Uzay Aracı  Parker Solar Probe Güneş’in atmosferine uçacak

TEOMAN GÜRAY

Cape Caneveral (Amerika)- ’dan bildiriyor
Parker Solar Probe uzayaracı (Parker Güneş Sondası) 11 Ağustos Cumartesi günü sabaha karşı (TS 10.33) Cape  Caneveral Kennedy Uzay Merkezi’nden uzaya fırlatılacak.
NASA’nın Güneş’le ilgili anlayışımızı değiştirecek tarihi bir misyon olan Parker Solar Probe’un uzaya gidiş programının cumartesi günü sabaha karşı başlaması planlanıyor.  Saat 3: 33’te  (Türkiye saati ile sabah  10.33) 65 dakikalık süre içinde Uzay gemisi, Florida’daki Cape Canaveral Kennedy Uzay Merkezi’ndeki , 37. Uzay Fırlatma Kompleksinden Alliance Delta IV Ağır roketi ile başlayacak.
Parker Güneş Probu, 30 Temmuz 2018’de, Titusville, Florida’daki Astrotech Uzay Operasyonları’ndan NASAnın Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’nda bulunan Space Launch Complex 37’ye taşındı. Küçük bir otomobil büyüklüğündeki araç NASA’ya 1.5 milyon dolara mal oldu.
İlk defa bir ısı kalkanı ve diğer yenilikçi teknolojilerle korunan Parker Solar Probe, Güneş ve Dünya’yı ve diğer dünyaları etkileyecek değişen koşulların nasıl güneş sistemine yayıldığını araştıracak ve Güneş hakkında daha önce hiç görülmemiş bilgiler sunacak. Uzay aracı, doğrudan en yakın yaklaşımla ve herhangi bir uzay aracından yedi kat daha fazla, yenilikçi Termal Koruma Sistemi sayesinde, doğrudan doğruya seyahat edecek. – yaklaşık 4 milyon mil uzaklığından – Güneş’in atmosferinden enerji ve sıcaklığın nasıl hareket ettiğini ve güneş rüzgarını neyin hızlandıracağını keşfedecek. Güneş’in atmosferine doğru uçacak. (Dünya’nın Güneş’e olan ortalama mesafesi 93 milyon mildir.)Uzay aracı yaklaşık 1400 derece sıcaklığa maruz kalacak.
Parker Solar Probe, NASA’nın Washington’daki Bilim Misyonu Müdürlüğü’ne bağlı olarak, Maryland’in Greenbelt kentindeki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde yönetilen NASA’nın Yıldız Programı ile Yaşamının bir parçası. Maryland, Laurel’deki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı, NASA’nın misyonunu tasarladı, inşa etti ve yönetiyor.
Bu arada  15 Ağustos çarşamba günü ise saat 11.15’de  (Türkiye saati ile  18.15 de)  Uzay İstasyonunda Rus astronotların uzay yürüyüşleri başlayacak. Yürüyüşün 6 saat 50 dakika süreceği NASA tarafından açıklandı.