Türkler dünyada en az gülen dördüncü ulus

A. Ercüment ÖZKAYA – Nasreddin Hoca ve Bektaşi fıkralarıyle zengin ve köklü mizah geleneği Türkleri yüzü gülen bir ulus yapmaya yetmiyor: Türkler dünyada en az gülen uluslar sıralamasında dördüncülüğünü korudu.
ABD merkezli ünlü kamuoyuaraştırma kuruluşu Gallup’un her yıl yayımladığı Küresel Duygulanım Raporuna göre, Türkiye 2018 yılında Afganistan,Belarus ve Yemen’in ardından “insanlaının yüzünün en az güldüğü dördüncü ülke” oldu. Türkiye, 2017 yılında da sıralamada dördüncü olmuştu.
Gallup’un 143 üllede yaptığı kamuoyu araştırmasıyla, kişilerin mülakatın yapıldığı günün bir gün öncesinde yaşadıkları deneyimlarle ve duygularla ilgili sorulara verdikleri yanıtlara göre birer olumlu ve olumsuz deneyim endeksi belirleniyor. Olumlu deneyim endeksinde alınan puanın yüksekliği kişilerin gün boyunca iyi dinlenmiş olması, gün boyu insan ilişkilerinde gereken saygıyı görmüş olması, sık sık gülmesi ve/ya da gülümsemesi, ilginç bir şey öğrenmesi ya da yapması ve genel olarak keyifli bir gün geçirmiş olmasına bağlı olarak belirleniyor.
Türk halkının 50 olan Olumlu Deneyim Endeksi puanı 71 olan dünya ortalamasının hayli altında kaldığı gibi, şiddetli bir iç savaşın ve buna bağlı olarak salgın hastalıkların ve kıtlığın hüküm sürrdüğü Yemen’in puanıyla aynı olması şaşırtıcı bulunuyor. Türkiye’nin Olumlu Deneyim Endeksi puanı sadece kronik iç savaşın hüküm sürdüğü Afganistan (43 Puan) ve yolsuzluklarla sarsılan bir tek adam rejimiyle yönetilenBelarus’un (48 puan) üzerinde bulunuyor.
Neyse ki, ülkemizin mülakattan bir gün önce hissedilen fiziksel acı, kaygı, üzüntü, gerginlik ve öfke duyguları ölçütleri üzerinden belirlenen Olumsuz Deneyim Endeksi’ndeki puanı bu derece kötü değil. Başını 54 puan ile Çad’ın çektiği bu sıralamada Türkiye oldukça gerilerde bulunuyor.