Vedat Kaptan Yurdakul’a ‘Meslek Hizmet Ödülü’

Doğan BULGUN 

ROTARY kulüpleri tüm dünyada işinde ve mesleğinde başarılı olmuş, ilkeli ve saygın duruşları ile topluma örnek, kişisel hikâyeleri ile ilham kaynağı olan, çalışmaları ile mesleklerinde yüksek ahlaki standartların yaygınlaşmasını sağlayan ve özellikle genç meslek sahiplerini yüreklendirerek, onların da yararlı çalışmaları için önder olan kişilere “Meslek Hizmet Ödülü” veriyor. Bu ödüller genellikle yılda bir kez düzenlenen bir törenle sahiplerine sunuluyor. Bu bağlamda Ankara Tandoğan Rotary Kulübü de 2018-2019 yılı için ses sanatçısı ve klasik koro şefi Vedat Kaptan Yurdakul’u bu ödüle değer buldu.
Sanatçı ödülünü 04 Şubat 2019 Pazartesi günü 19.30-22.00 saatleri arasında Büyükhanlı Otel’da düzenlenecek bir törenle alacak.
1996 yılında Ankara’da kurulan Tandoğan Rotary Kulübü de gerçekleştirdiği başarılı toplumsal projelerin yanı sıra her yıl bu dünya geleneğini sürdürüyor. Geçmiş yıllarda Tandoğan Rotary Kulübü, Prof. Dr. Mehmet Haberal, Süreyya Üzmez, Zeynep Erkunt, gibi isimlerin yanı sıra çok değerli öğretmenlere, başarılı iş insanlarına, kaybolmaya yüz tutan meslekleri devam ettirenlere ödüller verdi.
Bu dönemin ödülü 04 Şubat 2019 Pazartesi günü, 19.30-22.00 saatleri arası, Büyükhanlı Otel’de düzenlenecek bir törende Vedat Kaptan Yurdakul’a verilecek.
Rotary Kulüpleri, iş ve meslek insanlarının oluşturduğu bir meslek hizmet kuruluşu.
Dünya ülkeleri arasında iyi niyet ve anlayışı karşılıklı olarak geliştirerek barışa ve barış halinin kökleşmesine katkıda bulunan bir sivil toplum örgütü. İlki, 1905 yılında kurulan Rotary kulüpleri genel ilkeleri doğrultusunda
her yıl başkan ve yönetim kurullarını değiştiriyor. Dünyada 35 binden den fazla kulüp ve 1 milyar 225 üyesi olduğu belirtiliyor. Rotaryenler 6 temel konu esas olmak üzere tüm dünyada insanlığa hizmet için çaba harcıyor:
Bu temel konular şöyle belirlenmiş:
Okuryazarlık I Eğitim I Anne / çocuk sağlığı I Temiz su projeleri I Barış ve anlaşmazlıkların çözümü I Ekonomik kalkınma.

KİMDİR?

VEDAT Kaptan Yurdakul Ankara’da doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nü bitirdi. 1981yılında TRT’nin açmış olduğu Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği ses sanatçılığı sınavlarına girdi. Her ikisini de kazandı. Staj döneminde Ferid Sıdal, Ahmet Hatipoğlu, Yüksel Kip, Tarık Kip, Dr. Nazmi Özalp, Metin Everes ve Müberra Yetkin’in öğrencisi oldu. Hocası Ferid Sıdal’ın teşvikiyle Türk Sanat Müziği’ni tercih etti. 3 yıl süresince çok sayıda sınavdan başarılı çıkarak 18 arkadaşıyla birlikte kadrolu sanatçı olarak Ankara Radyosu’nda göreve başladı. Sanat yaşamının bundan sonraki aşamalarında Mustafa Erses, Bekir Sıtkı Sezgin, Dr. Alâeddin Yavaşca ve Muzaffer İlkar’dan feyz aldı.
Radyo ve televizyonda çok sayıda program gerçekleştirdi. 1991’de Müzik Dairesi Başkanlığı’nda uzmanlık kadrosu aldı. 1996’da TRT Türk Sanat Müziği Gençlik Korosu şefliğine getirildi. Aynı dönemde Konya Selçuk Üniversitesi bünyesinde kurulan Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda şan ve eser icrası dersleri verdi. 1999 yılında girdiği topluluk şefliği sınavını birincilikle bitirerek Klasik Koro Şefi oldu. 2003 yılından itibaren uzunca bir süre Denetim ve Repertuar Kurulu üyeliği yaptı.
Şef ve ses sanatçılığının yanı sıra, TRT’de “Yeni Eserler Kabul Kurulu”nda görev yaptı, günümüzde çok sayıda amatör müzikseverlerden oluşan korolarda eğitmen olarak müziğimize hizmet veriyor.
Vedat Kaptan Yurdakul, Salime Hanım ile evli, TRT Ankara Radyosu’nda tonmaister olarak görev yapan bir oğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi bir kızı, iki de torunu var.

Antakya Medeniyetler Korosu Ankara’da

ANTAKYA Medeniyetler Korosu, Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi Salonu’nda bir konser verecek.
Farklı millet ve mezheplerden müzisyenlerin oluşturduğu fakat birbirlerinin ilahisini, türküsünü, ezgisini aynı neşeyle ve yürekten okuduğu “Antakya Medeniyetler Korosu”, 14 dilde eserler seslendiriyor. Koronun amacı; özelde Antakya’nın genelde Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamak ve halen var olan bir takım güzellikleri herkesle paylaşıp onlara yeni bir ufuk açıp insanlığı doğruya ve güzelliğe çekip medeniyetler arasında köprü oluşturarak evrensel bir dil olan müzikle bir arada tutmam olarak belirlenmiş. ‘2012 Nobel Barış Ödülü’ne’ aday gösterilen Medeniyetler Korosu Şef Yılmaz Özfırat’ın yönetiminde geniş ve keyifli repertuvarıyla Başkentlileri bekliyor. Kesinlikle kaçırılmayacak bir konser.
Tarih:09 Şubat 2019 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ankara

Mozarhaus’ta bugün: Obua ve kontrabas resitali

KONTRABAS sanatçısı Özlem Er Civelek, obua sanatçısı Kaan Civelek, ve piyanist Sibel Sarıcan Gündüz Bottesini, Cimarosa ve Saint-Seans’ın eserlerinden derlenen bir program ile Mozarthaus’ta sanatseverler ile buluşacak.
Tarih: 02 Şubat 2019 Cumatesi, Saat 20.00, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi (Nilgün Sokak 14 / 2 Çankaya – Ankara)
PROGRAM:
G. BOTTESINI
Paisiello’nun Teması Üzerine Varyasyonlar “Nel cor piu non mi sento”
Elegie No.3 “Romanza
Patetica”
Cappriccio di Bravura
Özlem Er Civelek, kontrabas
D. CIMAROSA
Obua Konçertosu, do minör
-Introduzione
-Allegro
-Siciliana
-Allegro Giusto
C. SAINT-SEANS
Obua Sonatı Op.166, Re
Majör
-Andantino
-(without tempo indication)
-Molto allegro
Kaan Civelek, obua