Unutmaya gücünüz yetmez

Güray SOYSAL

Son dört sezondur bir akım başladı.
Yanlış anlaşılmasın, bu akımın devam etmesine karşı değilim.
Önce, 49 gün Futbol Federasyonu Başkanlığı yapan Hasan Doğan, sonraları da Özhan Canaydın, Süleyman Seba ve Turgay Şeren tanıtımı ile oynanan Süper Ligde yeni sezonda İlhan Cavcav adının verileceği söylentileri dolaşıp, duruyor.
Spora ve futbola hizmet eden kişiler için verilen bu güzel unvana sadece bir konuda itirazım olacak.
Zira, ülkemiz futbolunun temelindeki harçta adı bulunan isimleri unutulup, daha sonra gündemdekilerin ön plana çıkmasına karşı geleceğim. Tekrar ediyorum, onların isimlerinin verilmesine karşı değilim.
Ama…
Onlardan önce öyle isimler var ki, unutulmamaları ve önceliğin onlara verilmesi görüşündeyim. Bu isimlerin başında rahmetli Orhan Şeref Apak gelir. Orhan Şeref Apak’ın bir kenara bırakıp, günümüzdekilerin hatırlanmasına karşı çıkacağım.
Şimdi size Orhan Şeref Apak’ın kim olduğunu uzun uzun anlatacak değilim.
Birkaç bilgi ile Orhan Şeref Apak’ın kim olduğunu bilmeyenlere şu notları düşmek zorundayım.
Bu büyük futbol düşünürü, 1952’den 1970 yılına kadar Futbol Federasyonu Başkanlığında bulundu. Türk futbolunun gelişmesine çalıştı. Genç ve Ümit Milli takımlarının kurulmasında öncülük etti. Türkiye’nin UEFA’ya tam üyeliği konusunda çaba gösterdi ve bunu kabul ettirdi.
Bu örnekleri daha fazla gösterebilirim. Ancak, yukarıda saydıklarım, Orhan Şeref Apak’ın futbolumuza nasıl hizmet ettiğine dair yeterli olur kanaatindeyim.
Orhan Şeref Apak’ın Türk futbolunun temeline attığı betonla, futbolumuz bugünlere geldi.
Yukarıda saydıklarımı yeterli bulmazsanız, Orhan Şeref Apak’ın, Türk futboluna yaptıklarını unutanlar varsa, ansiklopediye açıp, bu ismin neler yaptığını görüp, daha fazla fikir sahibi olmaları gereğini bir kez daha hatırlatmamda fayda var.
Üzüldüğüm konunun özeti şu…
4 sezondur futbolumuzun en büyük ligine verilen isimlerden çok çok önce Orhan Şeref Apak’ın adının geldiğini görmemezlikten gelenler, bu büyük ismi hatırlamak dahi istemiyor.
Yeniden belirtmemde fayda var.
Ben Hasan Doğan, Özhan Canaydın, Süleyman Seba ve Turgay Şeren’in Süper Ligde böylesine anlamlı şekilde anılmasına karşı değilim. Onlar futbol tarihimizin başarılı isimler arasında her zaman yer alacak. Ancak bu isimlerden önce Orhan Şeref Apak’ı unutmak, vefasızlığın en büyük göstergesi olsa gerek.
Şimdi son dönemlerde, ağabey kadar sevdiğim ve saydığım rahmetli İlhan Cavcav’ın isminin yeni sezonda Süper Ligde anılmasına her zaman alkış tutarım.
Ancak…
İlhan ağabey yaşamış olsaydı, “Bu işe benden önce Orhan Şeref Apak’ın ismi layıktır. Orhan Şeref, Gençlerbirliği’nde, benden önceki başkanlık koltuğunda oturup bu kulübe ve Türk futboluna çok büyük hizmet vermiştir” diyerek mevcut düşüncelere itiraz edeceğine eminim.
O bakımdan, Futbol Federasyonu yöneticilerinin, yukarıda sayılan isimlerden önce Orhan Şeref Apak’ı, hatırlayıp gündeme getirmesini bekliyorum.
Federasyonun bu konuda önümüzdeki günlerde düşünme ve gerçeği gündeme getirme konusunda zaman var.
Aksi halde…
Tarih, hep yapılan eksikliklerle gündemde kalır.
Onun için…
Daha fazla gecikmeden, yeni sezonda Süper Lig adı verilirken, yetkililer bu konuyu bir kez daha gündemlerine almalarını bekliyoruz.
Orhan Şeref Apak’ı sizler unutabirsiniz, ancak biz spor adamlarının bu adı unutması mümkün değil.
Bu böyle biline…
Teklif bizden, yanlış ve doğruyu yapmak Futbol Federasyonu yetkililerine ait.
Biz hatırlatalım da…