Türkiye’den seçim manzaraları

Milletvekili seçiminde tüm yurtta oy verme işlemi devam ediyor. Seçimde kimi engelliler engelli aracıyla hasta olan sedyeyle yaşlılar da yakınlarının yardımıyla sandık başına gitti. 

 

 

Aksaray’da görme engelli Badegül Ünsal, yürüme engelli eşinin kullandığı akülü araca tutunarak geldiği okulda oyunu kullandı.

Ünsal (40), yürüme engelli eşi Şenol’un (41) idaresindeki akülü arabanın arka kısmına tutunarak, oy kullanacağı Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu’na geldi. Oylarını verdikten sonra AA muhabirine açıklama yapan Şenol Ünsal, oy kullanmanın vatandaşlık borcu olduğunu söyledi.

Ülke yönetiminde herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini aktaran Ünsal, “Ben bedensel engelliyim. Eşim de görme engelli. Herkesin her türlü zorluğa rağmen vatandaşlık görevini yerine getirmesini istiyoruz. Çünkü bu ülkemizin geleceği için istikrarımız için çok önemli” diye konuştu.

Badegül Ünsal ise oylarını kullandıkları için çok mutlu olduklarını belirterek, seçimin Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

– Giresun

Giresun’un Bulancak ilçesinde yürümekte zorluk yaşayan yaşlı kadın, oyunu kullanacağı sandığa vatandaşların yardımıyla sandalyede taşınarak götürüldü

Yürümekte zorluk çeken 78 yaşındaki Ayşe Güner, oyunu kullanmak üzere yakınları ile Bulancak Gazi Ortaokulu’na geldi.

Oy kullanacağı sandığın bulunduğu birinci kattaki sınıfa sandalye ile taşınan Güner, yakınları ve çevredeki vatandaşların yardımıyla oyunu kullandı.

Her şeye rağmen vatandaşlık görevini yerine getirme gayretinde olduğunu söyleyen Güner, ”Yürümekte zorlanıyorum. Sandalye ile beni oy kullanacağım sınıfa getirdiler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak görevimizi yapmaya geldik. Allah hayırlısı ne ise onu versin” dedi.

Fatma Girik, Muğla’nın Bodrum ilçesinde oyunu kullandı

Ünlü sinema sanatçısı Fatma Girik oyunu Muğla’nın Bodrum ilçesinde kullandı.

Fatma Girik, öğle saatlerinde Torba Mahallesi’ndeki “Mehmet’in Yeri” isimli işletmeye kurulan 1203 numaralı sandıkta oyunu kullandıktan sonra gazetecilerin soruları yanıtladı.

Nöbetteki doktor ve hemşirelerin rahatça oy kullanabilmesi için hastanelere de sandık konulması gerektiğini söyleyen Girik, şöyle konuştu:

“Neden hastanelere sandık konulmuyor? Hastane veya buna benzer bir sürü yer var. Şuanda nöbette olan doktorlar var, hemşireler var. Onlar kullanamıyorlar. Hapishanelere konuluyor da neden hastanelere konulmuyor? İnsanların oylarını rahat rahat kullanması lazım. Neden sedyelerle alınıp sandıklara getirilsin ki…”

Girik bir gazetecinin, “Seçimlerle ilgili bir tahmininiz var mı?” sorusuna, “Gönlümün beraber olduğu parti kazansın istiyorum” yanıtını verdi. 

Fatma Girik, Kasım ayından bu yana ilçedeki özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hayat arkadaşı yönetmen Memduh Ün’ün sağlık durumuyla ilgili ise şunları söyledi:

“Memduh Bey şuanda iyi değil ama Allah’tan ümit kesilmez. İnsanlar umutla yaşıyor. Kasım ayından bu yana hastanede tedavi görüyor. Ben de her sabah gidiyorum, akşam geliyorum. Plastik sandalyenin üstünde ondan iyi bir haber bekliyorum.”

– Isparta

Isparta Devlet Hastanesinde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tedavisi gören hasta, oy kullanacağı okula sedyeyle getirildi.

