Wikipedia erişime açıldı

ANKARA (ANKA) – İnternetin en büyük ansiklopedisi olarak nitelendirilen Wikipedia’ya erişim yasağı dün saat 10.40 itibarıyla kaldırıldı.
Sitenin kapatılmasını hak ihlali sayan Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı Resmi Gazete’de yayınlanarak, kararın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmesi ile Türkiye’de 2,5 yıldan beri süren Wikipedia’ya erişim yasağı kaldırıldı.
KULLANICILARIN YOĞUN İLGİSİ ERİŞİMİ ENGELLEDİ
Yasağın kalkması Türkiye’deki internet kullanıcıları tarafından memnuniyetle karşılanırken, Wikipedia’ya bu kez yoğun ilgi nedeniyle bir süre erişim sağlanamadı.
MAHKEME İÇERİKLERİ VAHİM BULMADI
Anayasa Mahkemesi’nin Resmi Gazete’de yayınlanan gerekçeli kararında, Wikipedia’nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığı belirtilerek, kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içeriğe rastlanmadığı vurgulandı.
AYM kararında şunlara yer verdi:
*Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması’ gibi hangi sebeplerle ‘Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir.
Bu durum söz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir.
Wikipedia’ya Türkiye’den erişimin engellenmiş olması sadece içerik sağlayıcı konumunda olan birinci, başvurucunun bilgi ve fikirleri yayma hakkına müdahale oluşturmamış, aynı zamanda Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişime hakkını da sınırlandırmıştır.”
AYM tarafından Wikipedia’ya erişimin engellenmesinin ifade özgürlüğünün ihlal edildiği de oy çokluğu ile kabul etti.
“TÜRKİYE’Yİ ÖZLEDİK” KAMPANYASI DÜZENLEMİŞLERDİ
Kararın kaldırılması için 2017 yılında Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Wikipedia’nın, Facebook sayfası üzerinden Türkiye’yi özledik hasthag’iyle geniş kapsamlı bir kampanya düzenlemesi dikkat çekmişti.