Umut Kosman ve ‘Napolitenlerle Bir Akşam’

Doğan BULGUN

İKİ AMATÖR KORO, İKİ KONSER

Kilis Kültür Derneği Nağmeler TSM Korosu

SES sanatçısı ve koro şefi Amli Şenozan yönetiminde çalışmaları sürdüren Kilis Kültür Derneği Nağmeler Türk Sanat Müziği Korosu Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi Yıldız Kenter Salonu’nda ‘Bahara merhaba konserini gerçekleştirdi. Sunucu Deniz Özgen konuşmasının başında bir süre önce vefat eden koro üyelerinden Muammer Şeylan’ı rahmetle andıklarını ifade ederken, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a destekleri için teşekkür etti.
Koro iki bölüm halinde müziğimizin seçkin örneklerinde oluşan bir program sundu. Program arasında Türk Musikisi Federasyonu’nun (TÜMFED) Yalova’da düzenlediği “Ustalara Saygı Konseri”ne katılamayan şef Ali Şenozan’a plâketini öğrencisi. Koro şefi Levent Topçuoğlu ile TÜMFED üyesi Nakifer Yıldırım verdi. Bu mini tören sırasında koro üyelerinden 60 yıldan bu yana müzikle ilgilenen İbrahim Nedim Koçver “60 yıllık ağabeyim” dediği şef Ali Şenozan’a bir armağan sundu.

Isparta Musiki Derneği ve ‘Bahar Konseri’

BAŞKANLIĞINI Nazmi Süldür’ün yaptığı Isparta Musiki Derneği “Türk Sanat Musikisi Bahar Konserini” Bahçeşehir Koleji Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi.
Sunucu Zuhal Süldür yaptığı açılış konuşmasında; Bahçeşehir Koleji Genel Koordinatörü İbrahim Nemli ve salonda bulunan diğer konuklara hoş geldiniz dedi. Ardından Bahçeşehir Koleji yönetimine destekleri ve salonlarını bu konser için kendilerine tahsis etmeleri nedeniyle teşekkür etti.
Şefliğini, Süleymen Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Musikisi Öğretim Üyesi Erdoğan Ateş’in yaptığı konserin ilk bölümünde koro Kürdîli Hicazkâr makamında eserler seslendirdi. İkinci bölümde ise Yusuf Nalkesen ve Yıldırım Gürses’in değişik makamlardaki seçkin eserlerindern oluşan bir program sundu.
Konser sonrası İbrahim Nemli, Şef Erdoğan Ateş’e çiçek verdi; Türk musikisine kapılarının her zaman açık olduğunu ve desteklerinin süreceğini belirterek, Isparta Musiki Derneği üyelerine ve konserin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Umut Kosman

BARİTON Umut Kosman ve piyanist Çiçek Cihan, sevilen napolitenleri seslendirecekleri bir program ile Mozarthaus’ta müzikseverler ile buluşacak.
04 Mayıs 2019 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi (Nilgün Sokak 14 / 2 Çankaya – Ankara)
PROGRAM
I. A Vuchella
II. Core’n grato
III. Torna a surriento
IV. L’ultima canzone
V. Tu ca nun chiagne
VI. La serenata
VII. Non ti scordar di me
VIII. Dicitencello vuije
UMUT KOSMAN
Müzik eğitimine sekiz yaşında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Klasik Gitar Anasanat Dalı’nda başlayan Umut Kosman, lisans devresinde aynı okulun Şan-Opera Anasanat Dalı’na geçiş yaparak, 2008 yılında “Şeref” derecesi ile mezun oldu. 2007 yılında 5. Genç Sesler Yarışması’nda mansiyon ödülü almaya hak kazandı. Aynı yıl Venedik’te Benedetto Marcello Konservatuvarı’nda Stella Silva ile çalıştı. 2013 yılında, 15. Siemens Opera Yarışması’nda ikincilik ödülünü kazanarak, Avusturya’nın Salzburg şehrinde bulunan Mozarteum Müzik Akademisi´nde 6 haftalık eğitim bursu kazandı ve akademi bünyesinde Tom Krause, Alessandra Althoff ve James Vaughan ile çalıştı. Bu süreç içerisinde Mozarteum Müzik Akademisi dersleri haricinde Luca Pisaroni ile çalışmaya başladı. 2013 yılının ağustos ayında, Salzburg Festivali’nin açılış konserlerinden “Genç Yetenekler Konseri”nde yer aldı. Aynı yıl, Mozarteum Akademisi’nde yapılan Buffo Aria Yarışması’nda ikincilik ödülü kazandı. 2014 Ocak ayında, Bilkent Senfoni Orkestrası ile G. Puccini’nin “La Boheme” Operası’nda solist olarak görev yaptı. 2014 yılında Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde W.A.Mozart’ın “Don Giovanni” operasında “Don Giovanni” başrolünü seslendirmesinin yanısıra Carmen ve Rigoletto operaları’nda da solist olarak görev aldı. Bilkent Konser Salonu, Mozarthaus Ankara Konser Salonu ve Cer-Modern konser salonlarında resitaller verdi. 2014-2015 sezonunda, Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde G. Puccini’nin “La Boheme” operasında “Schaunard” rolünü üstlendi. Aynı yıl, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde V.Bellini’nin I Puritani operası’nda “Sir Riccardo Forth” rolünü aldı ve sezonun devamında W. A. Mozart’ın Don Giovanni Operası’nda “Don Giovanni” rolünü seslendirdi. 2015-2016 Sanat Sezonu’nda ise Selman Ada’nın “Ali Baba ve 40″ adlı Operası’nda “Kasım” ve “Abdullah” rollerini, G. Verdi’nin La Traviata Operası’nda “Giorgio Germont” rolünü seslendirdi ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Açılış Gösterisi’nde solist olarak yer aldı. 25 Kasım 2015 Tarihi’nde Avustralya’nın Canberra şehrinde, 29 Ekim 2016 tarihi’nde İskoçya’nın Edinburgh şehrinde, 21 Nisan 2017 tarihi’nde ise Kanada’nın Toronro ve Ottawa şehirlerinde konserler verdi. 2016- 2017 Sezonunda Samsun Devlet Opera ve Balesi ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Sahneleri’nde G. Bizet’in Carmen operası’nda “Escamillo” rolünü seslendirdi. 2017-2018 sanat sezonunda İstanbul Devlet Opera Balesi’nde I. Stravisnky’nin The Rakes Progress operasında “Nick Shadow” rolünü üstlendi. Çalışmalarına 2008 yılından beri Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde misafir solist sanatçı olarak devam ediyor.