Isparta Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisinde KOAH tedavisi gören 67 yaşındaki Ali Aktaş, bağlı bulunduğu oksijen tüpüyle sağlık görevlileri tarafından sedyeye konularak, evde sağlık hizmet aracıyla oyunu kullanacağı Bağlar İlkokuluna getirildi. 

Vatandaşların yardımıyla okulun ikinci katına taşınan Aktaş, sedyeyle girebildiği kabinin içinde oyunu kullandı. Pusulasını koyduğu zarfın, görevlilerce sandığa atılmasını istemeyerek, zarfı sandığa kendisi atan Aktaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşına ve hastalığına rağmen oy kullanmak için geldiğini söyledi.

Memleketin geleceği için oy kullanmaktan vazgeçmediğini vurgulayan Aktaş, herkesin oyunu kullanmasını istedi.

Daha sonra vatandaşların yardımıyla sedyeyle ambulansa taşınan Aktaş, hastaneye döndü.

– Antalya

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde yaşayan 90 yaşındaki Zekiye Gökalp, yakınlarının yardımıyla sandık başına gitti.

Gökalp, Hisarçandır Akçaisa Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulunda, yakınları ve sandık görevlilerinin yardımı ile oy pusulasını alarak kabinde oyunu kullandı, daha sonra seçmen listesinde isminin karşısına parmak bastı. 

Bugüne kadar Adnan Menderes ve Süleyman Demirel döneminde iki kez oy kullandığını, hayatında üçüncü kez sandık başına gittiğini ifade eden Gökalp, “Allah ömür verdikçe bundan sonra da vatanım için oy kullanmaya devam edeceğim” dedi.

–  Yozgat

Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Alparslan Türkeş Huzurevi’nde kalanlar, görevlilerin yardımıyla, huzurevi içinde kurulan sandıkta oylarını kullandı.

Seçimin ülkeye hayırlı, uğurlu olması temennisinde bulunan huzurevi sakinlerinden Lütfiye Pasinli, “Oyumuzu kullandık. Allah hayırlı, uğurlu etsin. Vatana, millete hayırlı olanlar başa gelsin. Bizleri de mağdur etmesin. Devletimizin iyi yönetilmesi lazım” dedi. 

İl Sağlık Müdürlüğü Evde Bakım Sağlık Hizmetleri Birimi görevlileri de bakıma muhtaç engelli vatandaşların oy kullanmasını sağlamak için yardımcı oldu.

Evde sağlık hizmetleri alan 36 vatandaş, Evde Bakım Sağlık Hizmetleri Birimi görevlilerince evlerinden alınarak oy kullandırıldı. 

Felçli 78 yaşındaki Neriman Dişlioğlu da görevlilerin yardımıyla oyunu kullanmak için Yozgat Cumhuriyet Ortaokuluna getirildi. 1125 nolu sandıkta oy veren Dişlioğlu, oy kullanmaya gelemeyecek durumda olduğunu belirterek, “Felçli bir hastayım. Evde sağlık hizmeti ekipleri evimden aldı, oyumu kullandım, beni evime geri götürecek. Çok güzel bir uygulama, teşekkür ederim. Ben de oyumu kullanmış oldum” diye konuştu.

Dişlioğlu, oy verme işleminin ardından sağlık görevlilerinin refakatinde hasta nakil aracıyla evine götürüldü. 

Milletvekili olan oğlunun sırtında sandığa gitti

– Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yaşayan Nadide Havutça (82), oyunu kullandığı sandığa oğlu CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’nın sırtında gitti.

Partisi tarafından yeniden milletvekili adayı gösterilen Havutça, annesini Misakça Mahallesi’ndeki evinden oy verdiği binaya kadar sırtında taşıdı.

Evlerinin karşısında bulunan düğün salonundaki sandıkta oğlunun yardımıyla oyunu kullanan anne Havutça, “Hepimize hayırlı olsun. İnşallah ülkemize hayırlı olur” dedi.

Namık Havutça da doğup büyüdüğü Misakça’da, annesi ve arkadaşlarıyla oyunu kullandığını söyledi.

