Türkiye Libya’ya 1 yıl süre ile asker gönderecek

 

ANKARA (ANKA)- Türk askerinin bir yıl süre ile Libya’da görev yapmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan tezkere, olaganüstü toplanan Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucunda kabul edildi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, 509 milletvekilinin katıldığı oylamada tezkerenin 325 milletvekilinin oyu ile kabul edildiğini açıkladı.184 milletvekili ise ret oyu verdi. İktidar blokundan 9 milletvekili Umre ziyareti, hastalık ve mazeret izni nedeniyle oy kullanmadı. Daha sonra ilan edilen açık oylama tutankalarına göre rakamlar değişti. Değişikliğin pusula gönderen vekillerin sonradan işlenmesi nedeniyle gerçekleştiği bildirildi. 521 vekilin katıldığı oylamada kabul oyu 332, ret oyu 183 olarak duyuruldu.6 da mükerer oy çıktı.
Tezkere’nin kabul edilmesinin ardından Milli Savunma Bakanlığı ile Genel Kurmay Başkanlığı Libya’ya gönderilecek askeri unsurları belirleyecek.
TEZKERENİN İÇERİĞİ
Meclis’te kabul edilen tezkerede, 2011 yılından itibaren Libya’da meydana gelen silahlı çatışmalara dikkat çekilirken, bu durumun bölge ve Türkiye açısından tehdit oluşturduğunun altı çizilirken şunlara yer veriliyor:
“Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, tüm bölgeyi etkileyebilecek, Libya’nın bütünlüğü ve istikrarına yönelik tehditler, DEAŞ, El-Kaide ve diğer terör örgütleri, yasa dışı silahlı gruplar ile yasa dışı göç ve insan ticareti ile mücadelede Türkiye’den askeri destek talebinde bulunmuştur.
Bu mülahazalar dışında, Türkiye’nin milli çıkarlarına yönelik her türlü tehdit ve güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde her türlü tedbiri almak, Libya’daki gayri meşru silahlı gruplar ile terör örgütleri tarafından Türkiye’nin Libya’daki menfaatlerine yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek, kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğin idame ettirilmesini sağlamak, Libya halkının ihtiyacı olan insani yardımları ulaştırmak, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından talep edilen desteği sağlamak, bu süreç sonrasında meydana gelebilecek gelişmeler istikametinde Türkiye’nin yüksek menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanınca takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde Türkiye sınırları dışında harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi, bu kuvvetlerin Cumhurbaşkanının belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin verilmesi hususunda gereğini bilgilerinize sunarım.”
OSMANLI’DAN 108 YIL SONRA TÜRK ORDUSU 2. KEZ LİBYA’DA
Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesine ilişkin tarihi kronolojiye bakıldığında ise Osmanlı İmparatorluğu’nun Libya’dan çekilmesinin ardından, 99 yıl sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde 2011 yılında Libya’ya Türkiye asker göndermişti.
TBMM tarafından 24 Mart 2011 tarihinde Libya’ya asker gönderilmesi ile ilgili 998 sayılı kararın alınmasının ardından, Türkiye NATO Harekatı çercevesinde beş gemi, bir denizaltı ve 1028 askerle 31 Ekim 2011 tarihine kadar Libya’da 99 yıl sonra görev yapmıştı.Tezkerenin kabul edilmesi ile Türkiye 108 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu tarafından terk edilen Libya topraklarına, Erdoğan döneminde ikinci kez asker gönderilmiş olacak.
LİBYA TÜRKİYE’NİN ASKER GÖNDERDİĞİ 13. ÜLKE
Tezkerenin kabul edilmesi ile Libya, Türkiye’nin asker göndereceği 13. ülke oldu.
Türkiye’nin asker bulundurduğu ülkeler ve sayıları ise şöyle:
KKTC’de 40 000 asker, Somali’de 2000 asker,Suriye’de 5000 asker,Irak’ta 2500 asker, Arnavuktluk’ta 24 asker, Lübnan’da 100 asker, Katar’da 300 asker, Bosna – Hersek’te 250 asker, Kosova’da 400 asker, Afganistan’da 2000 asker, Azerbaycan’da 100 asker ve Demokratik Kongo Cumhuriyetinde 17 asker.
BAKAN AKAR: “LİBYA’YA ASKER GÖNDERMEYE HAZIRIZ ”
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya’ya asker göndermeye hazır olduklarını vurgulayarak, “Cumhurbaşkanı’mıza davet mektubu geldi. Kayıtsız kalmamız mümkün değil. Oylamayı beklemeden yapmamız gereken hazırlıkları yaptık. Gerekli süreç başlamış durumda tezkerenin oylanmasının ardından gereğini yapacağız.İnsani yardım, eğitim ve işbirliği öncelik görevimiz. Libyalı kardeşlerimizin mağduriyetine ilgisiz kalmamız söz konusu değildir” açıklamasını yapmıştı.