Türkiye’nin ilk vegan pub’ı Ankara’da

Vegan aşçı Ezgi Kulular: Sömürüsüz bir dünya mümkün

Ankara’nın ve Türkiye’nin ilk vegan pub’ı Tünel, Konur Sokak’ta hizmet veriyor. Menülerinde vegan yiyecek bulunduran kafe ve restoran gibi mekânlar bulunuyor ama tümüyle vegan olan bir pub olarak Tünel bir ilki temsil ediyor. On yıldır Konur Sokak’ta yer alan Tünel’in, iki yıldır işletmeciliğini devralan Cengiz Gültekin, gelen istekler doğrultusunda mekânı vegan bir pub’a çevirdiğini söyledi. Tünel Vegan Pub’ın aşçısı Ezgi Kulular, menülerini ve onları diğer pub’lardan ayıran özellikleri 24 Saat Gazetesi’ne anlattı

SULTAN YAVUZ – Ankara Konur Sokak’ta yer alan Tünel Vegan Pub, aslında on yıllık bir geçmişe sahip. Mekânı iki yıl önce devralan Cengiz Gültekin, gelen talep doğrultusunda Tünel’i iki ay önce vegan bir pub’a çevirdiklerini belirtti. Vegan kokoreç, vegan İskender, vegan tantuni gibi etle yapılan yemeklerin muadillerini yapan mekân, ayrıca süt ve yoğurt yerine de badem ya da pirinç sütü ve yoğurdunu kullanıyor.
Et yemeye karşı duruşu simgeleyen vejetaryenlikten farklı olarak çevre, doğa ve hayvanlar konusuna daha bütüncül yaklaşarak, pipet ve plastik kullanımı da reddeden veganlar için, Tünel Pub’da pipet ya da plastik ambalajlı su ve ketçap ya da hayvansal ürün barındıran içkiler de satılmıyor.
Tünel Vegan Pub’ın işletmecisi Cengiz Gültekin, mekânın yaşadığı dönüşümden mutlu olduklarını dile getirerek, “Vegan mekânlar var ama tümüyle vegan bir pub yok. Tünel böylece sadece bir ticaret mekânı değil, aynı zamanda geri planında sağlam bir fikrin de olduğu bir yere dönüştü. Bulaşık deterjanından el sabununa kadar her şeyin vegan olmasına dikkat ediyoruz. Vegan olmak sadece hayvansal ürün tüketmemek değil, çevre ve hayvan hakları için mücadele etmek anlamına geliyor. Biz de Tünel’de söyleşi ve etkinlik yapıyoruz, bez çanta bastırıp gelirini de sokak hayvanlarına bağışlayacağız” dedi.
Vegan olmak daha az maliyetli
Tünel Vegan Pub’ın vegan aşçısı Ezgi Kulular, iki yıldır aşçılık yaptığını ve sekiz ay önce de vegan olduğunu belirtti. Daha önce vejetaryen olan Kulular, hayvan sömürüsünün tümüne karşı çıkmak için veganlığı tercih etmiş.
İşi dolaysısıyla mecburen tavuk kesmek zorunda da kalan Kulular, “Zorlanıyor ama mecburen yapıyordum, şimdi çok rahatım” dedi. Ankara Vegan Platformu grubunda dayanışma gösteren veganların, Ankara’ya gelen misafirleri için vegan mekân bulmakta zorlandıklarını kaydeden Kulular, “Biz ya salçalı bir yemek ya da marul ve soğan halkasından oluşan hamburgerle yetinebiliyorduk. Biz et sevmiyor değiliz, yememeyi tercih ediyoruz, bu nedenle alternatif arıyoruz” dedi.
Sebzenin ete göre çok daha ucuz olduğunu söyleyen Kulular, “Vegan beslenmenin ucuz olduğunu ancak mekânların bunu kullandığını belirtti. Veganlığın dünyayı koruma hareketi olduğunu vurgulayan Kulular, “Plastik yerine damacana şişemiz var, insanlar matarayla gelip su doldurabiliyor, pipete zaten gerek yok. Öğrenci arkadaşlarımızın yapıp getirdiği vegan kekleri de burada satıyoruz” diye konuştu.
Süt ve yoğurt yerine pirinç ve badem sütü
En fazla vegan şnitzel, İskender ve soya kıymalı gözlemenin tercih edildiğini kaydeden Kulular, “Seyyar Lezzetler” başlığı altında kokoreç, sucuk ekmek ve lahmacunun da olduğunu ifade etti. Kulular şunları söyledi:
“Kokoreci istiridye mantarı ve bol baharatla, İskender’i ise ‘seitan’ denilen gluten ürünün ince kesilerek pide ekmeği ve üstüne bitkisel yağ ile servisi şeklinde sunuyoruz. Tantuni de bezelye proteini ile yapılıyor ama ben biraz daha değiştirerek, kendi tarifimi yarattım.
Yoğurt yerine pirinç ve badem sütü kullanıyoruz, yakın tatlar. Zaten yapması da çok kolay, bir gün önceden ıslatıyorsun ve blenderden geçirip su ile karıştırıyorsun. Vegan olmayanlar da yemeklerimizi çok seviyor ve fasulyeden aldığımız protein, kırmızı ettekinden daha fazla. Daha sağlıklı bir beslenme biçimi, kolesterol de olmuyor.”
Herkesin vegan olmasını tavsiye ede Ezgi Kulular, “Vegan olunca daha huzurlu ve rahat olurlar. Sindirim sistemi de rahatlar, sağlıklı bir yaşamları olur. İnsanlar tereddüt ediyor ama yapılamayacak bir şey değil, kolay. Ete gerek yok, sömürüsüz bir hayat mümkün” dedi.
Tünel Vegan Pub’ı, Instagram ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz.