Türkiye Müteahhitler Birliği 67 yaşında

NAZ AKMAN –  Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) 67. kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlediği resepsiyonda iş, siyaset ve bürokrasi dünyasının temsilcileri bir araya geldi. TMB’nin uluslararası ödüllü binasında düzenlenen resepsiyona, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım Bakanı Yardımcısı Akif Özkaldı, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, TMB yönetim kurulu ile Belarus, Benin, Cibuti, Kongo, Gana, Güney Afrika, Kosta Rika, Kuveyt, Küba, Libya, Njerya, Somali, Sri Lanka, Sudan, Tanzanya ve Zambiya’nın Ankara Büyükelçileri katıldı.
Resepsiyonun açılış konuşmasını yapan TMB Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, “TMB hem konumu, hem köklü geçmişiyle sektöre öncülük ederek Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır” dedi.
“Türk müteahhitleri bir dünya markası”
1972 yılında Libya’yla başlayan yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde, Türk müteahhitlerin bugün dünyada bir marka haline geldiğini söyleyen Yenigün, “Bugüne kadar 123 ülkede tam 380 milyar dolarlık 9 bin 600 projeye imza atanların tamamına yakını TMB üyesidir. Abilerimiz 26 Ocak 1952’de kendi deyişleriyle bir nevi ‘Don Kişotluk’ yaparak, başladıkları macerada bugün sektörümüzü ekonomimizin lokomotifi haline getirmişlerdir. Geçtiğimiz 10 yılda 250 milyar dolar tutarında proje üstlenen sektörümüzün, gelecek 10 yılda 350 milyar dolarlık yeni proje yapacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.
Ticaret Bakanlığı ile TMB’nin uzun süredir yakın temas halinde olduğunu söyleyen Pekcan, “Çok önemli organizasyonlara birlikte ev sahipliği yaptık. Japonya başta olmak üzere İngiltere ve Güney Kore’de son derece verimli temaslarımız oldu. Tanzanya ve Kenya’ya heyet ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Libya tarafıyla görüşmeler iyi gidiyor. Irak’ta çifte gümrük sıkıntısından sonunda kurtulduk. Artık Irak’ta kaybettiğimiz pazarı yeniden almak için yeni bir eylem planı hazırlayacağız. En kısa zamanda Irak’a heyet göndereceğiz” dedi.
Pekcan, “Müteahhitlik sektörümüz ülkemizi gururlandırmaktadır”
Pekcan, “Müteahhitlik sektörümüz, yurt içinde ve dünyanın dört bir köşesinde imza attıkları eserler ile ülkemizi gururlandırmaktadır. Sektörümüzün bugünlere gelmesine, ülkemizin en aktif ve en etkin sivil toplum kuruluşlarından biri olan TMB çok önemli katkılar sunmuş ve sunmaya devam etmekte. Bakanlık olarak, yurt dışı müteahhitlik ve teknik müşavirlik sektörümüze yönelik tüm çalışmalarımızda, TMB ile bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz verimli işbirliğini önümüzdeki dönemde de artırarak sürdürmeye hazır olduğumuzu vurgulamak istiyorum” sözlerine yer verdi.