Türkiye’nin tanıtımı için 180 milyon dolar

ANKARA – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri tamamlanan 2020 Merkezi Yönetim Bütçesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına 5 milyar 127 milyon 247 bin lira ayrıldı.
Bakanlık, 2019’da turizmin 12 aya yayılması için reklam ve tanıtım başta olmak üzere çok sayıda çalışma başlattı.
Kruvaziyer turizmi üzerine de çalışan Bakanlık, kruvaziyer gemi ile turist getiren A grubu seyahat acentelerine destek sağlanması amacıyla bu yıl 7 firmaya 15,8 milyon lira ödeme yaptı.
Mavi Bayrak sayısını her yıl artırmak ve dünya turizm sektöründen hak edilen payı kazanmak için 2019’da deniz suyu analizleri için 997 bin lira, sivrisinekle mücadele çalışmaları için de 500 bin lira ödenek aktarıldı.
Yapılan çalışmalar sonucunda Mavi Bayrak sıralamasında Türkiye, 2019’da 463 plaj ile dünya sıralamasında 3’üncü oldu.
İç turizmde sıklıkla dile getirilen plajlardaki yüksek ücretlerle ilgili tepkiler sonucunda Bakanlık, “halk plajları”nı artırma kararı aldı. Bu kapsamda, Bodrum ve Çeşme’de 400’er kişilik ücretsiz halk plajları hizmete açıldı.
Türkiye’nin tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini yoğun bir tanıtım kampanyası ile dünyaya anlatan Bakanlık, Avrupa’nın önde gelen ve en çok izlenen televizyon kanallarında çeşitlik reklam filmleri yayınladı.
Tanıtım bütçesi için 180 milyon dolar ayrıldı
2020’de Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile Türkiye’nin tanıtım bütçesinin 180 milyon dolara yükselmesi hedefleniyor.
Bakanlık, turizm hedeflerine ulaşmak için uzak destinasyonlardan gelen yolcu trafiğini artıracak. Türkiye’de birbirine yakın kültürel, arkeolojik değerler ve gastronomi değerleri ile ön plana çıkan şehirler gruplandırılarak tanıtılacak, turiste daha fazla gezilecek yer alternatifi verilerek tatil süresi uzatılacak.
Özellikle deniz kum güneş turizmi ile ön plana çıkan bölgelerin tarih, sanat, arkeoloji, gastronomi ve kültürel özelliklerini şehrin yaşam tarzı haline getirerek ve turistin otel dışına çıkmasını sağlayarak hem daha uzun kalmasını hem de konaklama dışı harcamasını artıracak ortamlar yaratılacak.
Turizm şehirlerinde kültür sanat etkinliklerinin, uluslararası organizasyon ile etkinliklerle kentin bir parçası ve yaşam tarzı haline getirilmesi için çalışmalar yapılacak.
Böylece düşük sezonda da 12 ay boyunca turistlerin kısa süreli de olsa yıl içinde birkaç kere bu şehirleri ziyaret etmeleri için ortam hazırlanarak, gastronomi, alışveriş gibi konaklama dışı etkinliklerden de yüksek gelir elde edilecek.
Kazı çalışmalarına 80 milyon liralık kaynak
Bakanlık, kazı çalışmalarına 2020 yılı bütçe imkanları dahilinde 80 milyon lira ayırdı.
Arkeoloji, sanat tarihi ve restoratör branşlarından 120 uzman personelin ve 357 işçinin de kazı çalışmalarında istihdam edilmesi amaçlanıyor. 2020’de desteklenen kazı sayısının 20’den 60’a çıkarılması planlanıyor.
Toplumda kütüphane kullanımının ve okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması için titizlikle çalışan Bakanlık, 2020’de 20 yeni kütüphaneyi hizmete açacak.
Yerleşik halk kütüphanelerinden çeşitli nedenlerle yararlanamayanlara Bakanlık 53 gezici kütüphane aracı ile hizmet götürecek. Yıl sonuna kadar bu sayıya 4 yeni otobüs, 2020 yılında da 5 alımla gezici kütüphane sayısı artırılacak.
Sinema desteklerine devam
Bakanlık 2020’de Yeni Sinema Kanunu kapsamında nitelikli dizi üretimini desteklemeye devam edecek. 2019’da hayata geçirilen “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” ve “Gezen Sinema” projesi de 2020’de devam edecek.
Kültür endüstrilerinin ekonomik boyutunun ölçülmesine yönelik yapılan çalışma sonucunda rapor oluşturulacak. Rapor, 2020 yılı ilk çeyreğinde tamamlanarak kamuoyuyla paylaşılacak.