Seçimlerin ülkeye barış, kardeşlik, adalet, sevgi, birlik ve beraberlik getirmesini dileyen Havutça, “Temennim, işsizliğin, yoksulluğun ve kavgaların son bulduğu barış ve kardeşlik içinde hep birlikte mutlu olarak yaşadığımız bir dönem olmasıdır. Genel seçimler ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

Bu arada, Bandırma’da engelliler, ailelerinin destekleriyle geldikleri sandıklarda oylarını kullandı.

– Kırklareli’nde, düğünleri seçim gününe denk gelen Görgün çifti, gelinlik ve damatlıkla oy kullandı

Lüleburgaz ilçesinde yaşayan Esma ve Egemen Görgün, düğünleri öncesinde gelinlik ve damatlıkla oy kullandı. 

Oy kullanacakları İstiklal İlkokulu’na gelin arabasıyla gelen Görgün çifti, 1094 numaralı sandıkta beraber oy kullandı.

Çiftin gelinlik ve damatlıkla oy kullanması, okula gelen diğer seçmenlerin de ilgisini çekti. 

Esma Görgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçim günüyle düğün günlerinin aynı güne denk gelmesinin kendileri için sürpriz olduğunu söyledi.

Nikahlarının 5 Mayıs 2015’te kıyıldığını dile getiren Görgün, şunları anlattı:

“Bugün herkes gibi biz de vatandaşlık görevimizi yerine getirdik ve oyumuzu kullandık. Geleceğimiz ve çocuklarımız için bu oyu kullanmak zorundaydık. Seçim bize sürpriz yaptı. Aslında biz düğün tarihimizi daha önceden belirlemiştik. Bizim için de güzel bir anı oldu. Kuaförden, fotoğrafçıdan çıktık oyumuzu da kullandık. Şimdi düğüne gidiyoruz. Seçimin tüm Türkiye için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” 

Görgün çifti oy kullandıktan sonra düğün salonuna gitti.

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde 68 yıldır her seçimde oy kullandığını belirten 86 yaşındaki Naciye Ertürk, hasta olduğu halde sandık başına gittiğini söyledi. Ertürk, 68 yıldır oy kullandığını, milletvekili seçimleri için de vatandaşlık görevini yerine getirmek için sandığa geldiğini belirtti. 

Oy kullanma hakkını elde ettiğinden beri hiçbir seçimi kaçırmadığını ifade eden Ertürk, “Oy kullanmak bütün vatandaşlarımızın vazifesidir. Hasta olduğum halde, ayaklarım, ellerim tutmadığı halde gene de gelip vatandaşlık görevimi yerine getirmeyi Allah nasip etti. İnşallah seçimlerimiz Türkiyemize hayırlar getirir” dedi. 

Ertürk’ün oğlu Kaşif Ertürk de annesinin hasta olduğu halde kendi isteğiyle oy kullanmaya geldiğini kaydetti.

Ertürk, Namık Kemal İlköğretim Okulu’nda 1038 numaralı sandıkta oyunu kullandı. 

– Sandık başına ambulansla gitti

Artvin’de yürüme zorluğu çeken 95 yaşındaki Ahmet Şeyhoğlu, ambulansla götürüldüğü okulda oyunu kullandı. 

Çarşı Mahallesi’nde ikamet eden Şeyhoğlu’unun eşi 73 yaşındaki eşi Miyesser Şeyhoğlu, asansör bulunmayan üçüncü kattaki evi ile evinin bulunduğu sokaktaki merdivenlerden inip çıkamayacağı eşinin oy kullanması amacıyla 112 Acil Servis ekiplerinden yardım istedi.

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Evde Bakım Hizmetleri Birimi görevlileri, Şeyhoğlu’nu evinden alıp ambulansla oy kullanacağı Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okuluna getirdi. Sandık başına sedyeyle götürülen Şeyhoğlu, oyunu kullandıktan sonra ambulansla evine götürüldü.

Şeyhoğlu, sağlık görevlilerinin yardımıyla oyunu kullandığı için mutlu olduğunu belirtti.

