Türk turistte “Mavi Bayrak” bilinci arttı

Türk turistlerin giderek mavi bayraklı plaj tercihlerinin arttığı, mavi bayrağın önemli bir tercih kriteri olmaya başladığı belirtiliyor.

 

Tatil için Mavi Bayrak’lı plaja sahip tesislere olan talebin her yeni sezonda artış gösterdiği ifade ediliyor.
İnternetten tatil ve seyahat satışı yapan tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, yeterli turistin otel seçiminde farklı kriterlere önem vermeye başladığına işaret ederek, Mavi Bayrak’lı plajların da bu kriterlerden bir tanesi olduğuna ve Mavi Bayrak’lı plaja sahip olmanın tesisler için her geçen gün öneminin arttığına değindi.
Bu yüzden oteller ve tesislerin de plajlarına Mavi Bayrak ödülü alabilmek veya bu ödülleri varsa bunu ortaya çıkartabilmek için birbirleri ile kıyasıya rekabet ettiklerine dikkat çeken Küçükyılmaz, Mavi Bayrak’lı plajların bulunduğu tesislerin genellikle her şey dâhil konseptinde oteller olarak hizmet verdiğini belirtti. Küçükyılmaz, Mavi Bayrak’lı tesislerde konaklamanın gecelik fiyatının ise 100–300 TL arasında değiştiğini aktardı.
Küçükyılmaz, yerli turistlerin Mavi Bayrak’lı plaj için Antalya’da en çok Amara Dolce Vita Luxury, Sueno Hotels Golf Belek, Susesi Luxury Resort, Alkoçlar Kemer, Venezia Palace Deluxe Resort, Otium Eco Club ve Crystal Palace Luxury Resort Hotel’i, Bodrum’da Vogue Hotel Bodrum, Kefaluka Resort Hotel ve Latanya Beach Resort Hotel’i, Marmaris’te D-Resort Grand Azur’u, Fethiye’de Majesty Club Tuana Park’ı, Didim’de Palm Wings Resort Beach Hotel’i ve Kuşadası’nda Majesty Club Kuştur’u tercih ettiğini söyledi.
100-300 TL arasında gecelik konaklama yapılabiliyor
Tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçü
yılmaz, Mavi Bayrak’lı plajların bulunduğu tesislerle ilgili olarak şunları belirtti:
“Mavi Bayrak’lı plajların bulunduğu tesisler genellikle her şey dahil konseptinde ve 5 yıldızlı oteller olarak hizmet veriyor. Türkiye’de toplam 436 Mavi Bayrak’lı plaj var ve bunların 200’ü Antalya’da bulunuyor. Mavi Bayrak’lı plajlara en çok sahip olan ikinci ilimiz ise Muğla, burada da 95 Mavi Bayrak’lı plaj var.
Türkiye Mavi Bayrak’lı plajlar konusunda şanslı bir ülke, dünya sıralamasında İspanya’nın ardından 47 ülke arasında ikinciyiz. Bir plaja Mavi Bayrak uluslararası çevre ödülünün verilebilmesi için, deniz suyunun temizliği, çevre yönetimi, çevre bilincine yönelik uygulamalar, plajları kullananların ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte donanım ve güvenlik unsurları gibi 32 farklı kritere uymak zorunda. Mavi Bayrak ödüllü plajlardaki tesislerde gecelik konaklama fiyatları ortalama 100-300 TL arasında değişiyor. Bu tesislerde konaklamak isteyen misafirler, tatilsepeti.com’un Ramazan Bayramı ve son dakika fırsatları kullanarak kendilerine indirimli konaklama imkanları bulabilirler.”