Türkiye’de hırsızlık yapıp, ülkelerinde akaryakıt istasyonu açan Gürcü çete çökertildi

Hasan DÖNMEZ/ KONYA,(DHA) – KONYA’da bankadan kredi çeken çiftçi 54 yaşındaki Mefa Soydan’ı takip eden ve otomobilinin koltuğuna bıraktığı parayı alıp kaçan Gürcistan uyruklu 4 kişi, polis tarafından yakalandı. Şebekenin İstanbul ve Antalya’da aynı yöntemle 1 milyon liranın üzerinde para çaldığı ve bu paralarla ülkelerinde akaryakıt istasyonu açtığı belirtildi.

Olay, geçen 27 Ocak Cuma günü merkez Selçuklu İlçesi Ankara Caddesi’nde bulunan bir bankanın önünde meydana geldi. Çiftçi Mefa Soydan, oğlunun ev alması için bir bankadan 50 bin lira kredi çekti. Bankadan çıktıktan sonra otomobiline binen Soydan, paranın 10 bin lirasına cebine, kalan 40 bin lirayı da poşet içinde otomobilde yolcu koltuğunun üstüne bıraktı. Tam bu sırada kimliği belirsiz iki kişi, otomobilin kapısını açarak koltuğun üzerindeki parayı alarak kendilerini bekleyen otomobile binip kaçmaya başladı.

OLAY ANI GÜVENLİK KAMERASINA YANSIDI

Mefa Soydan da şüphelileri yakalamak için koşarak peşlerine düştü. Soydan, otomobilin camından içeride oturan şüphelinin yakasına yapışık, durdurmak istedi. Ancak araç hareket halinde olduğu için bir süre sürüklendikten sonra yere düşüp yaralandı. Şüpheliler de otomobille hızla uzaklaştı. Olay anı bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından görüntülendi.

Olaydan sonra çalışma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro ekipleri, marka, modeli ve plakası belirlenen otomobili, sorgulattığında Gürcistan Uyruklu Bejan J., tarafından Antalya’dan iki farklı otomobil kiralandığını, olaydan kullanılan aracın da bunlardan biri olduğunu tespit etti. Kiralık otomobillerin plakası tüm ekiplere dağıtıldı. Şüpheliler, olayda kullandıkları otomobili, bir yere park edip kiraladıkları ikinci otomobille Konya’dan Antalya’ya gitmek üzereyken 40 bin lira ile yakalandı.

ÇETE LİDERİ ÇALDIĞI PARALARLA GÜRCİSTAN’DA AKARYAKIT İSTASYONU AÇMIŞ

Gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürülen Gürcistan uyruklu Bejan J. (42), Vakhtang J. (34), Otarı K. (37) ve Bacho R.’nin (22), daha önce İstanbul ve Antalya’da aynı yöntemle hırsızlık gerçekleştirdikleri şimdiye kadar 1 milyon liranın üzerinde soygun yaptıkları, haklarında yakalama kararının bulunduğu tespit edildi. Çetenin liderliğini yapan Bejan J.’nin çaldığı paralarla, Gürcistan’da akaryakıt istasyonu açtığı öne sürüldü. Çete üyelerinin sahte kimliklerle sık sık Türkiye’ye giriş çıkış yaptığı belirlendi. Sorguları tamamlanan şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

‘POLİSİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Hırsızları yakalamak için otomobille sürüklenip yere düşen Mefa Soydan, yaşadıklarını anlattı. Soydan, “Bankadan çıktım arabaya bindim. Poşeti sağ koltuğa koydum. Arabanın kapısı açıldı bir el gördüm. Parayı aldı koşmaya başladı. Ben de peşinden koşarak yakalamaya çalıştım. Arkada bunları bekleyen arabaya bindiler. Paramı çalanı yakaladım yakasına yapıştım. Araba hareket etmeye başladı. 50-100 metre direndim sonra düşerek yaralandım. Suçluları yakalayan şanlı polisimize çok teşekkür ediyorum” dedi.