“Türkiye’nin Mühendis Kızları” için sergi açıldı

Sanatı üstünde taşıyanlar için “giyilebilir sanat”

Tasarımcı Ebru Karakimseliler’in, “giyilebilir sanat” kapsamında, ressam Efkan Beyaz’ın çizimleri ve kendi desenler ile oluşturduğu yaz kreasyonu, fotoğraf sanatçısı Mehmet Karakimseliler’in ise siyah beyaz fotoğrafları, Krişna Sanat Galeri’sinde sergileniyor. Sergide satışa sunulan eserlerden elde edilen gelirin tamamı, “Türkiye’nin Mühendis Kızları” projesini desteklemek amacıyla Limak Vakfı’na bağışlanacak

SULTAN YAVUZ – Krişna Sanat Galerisi, “Türkiye’nin Mühendis Kızları” yararına yapılan “Ebru-Mehmet Karakimseliler Giyilebilir Sanat, Tasarım, Fotoğraf Sergisi”ne ev sahipliği yapıyor. Tasarımcı Ebru Karakimseliler’in, “giyilebilir sanat” kapsamında, ressam Efkan Beyaz’ın çizimleri ve kendi desenler ile oluşturduğu yaz kreasyonu ile fotoğraf sanatçısı Mehmet Karakimseliler’in siyah beyaz fotoğraflarıyla destek verdiği sergiden elde edilecek gelirin tamamı projeyi desteklemek amacıyla Limak Vakfı’na bağışlanacak. Sergi, 16 Haziran’a kadar görülebilecek.
Karakimseliler, “Herkes resim koleksiyonu yapamaz ama sanatı üstünde taşıyabilir”
Tasarımcı ve ressam Ebru Karakimseliler, 24 Saat gazetesine yaptığı açıklamada, ressam Akdoğan Topaçlıoğlu ile yıllarca desen çalıştıktan sonra, bu desenleri kıyafetler üzerine uyarlamanın iyi bir fikir olacağına karar verdiğini anlattı. Ankara’da “giyilebilir sanat”ı başlatanlar arasında yer alan Karakimseliler, tasarımlarında ressam Efkan Beyaz ile çalışıyor. Bunun yanı sıra kendi desenlerini de kullanıyor.
Önce zihninde bir giysi tasarladığını ve ona uygun deseni oluşturduktan sonra, sanatçıyla konuşup uygun desenin çıktığını kaydeden Karakimseliler, “Aslında Efkan Bey’in kadınları daha yamuk ağızlıdır ama benim kıyafetlerimde yaptıkları daha feminen ve farklı oluyor” dedi.
Resim koleksiyonu yapmanın çok külfetli olduğuna dikkat çeken Karakimseliler şöyle konuştu:
“Herkes resim koleksiyonu yapamaz ama sanatı üzerinde taşıyabilir” diyor. Karakimseliler, “Resim alamayanlar, üstünde taşıyabilirler. Zaten imzalı ürün olarak geçiyor ve sanatçının fırça darbeleri dâhi kalıyor. Bu tarzı tercih edenler giderek artıyor. Fabrikasyon ürünlerden hepimiz bıktık, sanatı severek üzerinde taşımak başka bir şey…
Ürünleri tasarlamak ve yapmak birkaç ayı alıyor. Fotoğraflamak, kalıp çıkarmak, dikiş derken kolay olmuyor. Ürünleri görenler çok beğeniyor ve desenlerim de artık tanınıyor. Sanatla ilgilenen ve isteyen kişiler bir şekilde zaten sizi buluyor.”
Ebru Karakimseliler, genç mühendis kızların desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Çok akıllı kızlar ve maddi durumu iyi olmayan yüzlerce kızımız var. Limak Holding’in buna ön ayak olması ve bizi de dâhil etmesi çok sevindirici. Alınan bir ürünün çorbada tuzu oluyor” dedi.
Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi nedir?
Limak Vakfı, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmak ve kız öğrencilerin mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlamak amacıyla 2015 yılından bu yana “Türkiye’nin Mühendis Kızları” projesini yürütüyor. Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir liderliğinde yürütülen projenin lise programıyla, Türkiye’nin farklı illerindeki liselerde, öğrenciler, öğretmenler ve veliler için mühendislik mesleğini tanıtıcı ve farkındalık yaratıcı faaliyetler gerçekleştiriliyor.
Projenin üniversite programı kapsamında ise, devlet üniversitelerinin bilgisayar, çevre elektrik-elektronik, endüstri, inşaat ve makine mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrencilere burs imkânı ile birlikte mühendislik fakültesindeki eğitimleri boyunca kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak sertifika programı, İngilizce dil eğitimi, mentorluk desteği, staj ve istihdam imkânı gibi fırsatlar sunuluyor.