Turkcell, enerji tasarrufu sağlıyor

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin 

ATİLA GÜVENÇ – Altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri kullanan, sürdürülebilirlik bilinciyle hareket ettiğini belirten Turkcell,  2018 yılında, 96 milyon kilovat saati aşan 58 milyon TL’lik bir enerji tasarrufu sağladı. Turkcell’in bu çalışmasıyla bir yılda elde ettiği tasarruf miktarının yaklaşık 36 bin hanenin bir yıllık elektrik tüketimine denk geldiği ve  geride bıraktığımız yıl çevre dostu sistemlere yapılan yatırımın miktarının ise 20 milyon TL’ye yaklaştığı açıklandı. Enerji tasarrufuna yönelik teknoloji ve uygulamalarını iş süreçlerinin her aşamasında hayata geçiren Turkcell,  çevre korumasına ve Türkiye’nin enerji faturasının azaltılmasına katkı sağlıyor.
Turkcell ayrıca  aydınlatma dönüşümüyle ilgili Signify (eski adıyla Philips Aydınlatma) ile önemli bir işbirliğine imza attı. Bu işbirliğinde LED dönüşüm çalışmaları yapılarak enerji maliyetlerinin azaltılmasına destek sağlanacak. Böylelikle şirketlerin akıllı aydınlatma yatırımları gelişecek ve şehirlerde aydınlatmada kullanılan büyük miktar enerjiden tasarruf edilebilecek. Yakın zamanda enerji sektöründe yenilikçi çözümler sunan bir teknokent girişimi olan Reengen firmasıyla da işbirliği gerçekleştiren Turkcell, enerji verimliliği hizmetlerinin yaygınlaşması amacıyla yerli ve milli ekosistemi büyütmeye de devam ediyor.
 Yazılımla 17 milyonkilovat saatlik tasarruf
Tasarrufu sadece altyapı ile sınırlandırmayan ve bunu bir yaşam şekline dönüştüren Turkcell şebekesinde, trafik yoğunluğunun çok düşük olduğu zamanlarda, tasarruf sağlayan bir yazılımı da devreye aldı. Bu sayede Turkcell, sadece şebekesinde yaptığı bu yazılım uygulamaları ile 2018’de 6 bin hanenin yıllık elektrik tüketimine karşılık gelen 17 milyon kilovat saat enerji tasarrufu sağladı. Turkcell önceki yıllarda 26 noktaya kurduğu güneş panelleri ve rüzgâr türbinlerine bu yıl da yenilerini ekledi ve yalnız yenilenebilir enerjisiyle çalışan saha sayısını 30’a çıkardı. Yeni kurulan güneş paneli ve rüzgâr türbinleri sayesinde yenilenebilir enerjiyle çalışan iletişim üniteleri enerji tasarrufuna önemli katkı sağladı.
Turkcell’in  Türkiye’de ISO 50001 Enerji Yönetim Standardına sahip ilk ve tek operatör olduğuna değinen Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin Enerji verimliliği konusunda bir yandan makine öğrenmesi algoritmalarından faydalanarak, elektrik tüketimimizi tahmin edip şebekemizi her geçen gün daha verimli hale getirirken diğer yandan da bu çözümleri kurumların da hizmetine sunarak Türkiye’de enerjinin daha verimli kullanılmasına katkı sağlıyoruz. Önümüzdeki dönemde iş ortaklarımızla birlikte Türkiye’nin artan enerji ihtiyacına katkı sunmayı sürdüreceğiz.” şeklinde bilgilendirmede bulunuyor.
Enerjide yeni işbirlikleriyle yeni çözümler  
Enerji verimliliği alanında daha önce Siemens ile işbirliğine gittiğini duyuran Turkcell, kurumların enerji tüketimini kontrol altına almaları ve verimliliklerini artırarak enerji maliyetlerini düşürmelerini sağlayan çözümler geliştirmeye odaklandı. Perakende, sağlık, finans, otel, lojistik, üretim, yayıncılık,  tekstil, gıda gibi birçok sektörde her ölçekten şirketler Turkcell’in dijital enerji servisiyle herhangi bir ilk yatırım maliyetine gerek olmadan enerji tüketimlerini anlık olarak takip edebiliyor, kontrol altına alıyor, analiz raporları ve danışmanlık hizmetleriyle birlikte bu alanda yüzde 30’a varan verimlilik sağlıyor.
Yakın zamanda enerji sektöründe yenilikçi çözümler sunan bir teknokent girişimi olan Reengen firmasıyla da işbirliği gerçekleştiren Turkcell, enerji verimliliği hizmetlerinin yaygınlaşması amacıyla yerli ve milli ekosistemi büyütmeye devam ediyor.