Voleybol ve basketbol sezonu sona ererken sıra futbolda

Şampiyon ve küme düşme konusunu ortadan kaldıran Voleybol ve Basketbol Federasyonunun kararına Futbol Federasyonu da uymak zorunda kalacak

HABER MERKEZİ – Koronavirüs nedeniyle, Voleybol ve Basketbol Federasyonu sezona sonlandırıp, “şampiyon ve küme düşme yok” demesini ve ligleri mevcut şekliyle tescil etmesinden sonra Futbol Federasyonu da sırasını beklemeye başladı. Futbol Federasyonunun mevcut durum nedeniyle, Voleybol ve Basketbol Federasyonu gibi karar alma durumu ile karşılaştı.
Süper Lig, 1’nci, 2’nci, 3’ncü Ligleri ve BAL Liglerinin kalan 277 takımın mücadele ettiği 839 maçları oynatmak zorunda kalan Futbol Federasyonu şimdi tek çıkış yoluna gidecek. İlk planda Süper Ligde 72, 1.’nci Ligde ise 5 maçı oynatmanın yollarını arayan Futbol Federasyonunun Başkanı Nihat Özdemir ligleri başlatma kararında geri adım atma ihtimali belirlendi. Federasyon yetkilileri ”Topu Sağlık Bakanlığı’na attık, oynamayın derlerse ona göre hareket ederiz” demeye başladılar.
TARTIŞMA DEVAM EDİYOR
TFF’nin ligleri 12 Haziran’da başlatma kararına yönelik tartışmalar devam ederken, Federasyon Başkanı Nihat Özdemir’den yeni bir açıklama geldi. Özdemir, “Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kuruluna resmi yazı yazdık. Kararımız budur. Bizim Sağlık Kurulumuzun aldığı tedbirler de bunlardır. Yeterli midir, değil midir? Eğer oynanmaz derlerse ona göre hareket ederiz” dedi. Bu durum üzerine Sağlık Bakanlığı oynanmasında “sakınca var” derse, futbol maçları da Basketbol ve voleybol Federasyonu tarafından mevcut ligleri tescil etmek zorunda kalacak.