Türkiye’nin elektrikli forklifti dünya pazarında

İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) üyesi Ceylan Grup bünyesinde bulunan Ceytech Makine, Türkiye’nin ilk yerli elektrikli sürüş ve pompa motorlarına sahip forkliftini üretti. Yerli elektrik motoru projesinin tasarım, kalıplama, prototip üretim aşamaları ile test aşaması toplam dört yıl sürdü

NAZ AKMAN – İlk yerli elektrik motorlu forklift görücüye çıktı. İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) üyesi Ceylan Grup bünyesindeki Ceytech Makine, Türkiye’nin ilk yerli elektrikli sürüş ve pompa motorlarına sahip forkliftini üretti. Adana’da üretilen elektrik motorlu forkliftin ilk ihracatı ise Hollanda, Fransa, Azerbaycan, Gana ve Fas gibi ülkelere yapıldı. Dört yıl önce başlanan yerli elektrik motoru projesinin tasarım, kalıplama, prototip üretim aşamaları iki, test aşaması da iki yıl sürdü.
Dünyada yıllık 250 bin elektrikli forklift üretildiğine dikkat çeken Ceytech Makine Genel Müdürü Nazmi Kulakoğlu, “Bu Toprakların Forklifti sloganı ile ürettiğimiz elektrikli forklift satışlarımızı üç yıl içinde yüzde 300 arttırmayı planlıyoruz” dedi.
Hedef pazarların öncelikle yurt içi, ardından dünya forklift pazarında başı çeken ülkeler olan Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika ve İngiltere olarak açıklayan Ceytech Makine Genel Müdürü Nazmi Kulakoğlu, elektrikli motorda yüzde 80 yerli oranı ile başladıklarını belirterek, “Elektrikli forkliftlerde kullanılan elektrik motorları çoğunlukla Almanya, İtalya’da ve Çin’de üretiliyor. Dünyada yılda 250 bin adet elektrikli forklift üretilip satıldığını varsayarsak yaklaşık 750 binlik adetlik bir pazardan bahsediyoruz. Ceylift Forklift olarak tamamen ithalata dayalı olan elektrikli motorların yerlileştirilmesi için yaptığımız işbirlikleri ve uzun AR-GE çalışmalarımız neticesinde ürettiğimiz forkliftlerin elektrikli sürüş ve pompa motorlarını artık Türkiye’de üretebiliyoruz. Türkiye’nin hem elektrikli hem dizel ürün grubu üretimi yapan tek yerli forklift üretim tesisi niteliğindeki Ceylift’de yıllık 1.000’in üzerinde araç üretim kapasitesine sahibiz” sözlerine yer verdi.

Ceytech Makine Genel Müdürü Nazmi Kulakoğlu ve
İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Ender Akbaytogan

Forklift motoru yerli tedarikçilerle üretildi
Kulakoğlu, üretimi yerli tedarikçilerle işbirliği içerisinde tamamladıklarını ifade ederek, “Tamamen yerli tedarikçilerle işbirliği içerisinde çalışılarak geliştirdiğimiz Ceylift ile dünyanın her tarafındaki kullanıcılarına ekonomik, kolay ulaşılabilir yedek parça ve servis hizmetleri sunuyoruz. İleri teknolojinin kullanıldığı yöntemlerle geliştirdiğimiz Ceylift Forklift’lerde, yerli üretim olan dizel motor bulunuyor. Ceylift Forklift, yüksek performansı, yakıt ekonomisi, yedek parça temini ve hızlı servis hizmetlerinde de dünyada rakiplerine göre yüksek avantajlar sağlıyor” diye konuştu.
İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Ender Akbaytogan, Türkiye’de bugüne kadar üretilen en ağır tonajlı yerli motorlu dizel forklifti olan 10 tonluk makinesiyle Türk markası Ceylift Forklift’in 2019 yılında da dünya pazarında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “1.6 tondan beş tona kadar üretilen Elektrikli Ceylift Forklift’ler ile de Ceytech Makine, Türkiye’nin öncüsü olmuştur. Forklift üretimi yapan Ceytech Makine’nin elektrikli motoru da yerli tedarikçilerle işbirliği yaparak gerçekleştirmesi de yerli firmalar için örnek teşkil etmiştir” dedi.