Türkiye Bilişim Derneği’nin 21. Öykü yarışması başladı

Yazarların hayâl gücü jüri karşısına çıkacak

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından bu yıl 21. düzenlenen Türkiye’nin ilk Bilim Kurgu Öykü Yarışması başlıyor. Hayâllerin ve yaratıcılığın yarışacağı öykü yarışması için başvurular, eserlerle birlikte 31 Ağustos’a kadar TBD’ye teslim edilecek

SULTAN YAVUZ – Türkiye Bilişim Derneği (TBD)’nin bu yıl 21. düzenlediği Bilim Kurgu Öykü Yarışması için başvurucu süreci başladı. Türkiye’nin bilim kurgu edebiyatında önemli bir boşluğu dolduran yarışma, 1998 yılından bu yana geleneksel olarak düzenleniyor. Bu yıl da belirli bir temayla sınırlandırılmayan yarışmada, katılımcıların düşleri, düşünceleri ve imgeleri bilim kurgu türünde öyküleştirilerek, farklı zaman, mekân ve olgu dünyasına taşınması hedefleniyor. Yarışmacıların eserlerini 31 Ağustos’a kadar TBD’ye teslim etmeleri gerekiyor.
Yarışmaya katılan öykülerin en fazla iki bin sözcükten oluşması, Türkçe olması, bilimsel- kurgusal öğelerle hazırlanması, daha önce basılı ya da dijital mecrada yayınlanmamış olması ve özgünlük şartı aranıyor. Yarışmanın sonuçları 6-7 Kasım 2019 tarihleri arasında BTK Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek olan 36. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda açıklanacak. Jürinin değerlendirmesi sonunda birinci seçilen öyküye 3000, ikinciye 2000 ve üçüncüye de 1000 TL ödül verilecek. Daha önceki yıllarda da olduğu gibi bu yılki yarışmada dereceye girecek öyküler ve seçici kurul tarafından seçilen eserler kitap olarak yayınlanacak.
TBD 21’inci Bilim Kurgu Öykü Yarışması’nın seçici kurulunda; Asiye Bendon, Barış Emre Alkım, Cem Kılıçarslan, Ekin Açıkgöz, Kadir Yiğit Us, Murat Uyurkulak, Özgür Tacer, Sedef Özkan, Seda Uyanık, Tevfik Uyar yer alacak. İlgilenenler, öykü yarışmasıyla ilgili detaylara http://www.tbd.org.tr adresinden ulaşabilecek.

TBD Başkanı Rahmi Aktepe

Aktepe, “Temelinde bilgi ve bilim olan hayâl güzeldir”
21. Bilim Kurgu Öykü Yarışması’nın başladığını, Ankara Wyndham Otel’de basınla paylaşan TBD Başkanı Rahmi Aktepe, Türkiye’nin mevcut gündemi nedeniyle bilişim konusunda gündem oluşturamadıklarını belirtti. Aktepe, önümüzdeki süreci çok iyi değerlendireceklerini ve gündemi belirleme arzusunda olduklarını kaydetti.
Aktepe şunları söyledi:
“Özellikle seçim döneminde, belediyelerin seçim propagandalarına baktığımızda söylediklerinin büyük kısmının bilişim kullanarak gerçekleştirebileceklerini görüyoruz. Önümüzdeki süreçtei var olan Cumhurbaşkanlığı sistemindeki bilişimle ilgili kurumlarla ortak çalışmalar yürütmek, sanayi ve teknoloji ofisleri ile Sanayi Bakanlığı ile yapmayı planladığımız çalışmalar çok önemli. Bilişim tüm dünyayı ilgilendiren ve iletişim içinde olmayı gerektiren bir konu… Haliyle yurt dışındaki platformlarla da bir araya gelmek ve geliştirilen uygulamaları Türkiye’ye taşımak önem arz ediyor.
1998 yılından bu yana düzenlediğimiz öykü yarışmasını çok önemsiyoruz. Hayâl etmek güzeldir ama temelinde bilgi ve bilim olan hayâl güzeldir. Bu heyecanla başlattığımız yarışmamızın 21.’sini gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Bilim kurgu, fantaziden öte sanat ve edebiyatı da içine alan, gelişme için temel olan bir konu. Çocuklarımıza söylediğimiz, ‘Herşey hayâl etmekle başlar’ ifadesi, yerini bilim kurguda buluyor. Geçen yılın birincisi Özgür Hünel’i de aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz.”

Özgür Hünel

Özgür Hünel, “Türkiye’de bilim kurgu üzerine en prestijli yarışma”
20. TBD Bilim Kurgu Öykü Yarışması’nda “Bilinmeyen Oran” isimli öyküsü ile birinci olan Özgür Hünel, bilimde ve sanatta ilerlemenin hem bireysel hem de toplumsal gelişmenin anahtarı olduğunu belirterek şu mesajları verdi:
“Gelişmemizde, bilim ve sanat çok önemli etken. Sanatın hangi branşı olursa olsun, aklınıza iyi olduğunu düşündüğünüz bir fikir geldi mi, onu elinizden gelen en iyi şekilde yaratıp gerçekliğe dönüştürmeden rahat etmezsiniz. Eserin bu doğum süreci sancılıdır ama doğumdan sonraki haz daha büyüktür. Ben de birincilik gibi bir derece elde ederek, mutluluğumu ikiye katlamış oldum. Bilim kurgu edebiyatı geçmişte çocuk işi olarak görülüyordu ama neyse ki artık değeri anlaşıldı ve ciddi bir edebiyat türü olarak hak ettiği konuma ulaştı. Bilim kurgunun önemi başka bir yerdedir; o bize gerçekleştirmeden önce hayalini kurmanın önemini öğretir. TBD’ne bu alana verdiği değer ve destekten ötürü teşekkür ederim. Bu yarışmanın mümkün olan en uzun süre devam etmesini, alabildiği tüm destekleri almasını ve Türk bilim kurgu edebiyatına yeni eserler ve yeni yazarlar kazandırmaya devam etmesini gönülden diliyorum.”