Üç bölümüyle akredite olan ilk iletişim fakültesi: İLEF

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF), Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo Televizyon ve Sinema bölümlerinin tümüyle akredite olarak bir ilki gerçekleştirdi

DİCLE KAVAK EKMEKCİ –  İletişim Programları Değerlendirme Akreditasyon Kurulu (İLEDAK) tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin (İLEF), Radyo, Televizyon ve Sinema, Halkla İlişkiler ve Tanıtım ile Gazetecilik lisans programları iki yıllığına akredite edildi. Türkiye’deki iletişim eğitiminin niteliklerini arttırmayı ve geliştirmeyi amaçlayan, iletişim eğitimi programlarını değerlendirerek akredite eden İLEDAK, üç aylık değerlendirme sürecinin ardından İLEF’e uluslararası akreditasyon verilmesine karar verdi.
Akredite edilme süreci Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından belirli bir alanda önceden belirlenmiş akademik ve alana özgü standartların bir yükseköğretim programı ve yükseköğretim kurumu tarafından karşılanıp karşılanmadığını ölçen değerlendirme ve dış kalite güvence süreci” olarak tanımlanıyor. Üniversitelerin verdikleri eğitimi göstermek için ulusal ve uluslararası bağımsız kurumlardan aldığı kalite belgesi olan akreditasyon belgesi, Türkiye’de ilk kez üç bölümüyle bir iletişim fakültesine verildi.
Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleştirilen törenle, İLEF bölüm başkanlarına akreditasyon belgeleri sunuldu. Akreditasyon belgelerinin verildiği törene, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşen Apaydın, İLEDAK Heyeti Başkanı ve İLEF’in önceki dekanlarından Prof. Dr. Aysel Aziz, İLEF Dekan’ı Prof. Dr Abdülrezak Altun katıldı. Üniversite temsilcilerine beratları törenle takdim etti.
Rektör İbiş: “İLEF diğer fakültelere örnek oldu”
Rektör İbiş törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ilk iletişim fakültesi olan İLEF’in bu başarısında payı olan herkese teşekkür ederek, “Üniversite olarak akreditasyon ve uluslararasılaşmaya önem veriyoruz. İLEF bu yolda çok önemli bir adım atarak diğer fakültelere örnek olmuştur” diye konuştu.
Dekan Altun, üç lisan programının aynı anda akredite olmasının Türkiye’de iletişim fakülteleri içerisinde bir ilk olduğunu belirterek, akreditasyon sürecinin başarıyla tamamlanmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Altun, “Tüm fakültenin bu başarıda payı var. Ders programlarında önümüzdeki yıldan başlamak üzere kapsamlı bir revizyonu da hayata geçirilecek. İLEF’in öncü rolünü sürdürmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Aziz ise, İLEF’in kurucu ve öncü bir fakülte olduğunu söyleyerek, “İLEDAK’a tüm bölümleriyle başvuran ilk devlet üniversitesi fakültesi İLEF oldu. Bu başarı nedeniyle eski bir İLEF Dekanı olarak ayrıca memnuniyet duyuyorum” açıklamasında bulundu.