UBER’in uçan taksi projesinin gerçekleşmesine bir adım daha

BURAK COŞKUN (ANKARA) – Türkiye ve birçok ülkede tartışmalara neden olan online taksi hizmeti Uber’in uçan taksi projesinin gerçekleşmesi için bir adım daha atıldı.
Merkezi ABD’nin San Francisco kentinde bulunan Uber şirketi, ilk olarak 2016’da açıkladığı uçan taksi hizmetini hayata geçirmek için Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile bir anlaşma yaptığını açıkladı ve uçan taksinin ilk prototipini kağıt üzerinde tanıttı.
Uber firması yetkilileri Los Angeles kentinde düzenledikleri tanıtım toplantısında, NASA’nın yardımıyla yoğun hava trafiği sırasında uçan taksilerin gerçek anlamda uçuş simülasyonlarının yapılacağını belirterek, böylece dünyanın en yoğun havalimanlarından Texas’taki Dallas Fort Worth Uluslararası Havalimanı üzerinde güvenli uçuş için bilgisayar modeli oluşturmayı amaçladıklarını kaydettiler.
Uber’in kağıt üzerinde tanıtımını yaptığı dikey kalkış-iniş yapan hava taksisi, elektrikli motorları sayesinde sıfır emisyona sahip bulunuyor.
Fütüristik görünümlü hava taksisinin, kalabalık şehirler üzerinde kullanıma uygun ve dikey kalkış-iniş tasarımıyla günümüz helikopterlerinden daha güvenli olduğunu ifade eden şirket yetkilileri, aracın otonom teknolojisi sayesinde pilot hatalarını da asgariye indirdiğini belirttiler.
İLK UÇUŞ 2020’DE-
Uber, 2020’de ilk prototipin uçması, 2023’te de hizmete girmesi planlanan uçan taksilerin ”dolmuş” gibi aynı yöne giden çok sayıda yolcu tarafından paylaşılacağını ve yine mobil uygulama aracılığıyla çağrılacağını bildirdi. Hava trafiğinin yoğun olduğu kalabalık kentler üzerinde otomatik pilotla uçacak Uber’in hava taksisi, Brezilya’nın Embraer, Slovenya’nın Pipistrel Aircraft, ABD’nin Karem ve Boeing’in alt şirketi Aurora Flight Sciences ile helikopter üreticisi Bell firmaları tarafından üretilecek.
UBER, AMERİKAN ORDUSUYLA DA ÇALIŞACAK
Şirketin araç mühendislik birimi Başkanı Rob McDonald, hava taksisinin motorlarını geliştirme safhasında Amerikan ordusuyla da çalışacaklarını belirterek, bu uçan araçların askeri uygulamalarının da olabileceğinin altını çizdi.
Prototiplerin geliştirilmesi, test edilmesi ve şimdikinden daha sessiz çalışanlarının tasarlanmasının 1 milyon dolara mal olacağını belirten McDonald, ”Kentlerin üzerinde yolcu taşıyacak uçan taksiler için en sessiz motoru tasarlamak, üretimde önemli sorunlardan birisi” dedi.
Uber ilk olarak 2016’da elektrikli uçan taksi geliştirme planlarını kamuoyuna açıklamıştı.
Gözünü havaya diken tek şirket Uber değil. Arama motoru Google’ın eş-kurucularından Larry Page havacılık devi Airbus’ün desteğiyle bir uçan otomobil geliştirme çabası içinde.
Ancak bu araçların, dronlar ve geleneksel uçaklarla birlikte yoğun hava sahalarında güvenli bir biçimde uçmalarını sağlayacak teknolojinin geliştirilebilmesi için zamana ihtiyaç olduğu açıkça görülüyor.