Yaşlı ve hasta olduğunu ifade eden Şeyhoğlu, “Sağlık ekipleri ambulansla evimden alıp, oy kullanacağım sandığa götürdüler. Oyumu kullandım, ardından evime getirip bıraktılar. Allah hayırlı, uğurlu etsin. Devletimizden, milletimizden Allah razı olsun” dedi.

Eşi Miyesser Şeyhoğlu da eşine yardımcı olan görevlilere teşekkür etti.

– 91 yaşında sandık başında

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde 91 yaşındaki Pakize Alıcıoğlu, oy kullanacağı okula yakınlarının yardımıyla geldi.

İhsangazi Çok Programlı Anadolu Lisesi 1009 nolu sandıkta görevlilerin yardımıyla oy kullanan Alıcıoğlu’na, imza atmayı bilmediği için parmak bastırıldı.

Alıcıoğlu, vatandaşlık görevini yerine getirdiği için mutlu olduğunu belirterek, “Ağrılarım olmasına rağmen vatandaşlık görevimi yerine getirmek istedim. Hayırlı, uğurlu olur inşallah” diye konuştu.

– “Oy kullanmaya giderken engelli kalmıştı”

Zonguldak’ta 20 yıl önce oy kullanmaya giderken geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan 73 yaşındaki Ayşe Çiftçi, oyunu kullandı.

Yayla Ortaokulunun birinci katında oy kullanacağı sandığa, yakınları ve polislerin taşıdığı tekerlekli sandalyesiyle çıkarılan Çiftçi, burada oy kullandı.

Çiftçi, 20 yıl önce yine oy kullanmaya giderken trafik kazasında yakınlarını kaybettiğini, kendisinin de felç olduğunu söyledi. Çiftçi, “Ellerimi ve bacaklarımı kullanamıyorum. Buna rağmen vatandaşlık görevimi yapmaktan asla vazgeçmedim” dedi.

– Oğlunun kucağında oy kullanmaya gitti

Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde 79 yaşındaki Hüseyin Abacı da oyunu kullandı.

Kozlu Lisesi önüne engelli motosikletiyle gelen Abacı, okulun ikinci katındaki salona çıkmadan oyunu kullanmak istedi. Abacı, talebinin kabul edilmemesi üzerine oğlu tarafından kucaklanarak taşındı. 

Oyunu kullanan Abacı, sandık başkanına “Yasada imkan varsa ve siz engelli olmama rağmen aşağıda oy kullanmama izin vermediyseniz hakkımı helal etmiyorum” diyerek tepki gösterdi.

Sandık başkanı da İlçe Seçim Kuruluna konuyu aktardığını ancak “bunun mümkün olamayacağı” cevabını aldığını aktardı.

Öte yandan, Zonguldak Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde kurulan iki sandıkta da vatandaşlar oy kullandı. İtfaiye araçları arasında oylarını sandıklara atan vatandaşlar, ilginç görüntüler oluşturdu. 

– Oy kullanmaya el arabasının üzerinde geldi

Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde yürümekte güçlük çeken 87 yaşındaki Pembe Ceylan’ı, oy kullandığı okula el arabasıyla gelini Hatice Ceylan getirdi.

Ülkü Ortaokulu önünde el arabasından indirilen Ceylan, bir süre dinlendikten sonra 1009 numaralı sandıkta görevlilerin yardımıyla oyunu kullandı. 

Ceylan, 65 yıldır oy kullandığını söyledi. Her seçimde mutlaka sandığa gitmeye çalıştığını ifade eden Ceylan, “Geldik, görevimizi yaptık. Hayırlısı olur inşallah” dedi.

– Özbek asıllı Türk vatandaşlar, oy kullandı

Afganistan’daki iç savaş nedeniyle 30 yıl önce Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine yerleşen Özbek asıllı Türk vatandaşlar, milletvekili seçimi için sandık başına gitti.

İlçeye yaklaşık 3 kilometre mesafede bin 8 seçmeni bulunan Evrenpaşa Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, sabah satlerinde sandıklara giderek oylarını kullandı.

Mahalle muhtarı Muhammed Erdem, yaklaşık 30 yıldır Türkiye’de yaşadıklarını belirtti. Seçimlerin ülkeye hayırlı olmasını dileyen Erdem, “Dilerim kazasız, belasız ve vatana, millete faydalı olan seçilir” dedi.

