“Türkiye zor süreçten geçiyor”

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, AK Parti’yle yapılan ittifak görüşmelerine ilişkin, “Bizim bir kaç arkadaşımızın milletvekili olması veya bir kaç arkadaşımızın milletvekili maaşı alması gibi bir hesabımız yok. Hesabımız, akan kanı nasıl durdurabiliriz, Türkiye’yi içinde bulunduğu bu riskli havadan nasıl çıkarabiliriz, şehit cenazelerini nasıl önleyebiliriz, annelerin feryadını nasıl dindirebiliriz? Bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

Kamalak, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini, Türk milletinin birlik olarak terörden kurtulacağını belirtti.

Terör örgütüne yapılan askeri operasyonlara değinen Kamalak, “Ancak tek başına yeterli değildir. Bu güne kadar yapılan sayısız operasyona rağmen hala terör problemiyle uğraşıyor ve her gün şehit veriyor olmamız bu gerçeği ortaya koymaktadır. Askeri tedbirler, mutlaka sosyal ve ekonomik tedbirlerle desteklenmelidir” diye konuştu.

“Milli görüşün içinde bulunmadığı hiçbir Meclis bu ülkenin hiçbir sorununa deva, çözüm bulamaz” ifadesini kullanan Kamalak, terörü çözecek, Türkiye’yi barış ve kardeşlik yurdu haline getirecek bir Meclis’in tek çaresinin Saadet Partisi olduğunu vurguladı.

AK Parti ile seçim işbirliğine ilişkin Kamalak, şunları kaydetti:

“Bizim temel ilkemiz bellidir, ‘Başkasının himmetine bağlı ise zaferden ümidini kes.’ Biz Saadet Partisi olarak tüm teşkilat mensuplarımız ile birlikte tek başımıza seçime girecek şekilde hazırlanıyoruz. Şartlarımızı belirledik. Biz hangi oranda Meclis’e girebilirsek bu akan kanı durdurabiliriz, bu yangını söndürebiliriz. Annelerin göz yaşını silebiliriz, yoksa üç beş milletvekilinin maaş alması, üç beş arkadaşımızın milletvekili olması gibi bir düşüncemiz kati süratte yok.”

Gazetecilerin, “O şartların kabul edilmesine yönelik bir temas olabilir mi” sorusu üzerine ise Kamalak, “Karşı tarafa bağlı” dedi.

“Hala önümüzde biraz zaman var anladığımız kadarıyla Cuma gününe kadar, milletvekili sayısında mı tıkandı bunu diyebilir miyiz” sorularına Kamalak, “Hayır o anlamda hiçbir şey söylemek doğru olmaz. Biz ilkeler çerçevesinde hareket eden bir partiyiz. Bizim bir kaç arkadaşımızın milletvekili olması veya bir kaç arkadaşımızın milletvekili maaşı alması gibi bir hesabımız yok. Hesabımız akan kanı nasıl durdurabiliriz, Türkiye’yi içinde bulunduğu bu riskli havadan nasıl çıkarabiliriz, şehit cenazelerini nasıl önleyebiliriz, annelerin feryadını nasıl dindirebiliriz? Bunun mücadelesini veriyoruz” cevabını verdi.

AK Parti’yle ittifak görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması halinde Büyük Birlik Partisi ile bir işbirliği yapılması konusunda ise Kamalak, “Eviniz yanıyor, kim gelse sanıyorum geri çevirmezsiniz. Şuan ülke yanıyor, ev yangınından daha beter nice evlerde yanıyor zaten. Anlaşma olursa, bu bir ittifak değil, seçim görüşmeleri” değerlendirmesinde bulundu.

Mustafa Kamalak, Kürt kökenli vatandaşlara gösterilen tepkilere ilişkin sağduyu çağrısı yaptı.

Bazı gazeteler ve medya kuruluşlarının soruşturma geçirmesi konusunda ise Kamalak, adaletin herkese lazım olduğunu, konuyla ilgili tam bir bilgiye sahip olmadığı için düşüncelerini net bir şekilde ifade etmediğini aktardı.