Türk Japon Dostluk Vakfı Kültür Merkezi’nde Patchwork sergisi

NAZ AKMAN (ANKARA) – Patchwork sanatçısı Nuran Konuralp, 2003 yılında yaşamını yitiren oğlu Sadi Konuralp anısına Türk Japon Dostluk Vakfı Kültür Merkezi’nde, “Ses var Görüntü Yok Patchwork Sergisi” açtı.
Türkiye’de ve dünyanın farklı yerlerinde açtığı Patchwork/Quilt (Parça işi) sergileriyle adından sıkça söz ettiren Sanatçı Nuran Konuralp, Türk Japon Dostluk Vakfı Kültür Merkezi’nde, “Ses var Görüntü Yok Patchwork Sergisi” açtı.
2003 yılında oğlu Sadi Konuralp’in İstanbul Beyoğlu’ndaki tarihi Rumeli Hanı’ndan düşen 40 kiloluk taşın darbesiyle vefat etmesine dikkat çeken Nuran Konuralp, bu tarz ihmallerin yaşanmaması için sergi aracılığıyla mesaj verdi. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Sadi Konuralp’in genç yaşta talihsiz bir kaza sonucu yaşama veda edişini hatırlatan Konuralp, “Sadi’nin başına gelen yolda yürüyen her vatandaşın başına gelebilecek bir olay. Bir saniye önce veya sonra o hanın önünden geçmiş olsaydı, o blok onun değil belki başkasının üzerine düşecekti. Mutlaka biri ölecekti… Hiç kimse böylesine önlem alınmayan binalar nedeniyle ölmemeli. Buna dikkat çekmek için ve oğlumun değerlerini hatırlatmak için bu sergiyi açtım” diye konuştu.
“Burada oğlumun enerjisi, hatırası var”
Konuralp, Türk Japon Dostluk Vakfı Kültür Merkezi’nde açtığı serginin gelirini vakfa bağışladı. Konuralp sergiye ilişkin, “Oğlum Sadi, Japon animasyonu ile yakından ilgileniyordu. Bu alanda pek çok çalışma yaptı. Dolayısıyla Türk Japon Dostluk Vakfı Kültür Merkezi’nde oğlumun enerjisi, hatırası vardı. Bu nedenle sergiyi burada açmak istedim” dedi.
Nuran Konuralp’in 17 uluslararası ödüle layık görülen eserleri ile 4.500 parçanın birleşiminden oluşturduğu özel çalışmaları sanatseverlerden büyük bir beğeni topladı. Konuralp’in, “Ses var Görüntü Yok Patchwork Sergisi” 16 Kasım Cuma gününe kadar Türk Japon Dostluk Vakfı Kültür Merkezi’nde ziyarete açık olacak.