– Engelli için tahta rampa

Malatya’da engelli Murat Yüksel, okula getirilen tahta rampayla salona ulaşıp oyunu kullandı.

Kanuni Ortaokulu’nda oy kullanmaya tekerlekli sandalyeyle gelen Yüksel, okulda engelli rampası olmadığı için oy pusulasının yanına getirilmesini istedi. Görevlilerin kabul etmemesi üzerine Yüksel, duruma tepki gösterdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, olayı duyarak geldiği Kanuni Ortaokulu’nda, Yüksel’in oy kullanabilmesi için sandık görevlileriyle bir süre görüştü.

Yıldıztepe Mahallesi Muhtarı Bayram Alışık’ın getirdiği geçici tahta rampayı kullanan Yüksel, vatandaşların yardımıyla oy kullanacağı salona ulaştı. Yüksel, 2279 nolu sandıkta oyunu kullandı.

Malatya’da iki yıl önce oturduğu evin beşinci katının balkonundan düşüp engelli hale gelen 18 yaşındaki Zeynep Dönük de terdavi gördüğü  Malatya Devlet Hastanesi’nden Malatya Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Merkezine ait minibüsle alınarak Yeşilyurt ilçesi Yavuz Selim Mahallesindeki TOKİ Ortaokulu’nda 2868 nolu sandıkta oyunu kullandı.

Dönük, ilk kez oy kullandığı için çok mutlu olduğunu belirterek, “Malatya Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederim. Oy kullanmak için beni buraya getirdiler” dedi. 

– Balıkesir’de 103 yaşındaki seçmen oy kullandı

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde, 103 yaşındaki Haşmiye Hattatoğulları, iki refakatçisinin desteğiyle oy kullandı. Nüfus kaydına göre 1912 doğumlu olan ve konuşmakta zorlanan Hattatoğulları, Kurtuluş İlkokuluna geldi. Hattatoğulları, iki refakatçisiyle yürüyerek geldiği sandık başında oyunu kullandı. Hattatoğlu, görevliler ve vatandaşların ilgi odağı oldu.

Susurluk ilçesindeki Beşeylül İlkokulunda ise oyunu kullandıktan sonra cep telefonuyla pusulanın fotoğrafını çeken bir kadın hakkında yasal işlem yapıldı. Kadının, polise “Hatıra kalsın diye fotoğrafı çektim” dediği öğrenildi.

Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan yaşlıların bazıları da görevlilerin yardımlarıyla oylarını kullandı.

– Ambulansta oy kullandılar

Siirt’te “Evde Bakım Hizmetleri” kapsamında sağlık hizmeti alan birisi yatalak hasta diğeri engelli iki vatandaş, kendileri için tahsis edilen ambulanslarla giderek oy kullandı.

Kooperatif Mahallesi’nde yaşayan 78 yaşındaki yatalak Hikmet Nart ile bedensel engelli 65 yaşındaki Suna Karaca, talepleri üzerine evlerine gelen ambulanslarla oy kullanacakları Şehit Orgeneral Eşref Bitlis Ortaokulu’na getirildi.

Nart ve Karaca’nın oy kullanacağı salona taşınmasının zor olacağının belirtilmesi üzerine sandık görevlileri, oy pusulasının ambulansa getirilmesine karar verdi. Nart ve Karaca, seçim görevlilerinin nezaretinde ambulansta oylarını kullandı.

Nart, kardeşlik ve huzur istediklerini belirterek, “Allah milletimizi ve dinimizi korusun. Seçimlerin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz” dedi.

Karaca ise ülkeye hayırlı olacak partinin seçilmesini diledi. Karaca, “Allah huzurumuzu bozmasın. Barış ve kardeşlik olsun” diye konuştu.

Kurtalan ilçesinde de aynı kapsamda sağlık hizmeti alan 89 yaşındaki Ahmet Taş ve eşi Esma Taş da ambulansla getirildiği Ertuğrul Gazi İlkokulu’nda oyunu kullandı.