Ünlü isimleri dolandıran çeteye operasyon: 14 kişi yakalandı

ANKA-İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince “Yeni Sülün Osman” olarak bilinen ve bir çok dolandırıcılık olayına karışan Osman G., liderliğindeki çeteye İstanbul merkezli Antalya ve İzmir illerinde yapılan eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda Demet Akalın’ın eşi Okan Kurt ve bazı tanınmış isimleri de dolandırdığı belirtilen çete elebaşının 14 adamı yakalandı. Ayrıca suikast silahlarının yanı sıra 198 adet fildişi ve damla olarak tabir edilen değerli tesbih ile çok sayıda fildişi ve 1 adet değerli piton yılanı derisi de ele geçirildi.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince “Yeni Sülün Osman” olarak bilinen ve bir çok dolandırıcılık olayına karışan Osman G., liderliğindeki çeteye İstanbul merkezli Antalya ve İzmir illerinde yapılan eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda Demet Akalın’ın eşi Okan Kurt ve bazı tanınmış isimleri de dolandırdığı belirtilen çete elebaşının 14 adamı yakalandı. Ayrıca suikast silahlarının yanı sıra 198 adet fildişi ve damla olarak tabir edilen değerli tesbih ile çok sayıda fildişi ve 1 adet değerli piton yılanı derisi de ele geçirildi.

İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince, silahlı suç örgütü kurarak ülke genelinde “Yağma”, “Yağmaya Teşebbüs”, ve “Tehdit” suçlarını işlediği tespit edilen Osman G. liderliğindeki suç örgütüne yönelik 2 yıl süren takip sonucunda 6 Ağustos tarihinde İstanbul merkezli Antalya ve İzmir illerinde yapılan eş zamanlı şafak operasyonu gerçekleştirildi.

Operasyonda  14 şüpheli şahıs yakalandı. Şahısların ikamet ve işyerlerinde yapılan aramalarda, gizli bölmelerde toplamda 7 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet uzun namlulu silah, 1 adet suikast silahı, 2 adet tüfek, 730 adet değişik çap ve markalarda fişek, 1 adet balistik yelek, 1 adet dürbün, 1 adet susturucu, 1 adet lazer nişangâhı, 198 adet fildişi ve damla olarak tabir edilen değerli tesbihler, 2 adet değerli fildişi, 2 adet değerli gergedan boynuzu, 1 adet değerli piton yılanı derisi, 61 adet fildişi olduğu değerlendirilen parçalar, 14 adet 2863 SKM (Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu) kapsamında olduğu değerlendirilen değerli objeler ele geçirildi.

Konu ile ilgili yakalanan ve dün adli makamlara sevk edilen şüpheli şahıslardan 9’u tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumu’na teslim edildi. 1 şüpheli şahıs hakkında ev hapsi cezası, 2 şüpheli şahıs hakkında adli kontrol hükümleri uygulandı. 2 şüpheli şahıs ise serbest kaldı.

ÜNLÜ ŞARKICININ EŞİNİ DOLANDIRMIŞTI

İddiaya göre Okan Kurt, kendisini iş insanı olarak tanıtan Osman G., ile ortak oldu. Osman G.’nin Esenyurt’taki bir konut projesinden 2011’de 75 daire alan Okan Kurt, o dönem 12 milyon 650 bin lira ödedi. Ayrıca eşi Demet Akalın için de ortağından bir cip satın aldı. Parayı ödedikten sonra Osman G.’ye ulaşamayan Okan Kurt dava açtı. Yardılama sonrası Osman G.’, 2014’te 11 yıl hapis cezasında çarptırıldığı belirtildi.

SÜLÜN OSMAN KİMDİR?

Çete lideri Osman G.’nin benzetildiği ünlü dolandırıcı Sülün Osman, gerçek adıyla Osman Ziya Sülün, 1923’te İstanbul’da doğdu. Adını duyurduğu ilk işini 1948 yılında Fatih’te yeni tuttuğu evin sahibini dolandırarak yaptı. 1950 ve 60’lı yıllardaki işleriyle ün kazanan Sülün Osman, tramvay, Galata Kulesi, kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları gibi kamu mallarını saf vatandaşlara satarak ya da kiraya vererek efsane haline geldi. Hayatı ve dolandırıcılıkları birçok filme konu olan Sülün Osman, kitapta geçen bir sözün manevi duygularını rencide ettiği gerekçesi ile Aziz Nesin’e de dava açmıştır.