“World Solar Challenge 2017″de Türkiye’yi İTÜ’nün aracı temsil ediyor

BURAK COŞKUN / ANKARA – Dünya’nın en prestijli güneş enerjili otomobil yarışı kabul edilen ve ekiplerin innovatif tasarımlarını ticari firmalar için görücüye çıkardıkları ”World Solar Challenge 2017” Avustralya’da başladı.
Tüm kıtayı kuzeyden güneye katedecek zorlu rallide Türkiye’yi, sadece İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Arabaları Ekibi’nin (GAE) geliştirdiği, güneş enerjisi ile çalışan 9. araçları “B.O.W İSTKA” temsil ediyor.
Avustralya basını ve İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin bildirdiğine göre, startı 8 Ekim’de Darwin kentinden verilen ve 30’dan fazla ülkenin temsilcilerinin katıldığı yarışta, en hızlı ekiplerin Perşembe günü 3 bin km ötedeki Adelaide  kentinde olmaları bekleniyor.
İTÜ’NÜN ARACI İLK GÜNÜ 18. SIRADA TAMAMLADI-
İlerleyen etapları giderek daha zorlu bir coğrafi bölgede yapılacak ve uzun bir çölün geçileceği yarışın ilk gününü İTÜ ekibi 18. sırada tamamladı.
Türkiye’nin uluslararası alanda ödül alan ilk güneş arabası ekibi İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Arabaları Ekibi’nin (GAE) geliştirdiği araç, yarışma bölümüne katılan ve dünyanın önde gelen üniversiteleri tarafından tasarlanan, aynı zamanda önemli uluslararası şirketlerin destek verdiği 24 diğer güneş arabası ile mücadele ediyor. Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen, İTÜ GAE’nin tasarladığı “B.O.W İSTKA”, yaklaşık 1.5 yıl süren hummalı bir çalışmanın ürünü.
İTÜ EKİBİNİN 3. YARIŞI
İlk kez 1987’de koşulan World Solar Challenge, en son 2015’te düzenlenmişti. İTÜ, 2009 ve 2013’te bu yarışa katılmış ve 2009’da ”En iyi yeni katılan ekip” ödülünü kazanmıştı. Google şirketinin eş-kurucusu Larry Page ve Tesla şirketinin eş-kurucusu J. B. Straubel de geçmiş yıllarda bu yarışa katılmışlar ve bu kariyerlerini olumlu etkilemişti.
İTÜ’nün aracının yeraldığı ”Challenger” sınıfındaki güneş enerjisiyle çalışan araçlar, tüm gövdeleri güneş hücreleriyle kaplı tek kişilik, azami aerodinamik, son derece dayanıklı ve maksimum enerji verimlilikleriyle dikkat çekiyor.
Cruiser sınıfında da, günlük hayatta kullanılan otomobillere güneş enerjisi teknolojisinin uygulandığı araçlar yarışıyor.

"World Solar Challenge 2017"de Türkiye'yi İTÜ'nün aracı temsil ediyor
“World Solar Challenge 2017″de Türkiye’yi İTÜ’nün aracı temsil ediyor