Türk zırhlıları yola yerli motorla devam edecek

İSTANBUL  – Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisi TÜMOSAN, geliştirdiği yerli motor ve güç aktarma organlarıyla güvenlik güçlerine hizmet verecek 4×4, 6×6 ve 8×8 zırhlı araçların ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanıyor.
TÜMOSAN, Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı olduğu, 17’nci MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı gerçekleştirilen High Tech Port By MÜSİAD fuarında, yerli motor, transmisyon ve güç aktarma organları konusunda yürüttüğü çalışmalarda gelinen noktayı sergiledi.
TÜMOSAN Proje Yönetim Müdür Vekili Volkan Gün, fuarda, taktik tekerlekli zırhlı araç Pusat için geliştirdikleri motor, transmisyon, transfer kutusu, diferansiyel ve tekerlek göbeklerini sergilediklerini söyledi.
Türkiye’de çok sayıda araç üreticisi ve entegratörü olduğuna değinen Gün, bunun yanında özellikle kritik alt sistemlerin yurt dışından tedarik edildiğini, bunun da operasyonel anlamda zaman zaman sıkıntılara yol açabildiğini belirtti.
Şirket olarak 1970’li yıllardan bugüne kadarki motor ve güç aktarma organlarına ilişkin kabiliyetlerini bir araya getirerek 2017’de İstanbul’da gerçekleştirilen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2017) Pusat’la birlikte sergilediklerini anımsatan Gün, “Türk mühendislerinin ve yerli tedarikçilerimizin, üreticilerimizin gelmiş olduğu noktayı sergiliyoruz. Şunu vurgulamak istiyoruz: Türkiye’de motor, transmisyon, aktarım organları yapılabiliyor. Yani herhangi bir kısıtlama ya da hiçbir ülkeden kritik bir komponent tedarik etmeden kara platformlarında kendi ihtiyacımızı karşılayabilecek seviyede olduğumuzu göstermek istedik.” dedi.
Pusat, IDEF’e güncellenerek gelecek
Pusat’ın IDEF 2019’de temel olarak aynı kalmakla birlikte fiziksel bazı güncellemelerle geleceğini söyledi.
Geçen sürede Savunma Sanayii Başkanlığı aracılığıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’yle görüşmeler gerçekleştirdiklerini, ihtiyaçları belirlediklerini ve bu doğrultu araçta bazı güncellemeler yaptıklarını anlatan Gün, şöyle konuştu:
“Araç üzerindeki kalifikasyon testlerimiz devam ediyor. Özellikle mayın ve balistik testlerle ilgili çalışmalarımız sürüyor. IDEF 2019’da, müşteri isterleri doğrultusunda testleri tamamlanmış, mayın ve balistik tesisleri geçmiş bir aracı sergilemeyi planlıyoruz.
Şu anda TÜMOSAN’ın farklı bir motoruyla test süreci devam ediyor. Transmisyon olarak yeni nesil transmisyonumuzu kullanıyoruz ve yaklaşık 2 bin kilometre test ettik. Pusat’ın kalifikasyon süreci diğer araç kalifikasyon süreçlerinden biraz daha meşakkatli, alt sistemlerin kalifikasyonu da sürece dahil oluyor. Dolayısıyla üzerinde bulunan 360 beygir, 4 silindir motorumuzu IDEF 2019’da sergilediğimizde, seri üretim altyapısının da oluşma süreciyle birlikte motorumuz, transmisyonumuz ve aktarma organlarımız da kalifiye edilmiş olacak. Pusat envantere girecek seviyede seri üretime hazır dediğimiz anda motor, transmisyon ve aktarma organları da tamamen kalifiye edilmiş olacak.”