Türk ve Azeri şairler İstiklal Marşı için bir araya geldi

Ankara’nın Keçiören’deki Kardeşler Cumhuriyet Ortaokulu, İstiklal Marşı’nın kabulünün 98’inci yılı için ‘İstiklalden İstikbale’ şiir ve müzik dinletisi düzenledi. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen organizasyona birçok halk ozanı ve şair katıldı

NAZ AKMAN – Kardeşler Cumhuriyet Ortaokulu, İstiklal Marşı’nın kabulünün 98’inci yılını coşkuyla kutladı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde düzenlenen etkinliğe, Azerbaycan’dan ‘Selam Dar Ağacı’, ‘Şaman Duaları’, ‘Boz Kurt’ adlı eserleri ile tanınan Rüstem Behrudi ve Azerbaycan Türkiye Dergisi Başkanı Anna Mir katıldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi’nde Öğretim Üyesi Nurullah Genç’in ‘Hüzün’ şiirini okuduğu etkinlik, Kardeşler Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerinin müzik dinletisiyle devam etti.
“Tek millet, iki devletiz”
Azerbaycan Türkiye Dergisi Başkanı Anna Mir, “Böyle güzel bir organizasyonda yer aldığım için mutluyum. Biz tek millet iki devletiz. İstiklal Marşı’nın kabulünün yıl dönümünde bana burada şiir okuma fırsatı tanıyan herkese teşekkür ederim. Kardeş devletten her birinize kucak dolusu selam getirdim” dedi.
“Şehit ve gazilerimizin emanetlerini koruyalım”
Kardeşler Cumhuriyet Ortaokulu Okul Müdürü Kökhan Alpay, “Burada hep beraber huzurlu bir hayatın teminatı, şehit ve gazilerimizin emaneti olan değerlerimizi muhafaza etmek, birbirimize olan saygı, muhabbet ve güven duygunu her zaman baz almaktır. İstiklal Marşı’nda yer alan ‘Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’ mısralarında da ifade edildiği gibi, İslam’ın şiarı ezan, istiklalimizin sembolü bayrak gibi vazgeçilmez değerlerimize karşı saygı göstermek, bu değerleri koruyan ve yaşatan bir bilince sahip olmak, her birimizin için tarihe bugüne ve istikbale dair en büyük sorumluluktur” sözlerine yer verdi.