Unutulanlar ve unutulmayanlar

Güray SOYSAL

KARDEŞİM CENK KORAY

Onu mesleğe başladığım Büyük Zafer gazetesinde tanıma imkanını bulmuştum.
Gazetenin Yazıişleri Müdürü, sevgili büyüğüm İzzet Aygün, spor servisinde çalışmak üzere Cenk Koray’ı yanıma getirmişti.
O dönemler, bir yandan tenis hakemliği yapıyor, bir yandan da Hukuk Fakültesinde okuyordu.
Tenis ile ilginç haber ve yorumlar getiriyor, sayfaya koyuyordum.
Aradan zaman geçti, ekrana geçmek istemişti.
Kısa zamanda, yaptığı programlar bayağı ses getirip, adını herkese, Cenk Koray olarak ezberletmişti.
Avukat olduktan sonra İstanbul’a gitmiş ve tek tabanca olarak TRT’nin ekranında aranılan isim olmuştu.
Sırılsıklam Beşiktaşlı olduğunu her ortamda söylerken, şöhreti ile birlikte bu takımın yöneticiliğine getirilmişti.
Sonra…
Evliğinden olan oğlunun zamansız ölümüyle hayata küsmüştü.
Geçenlerde 19. Ölüm yıl döneminde kabri başında anıldı.
Karacaahmet Mezarlığı’ndaki kabri başında gerçekleştirilen ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’ın çiçek gönderdiği anma törenine, genel koordinatör Levent Çifter ile kulüp üyelerinin yanı sıra Koray’ın ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı.
Yaşasaydı, spor ve şov dünyasında başarılarıyla hep gündemde kalırdı.
Ne diyeyim.
Emir büyük yerden gelmiş boynumuz bükülmüştü.
Allah rahmet eylesin….

Unutulmayanlar / TAYFUN AYGÜN,

70’li yılların atleti, sırıkla ve yüksek atlamada Türk atletizminin gurur abidesi olarak göründü. Yarım asırdır atletizm pistinden ayrılmayan Tayfun Aygün, günümüzde, sırıkçıların antrenörlüğünü yapıyor. Spora Eskişehir’de başlayan başarılı atletimiz, yüksek atlayışlarını kum havuzunun içine düşerek gerçekleştirdi. Hayatında bir türlü bambu sırıkla atlayamayan Tayfun Aygün alüminyum bükülmez sırıklarla yarıştı, durdu. Pantolanla Ankara’daki Kurtuluş Lisesinde antrenman yaparken, efsane Başkan Naili Moran’ın dikkatiyle, atletizm sahası ile tanıştı. İlk ciddi sınavında yine pantolonla 3 metreyi geçti. Bu başarıyı gören Naili Moran, Tayfun Aygün’ü hiç yarışmadan 17 yaşında Milli takıma aldı. Can isimli bir oğlu bulunan ünlü atletimiz varını yoğunu hep atletizme sarf etti. Başarılar ve rekorlarla adını kısa zamanda duyuran Tayfun Aygün, atletizmi bırakmasına rağmen, bugün İzmir’de hala gençleri yetiştirmek için didinip duruyor.

BARIŞ ÇAĞIRISI YAPILDI

Sadece futbolda değil, her zaman kavga ve aşırıya kaçan tartışmalara karşıyım.
Dostlukların sonunda ortaya çıkan güzel görüntüler her zaman taraflara yarar getirir.
İşte onlardan birisi son günlerde ortaya çıktı.
Süper Ligde ilk maçını Konya Büyükşehir Stadında oynayacak olan Konyaspor ve Ankaragücü taraftarları dost olmak için adım attılar.Bu nedenle, Ankaragücü’yle oynayacağı maç öncesi Konyasporlu taraftarlar anlamı çağrıda bulundu.Konyaspor ile Ankaragücü taraftarı arasında geçmişte yaşanan husumetler dolayısıyla her iki takım taraftarları birbirlerinin statlarına giriş yapamıyordu. Geçtiğimiz sezon bu husumete son veren ve iki komşu şehrin birlikte olmasına değinen taraftarlar, sezonun sonunda kol kola görüntü vermişti.Konya’da yayınlanan Yeni Haber Gazetesi yazarlarından karikatürist Hüseyin Taşkıran, bu konuda anlamlı bir çizime imza attı. Ankaragücü ile oynanacak Süper Lig 1.hafta maçı öncesi Ankaralı futbolseverleri Konya’ya davet eden Taşkıran, çiziminde kol kola vermiş ve ”Kırmızı-Beyaz” diyen Konyaspor ve Ankaragücü taraftarına yer verdi.
Tebrikler bu dost meslektaşıma…

BİZİM TURNUVA NEREDE,

Bir dönem TSYD turnuvaları oynanırdı. Şimdiki Ankaralı yöneticilerin 52 yıldır gerçekleştirdiği TSYD Turnuvasının Ankara bölümü geçen sezon bir takım bahanelerin arkasına sığınılarak gerçekleştirilmedi.
Geçen sezonki bahanelerin başında Türkiye’nin Başkent’inde maç yapacak stat olmadığından dolayı koskoca turnuva yok sayıldı ve gerçekleşmedi. Oysa Ankaragücü, Bursaspor ile dostluk maçı için gidip Bursa Büyükşehir Stadında oynamıştı.
Nedense, TSYD Ankara Turnuvası geleneksel düşüncesine ara verilmişti.
Şimdi Ankara’da Eryaman Stadı var ve TSYD Ankara Turnuvasının kesin akıbeti ortaya çıkmadı.
Bakınız, aynı Derneğin İzmir Şubesi turnuva düzenlemek için çoktan yola çıkıp, Ege takımlarının lig öncesindeki kura çekimi bile gerçekleştirdi.
Yani, TSYD Ankara turnuvasının devam edip, etmeyeceği hala belli değil. Becerikli olmaktan uzak görüntü veren mevcut yöneticilerimizden bu konuda tık sesi bile çıkmıyor.
Böylesine büyük ve geleneksel turnuvayı dahi beceremeyen yöneticilerin ortaya çıkardığı son manzara, gelecek için, mevcut görüntüyü değiştirmiyor.

UNUTULMAZ EKİP

Avrupa U20 Atletizm Şampiyonası sonuçlandı.
Genç atletlerle gittiğimiz bu şampiyonada atletlerimiz başarılı olup 10 madalya ile Türkiye’ye döndü.
Hele hele 4×400 metrede yarışıp, birçok ülkenin sporcularını geride bırakan ve altın madalya alan Oğuzhan Kaya, Kubilay Ençü, Berke Akçam ve İlyas Çanakçı’dan kurulu bayrak takımımız 3.08.34’lük derecesi ile göğsümüzü kabarttı.Onlara teşekkür etmek konusunda borcumuz var.Var olsunlar…

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

Gerçek BAŞARILARIN en geçerli yolu DOĞRULUKTUR