Türk kalecilerinin altın çağı

ANKARA-(Viralspor)-Birbirinden genç ve yetenekli file bekçileri yabancı kalecileri geride bırakarak, takımlarının vazgeçilmezi oldu. Ortak özellikleri genç ve yetenekli olmaları diyebileceğimiz bu eldivenler A Milli Takım’ın kalesini de uzun yıllar emin ellerde tutacak gibi görünüyor.
Bu isimlerin başında bu sezon yakaladığı formuyla Altay Bayındır geliyor. Performansıyla sarı lacivertlileri zirve yarışında tutan oyuncu oldu. 22 yaşındaki file bekçisi geçen sezon yaptığı hataların ardından deyim yerindeyse kendini buldu. Özellikle Denizlispor ve Hatayspor maçlarındaki kurtarışlarıyla Fenerbahçe’nin aldığı galibiyetlerin doğrudan mimarı oldu. Avrupa kulüplerinin yakın takibindeki Altay’ı son olarak Ajax gündemine aldı.
YA UĞURCAN’A NE DEMELİ?
Trabzonspor’un kalecisi Uğurcan Çakır, bu sezon da performansına bıraktığı yerden devam etti. Özellikle Beşiktaş galibiyetindeki muhteşem kurtarışları ile takımını kritik zafere taşıyan 24 yaşındaki file bekçisi Uğurcan, Lyon, Roma, Sevilla ve Premier Lig’den Brighton’ın yakın takibinde.
ERSİN DESTAN YAZIYOR
Bu sezon Beşiktaş da Türk futboluna önemli bir kaleci armağan etti. Geçen yıl Karius’dan çok çeken siyah-beyazlılar Ersin Destanoğlu ile aradığını buldu. 20 yaşıyla bu üçlünün en genci olan Ersin, böyle giderse Kara Kartal’a uzun süre yabancı eldiven getirtmeyecek gibi görünüyor.
Çıkış yapan genç kalecilerin karneleri şöyle:
Altay Bayındır (Fenerbahçe) 23 maç-19 gol-6 maçta kalesinde gol görmedi.
Uğurcan Çakır (Trabzonspor) 23 maç-23 gol-9 maçta kalesinde gol görmedi.
Ersin Destanoğlu (Beşiktaş) 20 maç-17 gol-9 maçta kalesinde gol görmedi..
İrfan Can Eğribayat (Göztepe) 22 maç-27 gol-5 maçta kalesinde gol görmedi.
Doğan Alemdar (Kayserispor) 12 maç-1 gol-6 maçta kalesinde gol görmedi.
Berke Özer (Westerlo) 17 maç-19 gol-7 maçta kalesinde gol görmedi.