‘Türkler’in Avustralya’da 50. Yılları’ coşku ile kutlandı

Doğan BULGUN 

HABERİMİZ bu kez çok çok uzaklardan, Avustralya’dan. Bu ülkede yaşamlarını sürdürmekte olan Türkler çok güzel bir etkinlik gerçekleştirdi. Ancak önce biraz ön bilgi verelim.
05 Ekim 1967 günü Türkiye ve Avustralya hükümetleri Canberra’da bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşma ile ülkenin işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye’den gelecek insanlarımıza Avustralya’da çalışma olarağı sağlanıyordu. 168 Türk vatandaşından oluşan ilk kafile 14 Ekim 1968 günü Sydney Havalimanı’na indi. Bunları diğerleri takip etti. Anlaşmalı seferlerin tüm giderleri Avustralya hükümetince karşılanıyordu.
Türkiye’den gelenler aynen Almanya örneğinde olduğu gibi bir süre çalışıp geri dönmeyi planlıyorlardı. Ancak bunu çok azı gerçekleştirdi. Çoğunluğu Avustralya’da kaldı. İlk ve ikinci nesiller göçmenlik olgusunu çok canlı ve bazende çok acılı olarak yaşadı. Çocuklar torunlar burada yetişti, okudu ve iş sahibi oldu. 50 yılda yaşananlar o kadar özel ve bir okadar da detaylıydı bunu da ancak yaşayanlar bilebilirdi.
50 yıl önce başlayan ve süren bu yaşanmışlığı günümüz insanına bir nebze olsun anlatabilmek amacıyla başkanlığını Fikret Öztaş’ın yaptığı “Avusturalya Türk Müziği Topluluğu” ile başkanlığını Timur Aytemur’un yaptığı “Tiyatro Köprü” birlikte bu etkinliği gerçekleştirdi. Uzun bir süre birlikte çalışan, çeşitli zorlukların üstesinden gelen 2 topluluk sonunda alkışı hak eden bir gösteri sundu izleyicilere.
Bir de küçük bir not ekleyelim. Bu bilgi ile fotoğrafların elimize geçmesine yardımcı olan ve şu sıralar Avusturalya’da yaşayan aile bireylerinin yanında kalan Yusuf Ahıskalı’ya teşekkür ederim.

Türkiye’nin ilk kadın caz piyanisti

Nilüfer Verdi Caz Trio 5 Mart’ta Erimtan’da

TÜRKİYE’NİN ilk kadın caz piyanisti Nilüfer Verdi, trio olarak 5 Mart 2019 Salı akşamı, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” özel konserinde Erimtan Müzesi’nde sahneye çıkıyor. Caz triosunu kontrabasçı Apostolos Sideris ve davulcu Burak Durman’la oluşturan Nilüfer Verdi, caz piyano eğitimini ünlü Berklee Koleji’nde aldı, 3 özel albüm yayımlamış deneyimli bir sanatçı. Amerika, Avrupa ve Türkiye’de önemli caz kulüplerinde çalan sanatçı, İstanbul, Boğaziçi, Akbank, Eskişehir, Ankara, Denizli Lykidia, Alanya, Bilsak, Parliament, Yapı Kredi, Houston, ,CAN-AM, Port Huron Caz Festivallerine katıldı. Amerika, Kanada ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde çeşitli festivallerde de çaldı. Kendi kompozisyonlarından oluşan iki CD’si “Mana” ve “İzhar” ile Türkiye coğrafyasına ait türkūlerden oluşan ūçūncū CD’si “Knidos”taki tūm aranjmanları kendisi yapan Verdi, yeni albüm çalışmalarını da sürdürüyor.
Nilüfer Verdi Trio’da kontbas çalan Apostolos Sideris, Berklee mezunu, uluslararası alanda değişik işbirlikleri içinde yer alan ve aranan bir caz sanatçısı. MESEL adlı bir etno-caz grubu bulunuyor. Trionun davulcusu Burak Durman, mezunu olduğu HÜ. Ankara Devlet Konservatuvarı caz bölümünde ders veren, Avrupa’da çeşitli atölye çalışmalarında sahneye çıkan bir vurmalı çalgı ustası.
5 Mart 2019 Salı saat 20.30’da Ankara Kale Meydanı’nda bulunan Erimtan Müzesi’ndeki konserin biletleri Müze Gişesi ve Biletix’ten alınabiliyor: http://www.biletix.com/mekan/MB/ANKARA/tr
Müze Gişesi Pazartesi hariç her gün 10.00-17.00 arasında açık bulunuyor. Daha fazla bilgi için telefon: (312) 311 04 01. Müze Gişesi’nden her konser için 10 ve üzeri sayıda bilet alanlara % 15 indirim yapılıyor.

Mozarthaus’da Beethoven’in Viyolonsel ve Piyano Sonatları

VİYOLONSEL sanatçısı Erdem Akça ve piyanist İlter Vurucu Mozarthaus’ta gerçekleşecek olan, Ludwig van Beethoven’ın tüm viyolonsel ve piyano sonatlarını seslendirecekleri konserler dizisinin ilkinde, bestecinin 1 ve 2 numaralı sonatlarını yorumlayacaklar. İkinci konser, 17 Nisan 2019 Çarşamba günü gerçekleşecek.
PROGRAMLUDWIG van BEETHOVEN (1770-1827)
Viyolonsel ve Piyano Sonatı,
Op.5 No.1, Fa Majör
– Adagio sostenuto
– Allegro
– Allegro vivace
Viyolonsel ve Piyano Sonatı,
Op.5 No.2, sol minör
– Adagio sostenuto ed
espressivo
– Allegro molto più tosto presto
– Rondo. Allegro
Tarih: 02 Mart 2019, Cumartesi 20,00, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi (Nilgün Sokak 14 / 2 Çankaya – Ankara)

Ata Kadınlar Korosu ve ‘Duygu yüklü bir konser’

KIRKLARELİ Belediye Başkanlığı, Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında, Balkan coğrafyasından konuk olarak gelen Zübeyde Hanım Kosova Kadınlar Derneği Ata Kadınlar Korosu’nu Kırklarelili sanatsevenler ile biraraya getirdi.
Merkezi Prizren’de bulunan ve bünyesinde Ata Kadınlar Korosu’nu barındıran dernek gönüllüleri, Türkiye ziyaretlerinde bu defa 25 Şubat Salı Akşamı Rektörlük Kültür Merkezi’nde coşkulu bir konser ile sahne aldılar.
Açılış ve derneğin tanıtım gösterisinin ardından yaklaşık 2 saatlik süre içerisinde koro elemanları, Rumeli Türkülerini ve Atatürk’ün sevdiği eserleri özlemle seslendirirken, memleket hasreti konulu şiirlerin de okunduğu konsere seyirciler de eşlik ettiler.
Sahne performansından dolayı ayakta alkışlanan Ata Kadınlar Korosu adına konserin bitiminde, Zübeyde Hanım Kosova Kadınlar Derneği, Belediye Meclis Üyesi Adem Sevim’e hatıra plaketi armağan etti. Adem Sevim de günün anısına katılımlarından dolayı derneğe Çiçek ve Atatürk heykeli takdim etti.
Bu coşkulu ve anlamlı konser için çok teşekkür eden Sevim, “Kırklareli Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Siyam Kesimoğlu adına tüm Ata Kadınlarına ve Atatürk’ün adını Kosova’larda, Prizren’lerde yaşatanlara, nabzı “Mustafa Kemal” diye atan Kırklareli’nden selamlarımı gönderiyorum” dedi.