komşu ve çevre pazarlarımızdaki sıkıntıları aşmak adına yeni pazarlar üzerine çalışma yapmak Türkiye adına fayda sağlayacak

LİMA – Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk ihracatçısının komşu ve çevre pazarlardaki sıkıntıları aşmak adına yeni pazarlar üzerine çalışma yapmasının fayda sağlayacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şili-Peru-Ekvador’a resmi ziyaretleri vesilesiyle düzenlenen Özel Sektör Heyeti’nde yer alan iş adamları Peru’daki temaslarını tamamlayarak Ekvador’a geçti. Peru ve Ekvator temaslarını değerlendiren Türk işadamları, yeni pazarlar üzerinde çalışmanın Türkiye için faydalı olacağını belirtti.
TİM Başkanı Büyükekşi, Peru’yla yapılan ticarette Türkiye’nin dış ticaret fazlası verdiğini vurgulayarak, “Peru’da madencilik sektörü çok ileri düzeyde. Karşılıklı işbirliğini artırabilmek açısından madencilikle ilgili birtakım faaliyetleri derinleştirmek adına çalışmalar yapılabilir. Ayrıca müteahhitlerimizin burada iş alabilmesi için çalışmalar yapıp, karşılıklı dış ticareti geliştirebiliriz” dedi.
Büyükekşi, çelik ürünlerinin Peru’ya yapılan ihracatın yaklaşık yüzde 75’ini oluşturduğuna işaret ederek, bu ülke ile karşılıklı 1 milyar dolar dış ticaret hedefinin gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.
Peru’nun ardından temaslarda bulunmak üzere gidilen Ekvador ile de ticaretin istenilen düzeyde olmadığını ifade eden Büyükekşi, Latin Amerika ülkelerinin Türkiye için yeni pazarlar olduğuna dikkati çekti. Söz konusu ülkelere tekrar ticari heyetler düzenleneceğini aktaran Büyükekşi, “Türk Hava Yollarının özellikle bu bölgelere yönelik uçuşlarıyla ilgili birtakım çalışmaları var. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya özellikle Şili’de değindi. İnşallah bu ülkeye uçuş başlayınca mesafeler yakınlaşmış olur. Komşu ve çevre pazarlarımızdaki sıkıntıları aşmak adına yeni pazarlar üzerine çalışma yapmak Türkiye adına fayda sağlayacak” ifadelerini kullandı.
İhracattaki düşüş
Ocak ayı ihracatında yaşanan düşüşe de değinen Büyükekşi, paritenin ve Habur Sınır Kapısı’nın kapalı olmasının, ihracata olumsuz etki ettiğini söyledi. Büyükekşi, “Yaklaşık bir milyar doların üzerinde bir kayıp var. İnşallah bu etkiler şubat, mart ayından itibaren azalacak. Yeni pazarlara yönelik çalışmalarla birlikte bu sene ihracatı nasıl daha yukarı çıkarabiliriz, onun için çalışmalar yapıyoruz. Ben Türkiye’nin özellikle 2016 yılında gerek emtia fiyatları, gerekse pariteden kaynaklı düşüşlerin 2015’e göre biraz daha farklı bir şekilde seyredeceğini düşünüyorum, olumlu yönde… Çünkü bunun bir baz etkisi de olacağını düşünüyoruz. O yüzden ihracat için daha iyi bir yılı bekliyoruz, bunun altını çizmek istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.
Büyükekşi, bazı ülkelerde “Türkiye Ticaret Merkezi” açmayı planladıklarını, bunları da ilerleyen günlerde açtıkça kamuoyu ile paylaşacaklarını dile getirdi.
200 milyar dolarlık müteahhitlik
yatırımı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak da ihracat yapmak isteyenler için Şili ve Peru’nun ‘önü açık’ ülkeler olduğunu belirtti.
Olpak, Şili’nin, müteahhitlik açısından 10 yıl içerisinde çok ciddi bir yatırım planladığını, bu yatırım miktarının ise 200 milyar doların üzerinde olduğunu vurguladı. Şili’de madencilik sektörünün de önemli bir pazar olduğuna dikkati çeken Olpak, bu ülke ile bakır ticareti yapan üyeleri olduğunu aktardı.
Türk Hava Yollarına ticari ilişkilerin geliştirilmesi adına önemli görevler düştüğünü belirten Olpak, bölgeye yeni seferlerin konulmasıyla iş adamlarının önünün daha da açılacağını söyledi.